Kollár čelí tvrdej kritike od Matoviča. Jeho nájomné byty sú v ohrození, sú rizikom pre financie nás všetkých

  • Návrh zákona o sociálnom bývaní predostretý hnutím Sme rodina čelí obrovskej kritike
  • Koaličné strany tvrdia, že môže ohroziť financie štátu
Boris Kollár parlament
TASR/Martin Baumann
  • Návrh zákona o sociálnom bývaní predostretý hnutím Sme rodina čelí obrovskej kritike
  • Koaličné strany tvrdia, že môže ohroziť financie štátu

Jednou z častí programu hnutia Sme rodina na čele s Borisom Kollárom je sociálne bývanie, ktoré sa, podľa mnohých vyjadrení Kollára, zdržalo práve kvôli pandémii a napätej situácii v krajine. Napokon s ním hnutie vyšlo na svetlo sveta. Namiesto chvály však schytáva jednu facku za druhou. O nájomných bytoch podľa nového návrhu zákona z dielne Sme rodina by sa malo rozhodnúť už čoskoro, postoje koaličných strán však vyjadrujú značnú nespokojnosť.

Neefektívne, dokonca škodlivé

Pred rokovaním vlády bola jednou z hlavných tém práve výstavba sociálnych bytov, ktorú má zastrešovať nový zákon o sociálnym bývaní. „Hnutie Sme rodina sľúbilo, že budú pribúdať byty pre ľudí bez vysokého príjmu, toto však nevidím, návrh len znižuje DHP a hovorí štátu, že bude prispievať na bývanie, nevyhnutne to však nehovorí o tom, že budeme mať nárast bytov, respektívne takých bytov, aké chceme.

Celá koalícia deklaruje, že chceme, aby boli na Slovensku sociálne byty. Kollárov nominant má priniesť riešenie a my naň čakáme. Nemôžeme však schváliť akékoľvek riešenie, musí spĺňať kvalitatívne parametre,“ vyjadril sa premiér Eduard Heger.

Veronika Remišová (Za ľudí) s vyjadrením premiéra súhlasí, návrh zákona o sociálnom bývaní, ktorý predložilo hnutie Sme rodina, pokladá za neefektívny a verejné financie ohrozujúci.

„Chceme podporovať štartovacie byty pre mladé rodiny, no tak, aby to nemalo devastačný dopad na verejné financie. Aktuálny návrh narúša integritu daňového systému. Rôzne schémy fungujú vo svete, načo vymýšľal koleso, inšpirujme sa tým, čo vo svete funguje. V tejto chvíli máme voči návrhu vážne pripomienky. Keď niekto odchádza každý druhý deň z koalície, nie je to zaujímavé, ani uveriteľné. Hľadajme riešenie, ako veci spraviť.“

Igor Matovič má podľa vlastných slov vo veci jasno, vo výsledku nechce nič, len spravodlivosť v spoločnosti aj vláde. Odborná skupina, pracujúca na riešeniach, ktoré majú pomôcť obnoviť dôveru v právny štát, má už pripravených asi desať riešení. Pred rokovaním vlády to oznámil minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.

Zopakoval, že debata o riešeniach, ktoré odstránia pochybnosti o spravodlivosti trestnoprávnych procesov a vyšetrovaní závažných trestných činov je prioritou súčasnosti, bokom preto musia ísť ďalšie témy ako napríklad aj výstavba nájomných bytov. „Podstata je 363-ka a spravodlivosť,“ zdôraznil Matovič.

To, že komisia má prísť s riešeniami v horizonte niekoľkých dní, potvrdil aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Uviedol, že na možných riešeniach je všeobecný konsenzus. „Otázkou dohoda na týchto návrhoch v koalícii,“ dodal Naď.

Vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér Eduard Heger (OĽANO) po tom, ako v minulých dňoch Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ale aj dočasného riaditeľa inšpekcie.

Plánuješ v najbližšom období kúpu nehnuteľnosti?

„Dajme si mantinely bokom a rozmýšľajme nad ideálnym svetom, aký by sme na Slovensku chceli mať. Chceme ľuďom zalepovať oči dôchodkami, sociálnym bývaním a amnestiou, alebo spravodlivosť re každého rovnako?“ tvrdí Igor Matovič. Podľa neho vraj existujú možnosti, ako zabezpečiť spravodlivosť aj v prípade výstavby sociálnych bytov. Bývalý premiér zároveň naznačil, že ide o snahu hnutia Sme rodina prekryť momentálnu diskusiu o spravodlivosti.

Zdroj: TK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá