KOMENTÁR: Matovič a Fico si môžu podať ruky

Igor Matovič
Facebook/Igor Matovič

Po včerajšom rozhodnutí Ústavného súdu zrejme vo viacerých centrálach strán búchalo šampanské. Referendum o skrátení volebného obdobia sa zatiaľ konať nebude. Tešiť by sa mali všetky strany. Pre žiadnu by dnes referendum neznamenalo víťazstvo, aj keď by sa to na prvý pohľad mohlo zdať.

Napriek tomu mohla mať verejnosť pocit, že nimi zvolení zástupcovia sú nahnevaní. Veď tak to aj vyzeralo. Silné reči, nahnevané prejavy a drsné odkazy prezidentke.

Prezidentka Zuzana Čaputová spravila to najlepšie, čo mohla. Obrátila sa na inštitúciu, ktorá má v demokratických krajinách obrovský rešpekt a úctu politikov aj ľudí. Ústavný súd rozhodol a mali by sme to rešpektovať.

Kritika, ktorá je mierená voči hlave štátu, nie je fér. Rozhodol Ústavný súd, nie ona a práve na to, aby sme sa Ústavného súdu v prípade nejasností čokoľvek pýtali, ho v krajine máme. Verím, že každý rozumný prezident z akejkoľvek inej strany by postupoval rovnako. Ešte včera pritom Čaputová politikom dala návod na to, čo urobiť, aby sa referendum predsa len konalo.

Hlava štátu povedala, že poslanci NR SR môžu zmeniť text Ústavy SR a prijať uznesenie, na základe ktorého by konanie referenda o predčasných parlamentných voľbách bolo v súlade s Ústavou. Informovala o tom agentúra SITA.

„Poslanci NR SR môžu rozhodnúť o zmene ústavy. To znamená, že môžu dať do ústavy text, ktorý by znamenal, že takéto referendum by bolo v zhode s ústavou. Následne môžu prijať uznesenie, ktorým žiadajú o vyhlásenie referenda. Obratom by som takéto referendum následne vyhlásila, pretože by bolo jasné, že by bolo už v súlade s Ústavou SR,“ uviedla Čaputová. Akékoľvek referendum sa totiž môže konať na základe petície občanov, ale aj na základe prostého uznesenia NR SR, ak chce parlament vedieť ich názor.

Matovič by mal mlčať

Nie je však správne tváriť sa, že takmer 600-tisíc podpisov ľudí nemá váhu. Má. Mali by byť varovným signálom pre politikov. Najmä pre jedného.

matovic
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Podpisy, ktoré boli zozbierané, sú hlasmi, ktoré volali po konci Igora Matoviča. Ten počas niekoľkých mesiacov na čele krajiny znechutil ľudí tak, ako sa to pred ním ešte nikomu nepodarilo.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie