Kočner na NAKA strávil dva dni. Advokát Para pre Startitup prehovoril, prečo s ním nebol

  • Marian Kočner po novom chodí vypovedať na NAKA
  • Marek Para pre Startitup prezradil, prečo tam bol bez neho
  • Čo Kočner zmenou svojho postoja sleduje?
Marian Kočner, Marek Para
TASR/Pavol Zachar
  • Marian Kočner po novom chodí vypovedať na NAKA
  • Marek Para pre Startitup prezradil, prečo tam bol bez neho
  • Čo Kočner zmenou svojho postoja sleduje?

Časy sa menia. Odsúdený Marian Kočner v poslednom období pravidelne chodí vypovedať na Národnú kriminálnu agentúru do Nitry. Informujú o tom Aktuality, podľa webu tak Kočner najnovšie robí bez prítomnosti svojho advokáta Mareka Paru.

Kočner dlho vypovedal na NAKA, Para tam nebol

Na súd má Kočner chodiť dobrovoľne, dôvodom má byť jeho rozhodnutie vypovedať v kauze justičnej mafie. Marian Kočner mal takto urobiť už dvakrát a na NAKA tráviť doslova celé dni. Redakcia Startitupu so žiadosťou o vyjadrenie oslovila Kočnerovho advokáta Mareka Paru.

„Marian Kočner vypovedal na PPZ, NAKA v konkrétnej trestnej veci týkajúcej sa predpokladov o korupčných trestných činoch na úrovni prečinu,“ hovorí Para pre Startitup.

Podľa kontroverzného advokáta sa „po zrelej úvahe a zabezpečení všetkých požadovaných dôkazov, ako aj po poskytnutí všetkých potrebných informácií o trestnom čine zo strany vyšetrovateľa PZ, rozhodol vo veci vypovedať, nakoľko výhradne týmto postupom môže realizovať svoje právo na obhajobu“.

Marián Kočner v rúšku
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Tu sa logicky ponúka otázka, čo Kočner svojím rozhodnutím vypovedať sleduje. 

„Realizáciou práva na obhajobu, teda svojou výpoveďou, sleduje Marian Kočner jedinú výhodu, a tou je možnosť participovať na objasnení skutkového stavu, nakoľko bolo dlhšie obdobie možné sledovať, že určité osoby neuvádzali k nemu pravdivé skutočnosti, čo bolo potrebné dať na pravú mieru,“ tvrdí Para.

Fakt, že Kočner aktuálne vypovedal bez svojho advokáta, taktiež vzbudzuje nemalú pozornosť. „Účasť obhajcu na úkone v prípravnom konaní nie je vždy nevyhnutná, pričom po dohode s klientom, ktorej obsah nie je možné zverejniť, sme zvolili tento postup, pričom veríme, že nami zvolený postup prispeje k vierohodnosti a spoľahlivosti jeho výpovede,“ hovorí advokát.

Marek Para tvrdí, že jeho klient nie je žiadny kajúcnik. „Nakoľko vypovedá vo veci, v ktorej je od roku 2020 sám obvinený, pričom nežiada a ani si nesľubuje žiadne výhody, tak nie je možné použiť pojem spolupracujúci obvinený a už vôbec nie ‚kajúcnik‘,“ tvrdí Para.

Faktom však ostáva, že polícia už ukončila vyšetrovanie v kauzách Donovaly a Báč, kde Kočnerovi zaistila mega majetok v hodnote miliónov eur a prokurátor už píše obžalobu. Hrozí teda, že po strate slobody príde aj o majetok.

Kočner začal spolupracovať s políciou

O tom, že Marian Kočner, ktorý je dnes už právoplatne odsúdený za podvod so zmenkami televízie Markíza na 19 rokov väzenia, tiež obžalovaný v prípade objednávky vraždy Jána Kuciaka, prokurátorov a advokáta, začal spolupracovať s políciou, sme ťa informovali už začiatkom marca. Informáciu ako prvé priniesli topky.sk.

Kedy presne sa zásadný zvrat odohral, nevedno. No vyšetrovateľ z tímu HMLA, ktorý stojí za realizáciou káuz Búrka a Víchrica, už začiatkom marca urobil úkon, ktorý otvára cestu k spolupráci Mariana Kočnera pri rozkrývaní trestnej činnosti.

Počas akcie Búrka či Víchrica bolo zadržaných viacero sudcov, medzi ktorými nechýbali mená ako Richard Molnár či Monika Jankovská.

Práve tím Hmla má za sebou akcie Búrka a Víchrica, pri ktorých boli zadržaní a obvinení viacerí sudcovia bratislavských súdov vrátane Moniky Jankovskej či Richarda Molnára, ale aj právnik Zoroslav Kollár.

Zdroje: Aktuality, Archív Startitup, Topky

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá