Koľko bude stáť Bitcoin o 10 rokov? Experti tvrdia, že čoskoro môže mnohonásobne narásť

  • Bitcoin sa môže čoskoro stať jednou z globálnych rezervných mien
  • Pred 2 týždňami prešiel Bitcoin tretím halvingom, doteraz po ňom cena v nasledovných mesiacoch niekoľkonásobne narástla
  • Prvý konzervatívny algoritmus Fumbi.network ponúka investovanie do kryptomien s optimálnym pomerom možného zisku a rizika
fumbi
Števo Porubský/Techbox/Satoshi
  • Bitcoin sa môže čoskoro stať jednou z globálnych rezervných mien
  • Pred 2 týždňami prešiel Bitcoin tretím halvingom, doteraz po ňom cena v nasledovných mesiacoch niekoľkonásobne narástla
  • Prvý konzervatívny algoritmus Fumbi.network ponúka investovanie do kryptomien s optimálnym pomerom možného zisku a rizika

Najočakávanejšia udalosť z kryptomenového sveta posledných dní, halving Bitcoinu, je za nami.

Halving Bitcoinu sa deje vždy, keď sa vyťaží určité množstvo Bitcoinu (približne každé 4 roky). Množstvo vyťažených Bitcoinov sa vtedy zrazí na polovicu, vďaka čomu jeho hodnota počas nasledovného obdobia doteraz vždy narástla

Pred posledným halvingom v roku 2016 bola hodnota jedného Bitcoinu 650 $, tesne po ňom vyrástla až na 20 000 $. V nasledovných mesiacoch klesla na stabilných 3 200 $, čo je však stále približne 4x vyššia suma než pred halvingom. Dnes už stojí opäť okolo 9000 $ a ďalší halving je práve za nami. Bude cena opäť výrazne rásť?

Ťažiari Bitcoinu teraz získavajú o 50 % Bitcoinu menej, vďaka čomu je vzácnejší. Pri rovnakom dopyte je preto logické očakávať cenový nárast, tak ako to bolo minulé roky.

zdroj: Investopedia

Podľa Juraja Forgácsa, zakladateľa Fumbi.network, slovenského startupu pre investovanie do kryptomien, ktorý vybudoval z jeho vlastných kryptovýnosov, môže Bitcoin čakať veľmi svetlá budúcnosť.

Pri súčasnom tempe tlačenia nových peňazí a za predpokladu, že právna regulácia a technológia procesného spravovania je už dostatočne dotiahnutá, budú podľa Forgácsa do Bitcoinu časť portfólia ukladať aj veľké finančné inštitúcie ako banky či investičné fondy.

Bitcoin už prešiel niekoľkými fázami,“ vysvetľuje Forgács. „Prechody medzi jednotlivými fázami boli sprevádzané vývojom právneho i technologického prostredia, skokovým rastom likvidity a premenami významu Bitcoinu pre jeho používateľov.

Z malej kryptomeny je dnes svetový gigant: Ako sa Bitcoin vyvíjal?

  • Najprv len experiment: Úzka skupina odborníkov na kryptografiu na začiatku vytvorila blockchain a tým dokázala zabezpečiť základné peňažné vlastnosti Bitcoinu – nezmeniteľnosť a trvácnosť zápisu spolu s nesfalšovateľnou vzácnosťou zúčtovacej jednotky. Už v tejto fáze vznikali prvé bitcoinové burzy.
  • Platobná metóda: Z Bitcoinu sa čoskoro stala naozajstná platobná metóda použiteľná pre transfer prostriedkov po celom svete, a to rádovo v sekundách a so zanedbateľnými nákladmi. Už v druhej fáze začínali niektoré obchody zavádzať aj možnosť platby Bitcoinom.
  • Digitálne zlato: V roku 2012 prebehol prvý halving, kedy cena prudko rástla a prekročila 1 000 $. Bitcoin už nebol len ďalšou menou, no tiež inšpiroval vznik hodlerov, teda ľudí, ktorí Bitcoin nakupujú a dlhé roky držia, s víziou dlhodobého nárastu ceny.
  • Investičná príležitosť: Čoraz viac ľudí začalo vnímať Bitcoin ako príležitosť na investíciu, najmä po druhom halvingu v roku 2016. Tu už fungovali dobre vybudované ťažiace počítače a k Bitcoinu sa začali vyjadrovať regulačné autority a úrady.
  • Tu sme teraz: Dnes už je Bitcoin pomerne bežný investičný nástroj. Od roku 2020 začínajú nemecké banky ponúkať služby súvisiace s kryptomenami. Americká J. P. Morgan síce dlho odmietala, no nakoniec otvára účty kryptomenovým burzám Coinbase a Gemini. K dispozícii je čoraz viac sofistikovaných systémov pre bankovú správu kryptomien.

Zo súčasnej situácie je jasné, že Bitcoin je už vo financiách pevne zakorenený a tak skoro neodíde. Je tak najvhodnejší čas adaptovať sa na súčasnú situáciu a vyťažiť z nej maximum.

Posledná fáza, kam sa Bitcoin môže dostať v budúcnosti, je globálna rezervná mena. Zatiaľ je Bitcoin volatilný (= nestabilný, jeho hodnota skáče), no volatilita sa výrazne zníži, keď sa stane bežnou súčasťou investičných portfólií.

Tu už budeme uvažovať nad tým, ako sa s Bitcoinom bude pracovať na štátnej úrovni a či ho budú štáty nakupovať alebo ostanú napríklad pri zlate. Podľa Forgácsa však menový systém bude musieť prejsť reformou. Aktuálne totiž stojí na dominancii dolára, čo je už dlhodobo geopoliticky neúnosné.

Komplexný svet totiž potrebuje ako základ neutrálnu menu, nie americký dolár a momentálne neexistuje lepší variant ako Bitcoin. „Je to logické vyústenie príbehu Bitcoinu,“ vysvetľuje Forgács.

Nesmieme zabúdať na riziko

Pri každom investovaní sú riziká a pri Bitcoine to platí dvojnásobne. Kryptomeny sú aktuálne stále nestabilným aktívom a celý scenár galaktickej úspešnosti Bitcoinu funguje len v prípade, že neexistuje žiadne riziko, ktoré by cestu Bitcoinu ohrozilo.

Jedným z príkladov môže byť hard fork Bitcoinu, teda rozdelenie blockchainu na dve časti. Ak by sa štáty nedohodli, ktorý Bitcoin budú používať, jeho cena by rapídne klesla. To je však podľa Forgácsa nepravdepodobný scenár, spoločný záujem držiteľom Bitcoinu je totiž udržanie vysokej ceny a takéto riešenie by uškodilo každému.

Najhoršie riziká sú však tie, ktoré si ešte predstaviť nevieme. Preto je dôležité diverzifikovať, a to aj v rámci kryptomien. Bitcoin ani zďaleka nie je jedinou kryptomenou, pri ktorej z dlhodobého hľadiska svietia veľmi priaznivé čísla.

zdroj: Števo Porubský/Techbox – Juraj Forgács založil Fumbi.network z vlastných výnosov z kryptomien.

Na inteligentnú diverzifikáciu kryptomien sa špecializuje slovenský startup Fumbi.network, kde za teba do kryptomien investuje šikovný konzervatívny algoritmus, ktorý je nastavený tak, aby vložená investícia identicky kopírovala rast celého odvetvia kryptomien.

Tvoju investíciu tak algoritmus rozdelí do približne 25 kryptomien s najväčším potenciálom zisku. Už o 4 roky by trh s kryptomenami mal hodnotou prekročiť trh so zlatom, ktorý je aktuálne 50-krát väčší. Predpokladá sa, že výrazný rast by mal začať ešte tento rok.

Podľa odborníkov je najvhodnejší a najlogickejší čas na investíciu do kryptomien práve teraz, keďže nás podľa Forgácsa čaká veľký rast. Orientácia vo svete kryptomien však nie je jednoduchá a ak je táto sféra pre teba orieškom, odporúčame investovanie prenechať radšej konzervatívnemu algoritmu. Riziko je však vždy prítomné a výnos sa nikdy nedá garantovať, je preto dôležité vyčleniť si na investovanie rozumnú sumu.

Investovanie do kryptomien cez Fumbi je veľmi jednoduché a je možné investovať jednorazovo alebo pravidelne už od 50 €. Vo Fumbi.network sú prví na svete, ktorí takýto systém sprístupnili širokej verejnosti.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá