Kolegovi robotovi zadáš prácu e-mailom ako ozajstnému človeku. J&T investuje skoro milión eur do futuristického startupu

  • „Oslobodzujeme robotov v ľuďoch a im tak nechávame čas na kreatívnu prácu,“ hovoria zakladatelia chorvátskeho startupu Robotiq.ai
  • Ich robotický systém by ťa mal ušetriť od nudnej časti práce, ktorú musíš robiť aj niekoľkokrát denne
  • Do ich nápadu už investovali veľké spoločnosti z celého sveta, najnovšie aj J&T, ktorá tak získava podiel vo firme
J&T investícia
Unsplash/ Sigmund a Alex Knight, archív Startitup/ TASR
  • „Oslobodzujeme robotov v ľuďoch a im tak nechávame čas na kreatívnu prácu,“ hovoria zakladatelia chorvátskeho startupu Robotiq.ai
  • Ich robotický systém by ťa mal ušetriť od nudnej časti práce, ktorú musíš robiť aj niekoľkokrát denne
  • Do ich nápadu už investovali veľké spoločnosti z celého sveta, najnovšie aj J&T, ktorá tak získava podiel vo firme

Prestať robiť robotov z ľudí, ktorí často musia ten istý, nudný úkon urobiť aj niekoľkokrát za deň. Zbavenie ich týchto povinností, ktoré by skutočne začali robiť roboti, by umožnilo ľuďom viac sa zamerať na svoju prácu, čo zvýši ich efektivitu. Presne s takýmito cieľmi prichádza chorvátsky startup Robotiq.ai, ktorý sa venuje robotickej automatizácii procesov – vo svete známej aj pod skratkou RPA.

Tentokrát hovoríme o robotoch v našich počítačoch a v počítačových systémoch, než o nejakých reálne pohybujúcich sa robotoch po pracovisku, ako si niekto možno predstavuje. Títo robotickí „kolegovia v našich počítačoch“ by jednoducho vedeli spraviť značnú časť nudnejšej práce za nás. Chorvátsky startup má tým na mysli napríklad vybaviť niektoré typy komunikácie, zháňanie informácií, overovanie obsahu či robenie reportov.

Veľa ľudských činností sa vo firmách rutinne opakuje desaťkrát, stokrát alebo tisíckrát denne. S pomocou tejto umelej inteligencie môžu zákazníkom poskytovať neporovnateľne rýchlejšie, spoľahlivejšie a hlavne škálovateľné služby. Páči sa mi veta, že RPA oslobodzuje roboty v ľuďoch a im necháva čas na kreatívnu prácu,“ hovorí Marko Gudelj, ktorý spolu s Darkom Jovišićom a Ivanom Belasom stojí za vznikom tohto startupu.

zdroj: Robotiq.ai. Marko Gudelj a Darko Jovišić

V robotickej automatizácii procesov, vďaka umelej inteligencii ale vidia veľký potenciál a na jej vývoji pracujú aj ďalšie firmy. Český portál CzeChrunch pripomína hlavne rumunskú spoločnosť UiPath, ktorá sa považuje za samotného priekopníka PRA.

Rumuni nedávno vstúpili i na newyorskú burzu s ocenením na niekoľko desiatok miliárd dolárov – to nahralo milióny aj ich prevažne česko-slovenskému investorovi Credo Ventures, v ktorom figuruje napríklad Andrej Kiska mladší.

V čom je ale chorvátsky startup iný

Chorvátsky Robotiq.ai, ktorý ma sídlo v Záhrebe, je ale podľa slov svojich zakladateľov jednoducho iný než konkurencia a veria mu aj viacerí veľkí investori z celého sveta. „Podľa svojich tvorcov ponúka oproti konkurencii o 70 percent rýchlejšie nasadenie a rovnako jednoduché by malo byť nastavenie aj spravovanie robotov.“

„Ako unikátny prvok zakladatelia označujú komunikáciu s robotmi. Zamestnanci nepotrebujú žiadne špeciálne aplikácie ani technické vzdelanie, virtuálnym kolegom zadávajú úlohy rovnako ako tým skutočným, teda pomocou e-mailu alebo cez chat nástroje, akým je napríklad Slack,“ informuje CzeChrunch.

Žena pred počítačom
zdroj: Unsplash/K.G

Medzi spomínanými investormi z celého sveta, ktorí už do Chorvátov naliali svoje peniaze, nájdeme napríklad niekoľko balkánskych bánk, vrátane srbskej Sberbank (pôvodom ruská banka), ďalej rakúsku konzultačnú spoločnosť BDO, európsku jednotku v predaji brán a dverí, nemeckú firmu Hörmann, grécku poradenskú firmu pre riadenie podnikov Spirit, samotné mesto Záhreb, „chorvátskeho Elona Muska“ Matea Rimaca a jeho automobilku Rimac Automobil, IT spoločnosť M&I Systems, juhoafrického operátora a ďalších.

Čerstvá investícia od J&T

K nemalému zoznamu investorov sa aktuálne pridáva aj česko-slovenská J&T Ventures, ktorá je súčasťou väčšej skupiny J&T Group. Má ísť o sumu 900 000 eur, za ktorý by mala J&T získať „nekonkretizovaný“ podiel vo firme.

„Okrem investovaných 900 000 eur do financovania táto spolupráca otvorí príležitosti pre implementáciu technológie Robotiq.ai v rámci skupiny J&T. Financovanie sa použije na vstup na nové trhy a rozšírenie obchodného a marketingového úsilia,“ píše chorvátsky startup Robotiq.ai na svojej stránke.

Medzi ich partnermi sa v poslednom období objavili aj africké spoločnosti a už istý čas sa hovorí o vstupe na africký kontinent. „Novými trhmi“ má podľa niektorých spoločnosť na mysli práve tento svetadiel.

„Robotická automatizácia procesov sa týka každej spoločnosti v každom priemysle. Robotiq.ai ponúka riešenie, ktoré sa mimoriadne ľahko implementuje a teda ľahko používa aj v malých a stredných podnikoch, ktoré veľkí hráči zvyknú prehliadať. Tím, ktorý stojí za Robotiq.ai, má zároveň ťah na bránku a výkonné schopnosti, ktoré sú v tejto fáze startupu kľúčové. Pevne veríme, že Robotiq.ai sa stane relevantným hráčom v globálnom meradle v cieľových odvetviach,“ cituje investičného manažéra J&T Ventures Davida Polacha web Robotiq.ai.

J&T Ventures je fond rizikového kapitálu, ktorý podľa vlastných slov momentálne spravuje 47 miliónov eur a investuje do nádejných technologických spoločností v počiatočných aj pokročilejších vývojových fázach s investíciami do 2,5 milióna eur. Fond, ktorý je súčasťou skupiny J&T Group, do dnešného dňa investoval už do 19 projektov z viacerých európskych krajín.

Zdroje: Robotiq.ai, CzechCrunch

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech