„Koľko detí musí zomrieť, kým prestanete?“ pýta sa ruská novinárka. Súd ju poslal do domáceho väzenia

  • Po vystúpení proti vojne prácu v televízii opustila
  • Hrozí jej až 10 rokov za mrežami
Marina Ovsiannikovová sedí v súdnej sieni obklopená novinármi pred pojednávaním v Moskve. Hrozí jej až 10. rokov väzenia
Marina Ovsiannikovová, SITA/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Po vystúpení proti vojne prácu v televízii opustila
  • Hrozí jej až 10 rokov za mrežami

Ako sme ťa už viackrát informovali, ruské štátne médiá boli plné propagandistických proputinovských názorov a informácií už pred vypuknutím vojny na Ukrajine, avšak po 24. februári sa tieto tendencie ešte niekoľkonásobne zintenzívnili.

Aj preto je prezentovanie názoru, ktorý je v rozpore s kremeľskou ideológiou, v priamom prenose ruskej štátnej televízie, odvážny, ba až trúfalý čin, za ktorý môžeš ísť do väzenia.

A práve to urobila 14. marca ruská novinárka Marina Ovsiannikovová, ktorá sa ale narodila v ukrajinskej Odese, ako píše CBS News.

Nanešťastie pre ňu a pre všetkých ruských novinárov podobný skutok nezostal nepovšimnutý ruskými úradmi a teraz musí 44-ročná Ruska čeliť následkom.

S protivojnovým transparentom v živom vysielaní

Sky News informuje, že Ovsiannikovová 14. marca vystúpila v živom vysielaní Kremľom riadeného Prvého kanálu, jej vtedajšieho zamestnávateľa, kde rázne odsúdila vojnový konflikt na Ukrajine.

„Zastavte vojnu, neverte propagande, klamú vám tu,“ držala plagát s týmto textom za hlásateľkou večerného spravodajského programu televízie.

V tom čase bola redaktorkou nočného spravodajstva Vremja, ale po odchode z televízie sa Ovsiannikovová stala tak trochu aktivistkou, organizovala protivojnové demonštrácie a verejne aj digitálne vystupovala proti konfliktu.

Euronews uvádza, že po tomto incidente bola obvinená z hanobenia ruskej armády a taktiež dostala pokutu vo výške 256 eur. Bola tiež sankcionovaná za komentáre na súde a na Facebooku, kde podporovala uväzneného predstaviteľa ruskej opozície Iľju Jašina a odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu.

Okrem vyššie uvedenej pokuty dostala aj dva ďalšie finančné tresty za jej názory na vojnu na Ukrajine. Moskovskej korešpondentke Sky News Diane Magnayovej neskôr povedala, že neľutuje svoje konanie napriek tomu, že čelí nepriateľským komentárom zo všetkých strán, a to nielen ona, ale aj jej rodina.

Po strate práce opustila Rusko a pracovala pre nemecké noviny Die Welt, ale v júli oznámila návrat do Ruska kvôli súdnemu sporu ohľadom jej dvoch synov, ktorých má s jej bývalým manželom, televíznym riaditeľom, Igorom Ovsiannikovom. 

Hrozba desiatich rokov vo väzení

V stredu bola ruská bývalá novinárka ruskými úradmi zadržaná na základe obvinenia „zo šírenia falošných správ o ruskej armáde“, čo je zločin, za ktorý jej podľa zákonov prijatých na začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine hrozí až 10-ročné väzenie, píše The Guardian.

Toto obvinenie súvisí s minulým mesiacom, kedy Ovsiannikovová na brehu rieky Moskva oproti Kremľu držala ďalší plagát, tentokrát s ešte odvážnejším textom: „Putin je vrah, jeho vojaci sú fašisti.“

Samotná Ovsiannikovová pred jej zadržaním na Facebook napísala, že do jej bydliska vtrhli zástupcovia ruských úradov. „O 6:00, keď som ešte spala, vtrhlo do môjho domu desať policajtov z vyšetrovacieho výboru a polície. Vystrašili moju malú dcérku. Teraz ma berú do vyšetrovacieho výboru. Viac ako 350 detí, ktoré zomreli na Ukrajine, sú oni vymyslené? Koľko detí musí zomrieť, kým prestanete?“ cituje 44-ročnú Rusku Euronews.

The Moscow Times informuje, že na štvrtkovom moskovskom obvodnom súde bola umiestnená do klietky, ktorú strážilo niekoľko policajtov. Samotný súd jej udelil domáce väzenie do 9. októbra.

„Ani neviem, čo povedať. Dobre, že to nie je väzenie? Určite dobre. Ale stále to je choré,“ komentoval rozhodnutie jej právnik Dmitrij Zachvatov.

CBS News cituje Net Freedoms, skupinu právnej pomoci zameranú na prípady slobody prejavu, podľa ktorej ruské úrady zahájili 79 trestných vecí pre obvinenia zo šírenia nepravdivých informácií o armáde a až 4-tisíc správnych prípadov pre obvinenia z hanobenia ozbrojených síl.

Zdroje: CBS News, Sky News, Euronews, The Guardian, The Moscow Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá