Kohút Mike žil 18 mesiacov bez hlavy. Príbeh „zázračného kuraťa“ fascinuje ľudí dodnes

  • V americkom Colorade sa odohral neuveriteľný príbeh
  • Kohút Mike prežil až 18 mesiacov bez hlavy
Kohút „Zázračný Mike“ žil 18 mesiacov bez hlavy
reprofoto X/Princess Luna
  • V americkom Colorade sa odohral neuveriteľný príbeh
  • Kohút Mike prežil až 18 mesiacov bez hlavy

Jeden z najviac udivujúcich príbehov sa stal v mestečku Fruita v štáte Colorado. Pred 78 rokmi sa manželia Lloyd a Clara Olsenovci rozhodli sťať pár sliepok. Manželia dúfali, že ich predajú na miestnom trhu.

Keď si mysleli, že už mali hotovo, zbadali, že jeden kohút sa napriek odseknutej hlave stále hýbe a uteká. Nie je výnimočné, že niektoré kury žijú po sťatí aj pár minút, a tak ho odložili k ostatným mŕtvym vtákom.

O to väčšie bolo prekvapenie, keď ráno našli kohúta, ktorý stále žil. Napriek tomu ho Olsen vzal na trh spoločne s ďalšími mŕtvymi sliepkami. V meste ho ukazoval ľudom a predstavoval ako kohúta bez hlavy.

Jeho pravnuk Troy Waters pre BBC prezradil, že správy o kohútovi bez hlavy sa začali rýchlo šíriť. Čoskoro sa stal predmetom záujmu miestnych obyvateľov a nakoniec aj novinárov. O jeho príbehu písali magazíny Time alebo Life.

Kohút sa napokon zadusil 

O bezhlavom kohútovi, ktorý postupne dostal meno Mike, sa dozvedel aj promotér, ktorý si pomyslel, že kohút by mohol zarobiť peniaze. A tak Mike začal vystupovať naprieč štátmi, spoločne s ďalšími kuriozitami ako bolo dvojhlavé dieťa. Vstup na jeho šou stál 25 centov, to sa dnes rovná 3 dolárom.

Keď navštevovali Salt Lake City, odskočili si aj do neďalekej Univerzity v Utahu. Kohúta tam preskúmali a urobili na ňom viaceré testy.

Po testoch sa Mike vrátil späť na turné po juhovýchode USA. Niektorí ľudia považovali takéto konanie za týranie zvierat, no oveľa viac ľudí bolo na kohúta zvedavých.

Osud kohúta bol spečatený o 18 mesiacov neskôr v Phoenixe (štát Arizona).

V noci sa manželia zobudili na zvuky dusenia vtáka. Kohúta bolo potrebné kŕmiť pomocou striekačky zavedenej rovno do pažeráka. Rovnako bolo treba Mikeovi aj odčerpávať hlieny. Práve hlieny spôsobili, že sa kohút začal dusiť.

Manželia ale zabudli striekačku na mieste posledného vystúpenia a nevzali ju so sebou do hotela. Mike sa preto udusil.

„Celé roky tvrdil, že predal (kura) chlapíkovi, ktorý robil inú šou,“ prezradil Waters.

„Pár rokov pred smrťou sa mi konečne v jednu noc priznal, že mu umrel. Myslím, že si nikdy nechcel priznať, že to pos*al a nechal tú povestnú hus, ktorá znáša zlato, umrieť,“ vysvetlil Olsenov pravnuk.

Kohútovi ostala veľká časť mozgového kmeňa 

Ako je ale možné, že kohút žil dlhých 18 mesiacov? Vedci tvrdia, že poznajú odpoveď, ktorá sa skrýva v dvoch šťastných náhodách. Mozog kurčiat je totiž konštruovaný úplne odlišne ako mozog človeka. Jeho veľká časť sa nachádza vzadu hlavy v oblasti za očami. Olsen odsekol kohútovi hlavu tak, že veľká časť mozgového kmeňa ostala neporušená. Mikeovi tak ostalo zhruba 80 % mozgu aj napriek tomu, že prišiel o oči či zobák.

Takmer všetko, čo riadi telo kurčaťa, vrátane srdcového tepu, dýchania, hladu a trávenia ale zostalo nedotknuté. Krvná zrazenina spôsobila, že Mike nevykrvácal a jeho rana sa po odstránení hlavy zahojila.

Bezhlavé kurča si chceli zaobstarať aj mnohí vedci či farmári, ktorí skúšali napodobniť „vývoj“ Mikea. Nijakému kurčaťu sa ale nepodarilo prežiť.

Mike sa stal legendou, ktorú v Colorade dodnes oslavujú. Mesto Fruita, z ktorého pochádzal kohút, každý máj usporadúva festival na počesť Mikea.

Zdroje: BBC, Twitter/ Princess Luna, MikeTheHeadlessChicken

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá