KOMENTÁR: Bývanie pre mladých = oxymoron, ktorý je na smiech a k plaču zároveň

  • Mnoho mladých ľudí sa chce osamostatniť, no je to tak náročné, že sa rozhodnú ostať doma
  • Nájsť prijateľné bývanie v Bratislave za dobrú cenu je takmer nemožné
pjimage - 2021-06-17T154316.935
Unsplash/Martin Katler Unsplash/Johan Mouchet
  • Mnoho mladých ľudí sa chce osamostatniť, no je to tak náročné, že sa rozhodnú ostať doma
  • Nájsť prijateľné bývanie v Bratislave za dobrú cenu je takmer nemožné

Kam odchádza väčšina mladých po ukončení štúdia? Správne, do zahraničia. Čím to je spôsobené? Platmi? Situáciou na Slovensku? Nedostatkom pracovných možností v odbore, ktorý majú títo ľudia vyštudovaný? Áno aj, no hlavným dôvodom je nedostatok bytov, ktoré by mohli mladí ľudia obsadiť.

Vec sa má takto: mladých ľudí môžeme rozdeliť do dvoch skupín. Sú tu tí, ktorí sú spokojní s mama hotelom. Potom tu sú tí, ktorí sa chcú silou-mocou odsťahovať. Problémom však je, že nemajú kam.

zdroj: Unsplash/Handiwork NYC

Vysoké ceny

Je to smutné, no museli sme si zvyknúť na správy typuCeny bytov idú ďalej astronomicky nahor“ či „ceny bytov a domov dosahujú strop“. Mali by sme si však uvedomiť, že tieto správy sa týkajú prevažne Bratislavy.

Spôsobili to hlavne dve veci. Prvou je presídľovanie, sťahovanie sa obyvateľstva za lepšie platenou prácou do väčších miest (najmä Bratislavy) alebo do zahraničia, kde mladí ľudia napokon často aj ostávajú žiť.

Druhou vecou je demografický vývoj Slovenska – rodí sa u nás o vyše 15 000 detí menej než kedysi a vlani napríklad viac ľudí zomrelo, než sa narodilo. Čím to je?

zdroj: Unsplash/Jonathan Borba

Zamysli sa nad tým, koľko rokov majú tvoji rodičia. Keď boli v tvojom veku, pravdepodobne si už bol na svete. Nie je to tak dávno, čo si ľudia zakladali rodiny v období, keď boli pomaly tínedžeri. Byt bol vtedy akousi samozrejmosťou.

A dnes? Dnes sa mladí boja založiť si rodinu. Ak sa však stane, že sa mladá dvojica rozhodne pre vlastné bývanie, je veľmi pravdepodobné, že ich to finančne zruinuje. 

Mama hotel

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech