Kolumbia povedala NIE biznisu za 30 miliárd € v prospech čistého ovzdušia

Nastasija Andrejkovičová / 8. septembra 2017 / Biznis

zdroj: aleqt.com/WikimediaCommons

Miliardové biznisy na úkor zdravia ľudí, prírody a ovzdušia nie sú v dnešnej dobe žiadnou výnimkou. Stále sa však nájdu ľudia a mestá, ktorým sú vlastné zdravie a čistota ich okolia a ovzdušia prednejšie ako peniaze a majetok. Živým príkladom sú obyvatelia mesta Cajamarca v Kolumbii, ktorí odmietli biznis za desiatky miliárd eur.

Malé kolumbíjske mesto práve odmietlo projekt zlatých baní v hodnote 29,35 miliárd €, pretože sa rozhodlo dať ľudí a planétu Zem na prvé miesto, pred zisk. Približne 98% obyvateľov v meste Cajamarca povedalo baniam NIE, kvôli obavám o životné prostredie a znečistenia vody. Klumbíjsky banský minister German Arce nevyzerá byť príliš spokojný s výsledkami.

Promovemos la inclusión y el trabajo en equipo, obteniendo beneficios de la rica diversidad cultural, de las ideas, experiencias y habilidades que cada empleado le brinda al negocio. Somos #VerdaderaMinería #AngloGold #Ashanti #Gold #Mining

Príspevok, ktorý zdieľa AngloGold Ashanti Colombia (@agacolombia),

Juhoafrická spoločnosť AngloGold Ashanti mala v strednej Kolumbii vybudovať zlatú baňu nazývanú La Colosa a mala sa stať najväčšou baňou v Južnej Amerike. Vláda stála na strane spoločnosti a vravela, že ťažba je životne dôležitá, pretože sa ešte stále zotavujú z vojny s marxistickými povstalcami.

Ale obyvatelia mesta Cajamarca, kde mala byť baňa vybudovaná, tento projekt v nedávnom referende jednoznačne odmietli. Podľa BBC v meste žije približne 19 000 ľudí a len 76 obyvateľov hlasovalo v prospech vybudovania bane, zatiaľ čo 6 100 hlasovalo proti.

21 ročná študentka Camila Mendez ešte pred oficiálnymi výsledkami povedala:

„Hlasovala som za NIE za budúce generácie. Mám dvoch synovcov vo veku 3 a 7 rokov. Aj keď v Cajamarca nežijú, viem, že chcem, aby sa tešili z toho mála, čo máme k dispozícií, pretože sa to týka nášho vidieka. Ak vyhráme… ukážeme celému svetu, že Cajamarca dokáže poraziť obrovský nadnárodný podnik, banské monštrum akým je  AngloGold Ashanti.“

Minister Arce však povedal, že „bojovníci“ zavádzajú voličov. Povedal, že spoločnosť AngloGold Ashanti už dostala povolenie na prieskum a táto licencia by mala ostať platná. Miestne orgány môžu kontrolovať krajinu, podľa Arce-ho však vláda kontroluje akékoľvek podzemné bohatstvo.

AngloGold Ashanti ešte potrebuje enviromentálnu licenciu a ak jej bude udelená, bude podľa Arce-ho na súde alebo kongrese krajiny aby rozhodli, kto vyhrá. Miestni obyvatelia sa obávajú, že baňa poškodí horské prostredie v oblasti alebo znečistí vodné zdroje.

Zdroj: inhabitat.com

Pridať komentár (0)