Koho chcú Slováci za prezidenta najviac? Nový prieskum odhalil nečakané turbulencie v náladách

  • Nový prieskum zvrátil doterajší trend
  • Víťazom prvého kola by sa stal Ivan Korčok
  • V druhom kole by ho však prekonal Peter Pellegrini
korčok a pellegrini
Ivan Korčok a Peter Pellegrini, TASR/Jakub Kotian, Jaroslav Novák
  • Nový prieskum zvrátil doterajší trend
  • Víťazom prvého kola by sa stal Ivan Korčok
  • V druhom kole by ho však prekonal Peter Pellegrini

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry MEDIAN SK pre RTVS by v prvom kole prezidentských volieb získal prvenstvo exminister zahraničných vecí Ivan Korčok. Svoj hlas by mu odovzdalo 36 % ľudí.

Na druhom mieste by skončil súčasný predseda parlamentu Peter Pellegrini so ziskom 32,7 %. Nasledoval by Štefan Harabin s 11, 2 % a Igor Matovič s 4,9 %. Nad 3 % hlasov by získal už len Ján Kubiš.

V druhom kole by však napokon zvíťazil Pellegrini, ktorému by hlas odovzdalo 51,7 % voličov. Korčok by získal zvyšných 48,3 % hlasov.

Kandidáti si hádžu polená pod nohy

Medzi dvojicou favoritov to pritom v posledných dňoch vrie. Denník SME informoval o tom, že Pellegrini odmietol viaceré ponuky zúčastniť sa predvolebných diskusií, kde by bol jeho oponentom Korčok. „Do paláca sa chce evidentne premlčať,“ uviedol na margo tejto situácie exminister zahraničných vecí.

Pellegrini posledný rozhovor poskytol ešte 7. februára, a to televízii Joj. V diskusii však sedel bez oponenta a otázky mu pokladala moderátorka.

Ivan Korčok taktiež podal podnet pre porušenie pravidiel volebnej kampane. Robí tak v súvislosti s časopisom, ktorý podľa neho očierňuje jeho osobu a podporuje prezidentského kandidáta a predsedu parlamentu. Myslí si, že je súčasťou Pellegriniho kampane a musí byť zaúčtovaný na jeho účte.

„Na základe obsahu je zrejmé, že časopis je v podstate volebným letákom s vopred určeným cieľom ovplyvniť volebnú kampaň v prospech jedného kandidáta a v neprospech iného kandidáta,“ poznamenal Korčok na stredajšej tlačovej konferencii.

kandidát na prezidenta SR Korčok
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Upozornil na to, že všetky volebné materiály, nech ich platí ktokoľvek, sa majú započítavať do limitu, ktorý môže kandidát na svoju kampaň maximálne vynaložiť. „Na transparentnom účte Petra Pellegriniho o týchto volebných novinách nie je ani náznak, rovnako nie je uvedený ani objednávateľ, ani dodávateľ,“ povedal.

Časopisy majú podľa Korčoka chodiť ľuďom do schránok. „Nevieme, do koľkých poštových schránok slovenských občanov sa dostávajú tieto tlačoviny, ale môžem vám povedať, že nám píšu občania z celého Slovenska. Podľa expertov z brandže takáto akcia stojí s tlačovou prípravou a distribúciou desaťtisíce, dá sa povedať viac ako 100 000 eur,“ uzavrel. Korčok očakáva, že ministerstvo vnútra sa bude podnetom zaoberať rýchlo a bez prieťahov.

Proti kandidatúre Petra Pellegriniho sa vo februári postavil aj ďalší z kandidátov na prezidenta SR Štefan Harabin. Domnieva sa totiž, že predseda strany Hlas by nemal mať povolené kandidovať na prezidenta. Harabin to uviedol na svojej sociálnej sieti.

„Učinil som oznámenie na Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán, že Pellegrini ako predseda parlamentu nemôže kandidovať v prezidentských voľbách 2024,“ vyhlásil Harabin s tým, že registrácia jeho kandidatúry podpredsedom parlamentu je právne nulitná. „Na nepráve nemôže byť založené právo. Občania SR, do kedy chceme tolerovať nezákonnosti na najvyšších poschodiach moci?“ uzavrel Harabin.

Zdroje: RTVS, TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá