Kollár o svoj titul nikdy nepríde, Matovič sľubuje nemožné. Titul sa nedá spätne odobrať, hovorí Gröhling

  • Minister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že ľudia ako Kollár o svoje tituly nikdy neprídu
  • Nový zákon upraví len zisk titulov v budúcnosti
Boris Kollár, Branislav Ghroling
TASR/Michal Svítok, Pavol Zachar
  • Minister školstva Branislav Gröhling tvrdí, že ľudia ako Kollár o svoje tituly nikdy neprídu
  • Nový zákon upraví len zisk titulov v budúcnosti

Nie je reálne, aby sme spätne odoberali tituly. Vyhlásil to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) počas brífingu pri príležitosti odovzdávania koncoročných vysvedčení v Nových Zámkoch. 

Ak by ste niekomu spätne odoberali titul a ten dotyčný človek robil právne úkony, tak nevieme, ako budeme pozerať na tieto právne úkony. Aj ústava nám stanovuje, že priama retroaktivita nie je možná, lebo bude narušovať právnu stabilitu celého štátu,“ uviedol minister školstva.

Ako dodal, musí sa urobiť hrubá čiara a pozerať sa dopredu, rovnako aj nastavovať pravidlá smerom dopredu. „S tým, čo sme už zažili, sa budeme musieť vyrovnať inak,“ povedal Gröhling.

Zákon nesmie trestať minulosť

Spätným posudzovaním diplomových prác podľa nového zákona by došlo k porušeniu zákazu retroaktivity. Ten v právnom systéme zjednodušene znamená, že žiadny čin z minulosti sa nesmie posudzovať podľa nových zákonov. Na všetky práce spred roka 2020 platia zákony, ktoré platili pred rokom 2020.

Spätné preverovanie záverečných prác by bolo protiústavné, tvrdí Šeliga

To však neznamená, že tituly majú ich držitelia isté. Ak sa ukáže porušenie zákona v príslušnom roku, je možné vyvodiť postih. Predseda parlamentu Boris Kollár svoj titul získal v súlade so zákonom, ktorý platil vtedy a platí aj dnes a nový zákon na tom nič nezmení.

Zákon už sa pripravuje

OĽaNO žiada o preverenie záverečných prác na vysokých školách za obdobie, na ktorom sa dohodnú minister školstva a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Do septembra majú pripraviť zákon, hroziť má aj odoberanie akreditácií školám.

Gröhling poznamenal, že na návrh zákona je už čiastočne pripravený. „Uvidíme, ako ho budeme dať vedieť s kolegami do medzirezortného pripomienkového konania a následne aj do Národnej rady SR,“ poznamenal šéf rezortu školstva.

Minister vysvetlil, že nechcú zriaďovať žiadnu komisiu, právo na odoberanie titulov chcú nechať na vysoké školy. „Vysoké školy vydávajú tituly, takže ony musia byť zodpovedné za kvalitu vzdelávania, a tie tituly na základe pravidiel, ktoré budeme určovať, aj odoberať,“ poznamenal Gröhling.

Veľa škôl musí skončiť

Poukázal na to, že v rámci vysokoškolských štandardov, ktoré už boli odoslané vysokým školám, nastavili jednotlivé mechanizmy týkajúce sa tejto problematiky. „Ak škola nesplní v priebehu dvoch rokov mechanizmy, tak jej bude môcť byť odobratá akreditácia, čo bude znamenať, že škola skončí,“ priblížil. 

Šéf rezortu školstva priblížil, že v databáze sa nachádza okolo 20 miliónov textov a rozširovať sa bude o ďalších päť miliónov textov. „Budeme tam pridávať ostatné internetové odkazy a texty a nasledujúce roky budeme pracovať s touto databázou,“ povedal minister s tým, že databáza vznikla v roku 2012. Ako dodal, rezort školstva sa bude v tejto súvislosti snažiť o nejaké úpravy.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá