Kollárovci chcú Slovákom znížiť dane aj odvody. Majú v pláne aj novú modernú nemocnicu

  • Obnovené nemocnice, železnice, rodinné domy, školy, zníženie daní a sociálnych odvodov
  • Toto všetko plánuje hnutie Sme rodina urobiť s 5,8 milardami eur z Plánu obnovy
kollár
TASR/Jakub Kotian, Pexels/ Karolina Grabowska
  • Obnovené nemocnice, železnice, rodinné domy, školy, zníženie daní a sociálnych odvodov
  • Toto všetko plánuje hnutie Sme rodina urobiť s 5,8 milardami eur z Plánu obnovy

Šéf rezortu práce Milan Krajniak z hnutia Sme Rodina pomenoval podľa neho najväčšie problémy, ktoré dnes Slovensko má. Podľa neho ide najmä o vysoké daňové a odvodové zaťaženie, ale aj nestabilné dôchodky či obrovský investičný dlh. 

Dokument, ktorý má zachrániť Slovensko a ekonomiku. Toto sú prvé kontúry plánu obnovy

Ide o problémy, ktoré vníma aj ako bariéru k naštartovaniu slovenskej ekonomiky po koronakríze. Vyriešiť ich chce vďaka 5,8 miliardám eur z takzvaného Plánu obnovy. Poľa šéfa rezort by mohli byť tieto peniaze využité práve na to, aby Slováci konečne platili nižšie dane a odvody.

Nižšie dane 

Cieľom je zníženie dane z príjmu o 1 %. Pre fyzické osoby by išlo o pokles z 19 % na 18 %. Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) s ročným obratom do 100 000 eur by sa mala sadzba dane znížiť z 15 % na 14 %. Pre právnické osoby by to bolo z 21 % na 20 %. Po znížení daňovo-odvodového zaťaženia budú podľa Krajniaka ľudia menej podvádzať a budú aj viac ochotní platiť.

Súhlasíš so znižovaním daní na Slovensku?

Znížiť by sa mali aj sociálne odvody, a to z aktuálnych 34, 6 % na 28, 6 %.  Zaviesť by sa mal jeden sociálny odvod do Sociálnej poisťovne. Ten by pokrýval starobné dôchodkové poistenie, súčasné poistenie v nezamestnanosti a nové poistenie v nezamestnanosti, tzv. kurzarbeit. „Je to zásadná vec, ktorá ovplyvní fungovanie každého jedného človeka v tomto štáte a každého jedného zamestnávateľa,“ povedal minister. 

Peniaze pre nemocnice aj študentov

V rámci zelených investícii navrhuje hnutie Sme rodina obnoviť aj osem moderných nemocníc a jednu novú postaviť. Modernizácie sa majú dočkať aj regionálne železničné trate. Krajniak však hovorí aj o rekonštrukcii 30 000 zelených rodinných domov či obnovení 600 základných a stredných škôl. Pribudnúť by mali aj tri nové univerzitné centrá.

Ďalšou prioritou ministra práce Milana Krajniaka je výstavba nových zariadení sociálnych služieb a poskytovanie kvalitnej sociálnej starostlivosti. Postaviť chce 600 ambulantných zariadení, 275 komunitných sociálnych zariadení a 100 moderných pobytových zariadení sociálnych a zároveň zdravotníckych služieb. 

Ako na tlačovej besede uviedol premiér Igor Matovič, využitie peňazí z EÚ na daňovo-odvodovú reformu je jeden z názorov, ako by sa mali peniaze v rámci plánu obnovy využiť. „Podľa predbežného postoja Európskej komisie nehrozí, že by nám preplatili nejaké náklady na daňovo-odvodovú reformu,“ upozornil predseda vlády.

Zdroje: Facebook/ Milan Krajniak, employment.gov.sk

Najnovšie videá

Trendové videá