Kolíková to povedala na rovinu: Netvárme sa, že koalícia funguje dobre. Naznačila jej rozpad

  • Ak nezvolíme Lehotského v júni, môžu nastať viaceré scenáre, hovorí ministerka spravodlivosti
  • Mária Kolíková si vie predstaviť, že by bola líderkou strany Za ľudí
kolíková
TASR/Jaroslav Novák
  • Ak nezvolíme Lehotského v júni, môžu nastať viaceré scenáre, hovorí ministerka spravodlivosti
  • Mária Kolíková si vie predstaviť, že by bola líderkou strany Za ľudí

Ak ani v júni nedôjde k zvoleniu Tomáša Lehotského (Za ľudí) za podpredsedu Národnej rady (NR) SR, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevylúčila viaceré scenáre. Ani to, že by nemuseli byť podporované zákony.

V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike tiež uviedla, že si vie samú seba predstaviť ako líderku strany Za ľudí, považuje to ale za predčasné. Ako dobrého kandidáta označila aj Juraja Šeligu (Za ľudí). V momente od rozhodnutia o sneme až do jeho konania by mali svoje vízie o budúcnosti stany predložiť všetci prípadný kandidáti. Treba si podľa nej zadefinovať, ako chce strana ďalej fungovať.

Si za predčasné voľby?

V súvislosti s nezvolením Lehotského Kolíková nechcela spochybňovať koaličných partnerov. Treba podľa nej diskutovať aj na koaličnej rade. „Dohoda na podpredsedovi parlamentu, ktorá nie je naplnená v rámci tajného hlasovania v parlamente, vypovedá, že niekde je problém,“ myslí si. „Netvárme sa, že (koalícia) funguje dobre, keď nebol zvolený podpredseda parlamentu,“ podotkla s tým, že ak nebude zvolený do júna, bude to potupné.

V hre sú rôzne scenáre

Premiér Eduard Heger (OĽANO) má podľa Kolíkovej eminentný záujem na fungovaní koalície. Poznamenala ale, že chyba v systéme sa stala a treba sa v koalícii porozprávať, či majú všetci záujem na trvaní v nej. Na otázku, či Za ľudí vládu opustí, ak by Lehotského v júni nezvolili, odpovedala, že sú to veľmi silné slová. „Priebeh, ktorý môže nastať, je rôzny,“ povedala a ako príklad uviedla, že sa nebude hlasovať za zákony, kým zvolený nebude.

Kolíková hovorí, že v strane aktuálne majú určitú dynamiku. Vníma to ako šancu posunúť sa ďalej. Časť poslancov aj predsedníctva strany podľa jej slov chce, aby došlo k prehodnoteniu vedenia. To, či bude novou líderkou, považuje za predčasné. Od momentu rozhodnutia o sneme do jeho konania vidí priestor na diskusiu o ďalšom fungovaní strany aj o prípadnom novom lídrovi. Práve v tomto čase by sa mali podľa nej so svojou víziu ukázať prípadní záujemcovia o predsednícky post. „S nikým som sa nerozprávala o tom, kto všetko by mal kandidovať, ak k tomu dôjde,“ deklarovala.

Zdroje: TASR, TA3

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK