KOMENTÁR: Trump vzbudil v Američanoch to najhoršie. Prípravy na inauguráciu vyzerajú ako prípravy na občiansku vojnu

Kapitol Biden
SITA/AP,Alex Brandon, Scott Applewhite

V stredu zažijeme inauguráciu amerického prezidenta, akú sme nikdy predtým nevideli. Badateľné budú hlavne tri rozdiely.

Dosluhujúci prezident sa nezúčastní inaugurácie nastávajúceho prezidenta, čím poruší zvyk trvajúci niekoľko desaťročí.

Rozdiel bude aj v dave, ktorý bude inaugurácii prihliadať. Tradične veľký dav sa zúži na malé stretnutie pozvaných hostí. Menší počet hostí bol avizovaný už dávnejšie, a to hlavne kvôli pandémii koronavírusu.

Ďalšou významnou zmenou bude navýšenie ochrany na inaugurácii. O bezpečnosť sa má postarať 25-tisíc príslušníkov Národnej gardy, čo je podľa jej veliteľa Williama J. Walkera trojnásobok oproti iným inauguráciám. Je to tiež štvornásobok aktívnych vojakov vo vojnových krajinách, Iraku a Afganistane. Aktívni budú aj príslušníci iných ozbrojených zložiek, vrátane agentov tajných služieb.

zdroj: SITA/AP, J. Scott Applewhite

Zvýšené zabezpečenie celej akcie je dôsledkom útoku na Kapitol a možnej hrozby zo strany pravicových extrémistov. Bývalý riaditeľ FBI James Comey varoval pred nebezpečenstvom násilia počas inaugurácie.

Spojené štáty tak nevyzerajú, že by sa pripravovali na slávnostný moment, ale skôr na občiansku vojnu. Okrem vojakov lemujúcich ulice vo Washingtone D. C. mesto obklopujú ostnaté ploty i betónové barikády. Budovu Kapitolu a aj budovy všetkých hlavných miest v 50 štátoch zadebňujú proti prípadným útokom. Vo všetkých hrozí násilie.

Ako za komunizmu 

Napriek tomu, že Trump dosiahol aj niektoré úspechy počas prezidentovania, do histórie sa zapíše neslávne ako muž, ktorý dokázal v Američanoch vzbudiť to najhoršie: rasizmus, pocit nadradenosti, mizogýniu, nenávisť a vzájomnú nedôveru. Situácia je natoľko vážna, že ju niektorí imigranti z Čiech alebo Slovenska prirovnali k situácii v komunizme. Svojim deťom zakazujú rozprávať o politike, lebo nevedia, kto môže počúvať a či práve nie je podporovateľom Trumpa.

Z útoku na Kapitol vyplýva, že medzi nimi boli aj úplne bežní ľudia, univerzitný profesor, kaderník, školský terapeut, výkonný riaditeľ, učiteľ klavíra, zlatý olympijský medailista v plávaní a štátny zástupca zo Západnej Virgínie, gitarista heavy metalovej kapely alebo realitná agentka. Z týchto obyčajných ľudí sa akoby mávnutím čarovného prútika stali rozzúrení útočníci, niektorí, ako Nancy Pelosiová, dokonca hovoria, že teroristi. 

Oveľa desivejšie je, že občania strácajú dôveru v políciu a armádu, ktoré ich majú prirodzene chrániť. Ukázalo sa totiž, že viacerí útočníci boli aktívnymi príslušníkmi armády alebo polície. Napríklad dvaja policajti z Virgínie, dvaja policajti zo Seattlu, jeden člen národnej gardy, ale i ďalší policajti, ktorí pochádzali z USA. S útočníkmi sympatizovali aj niektorí policajti z Kapitolu, jeden si s nimi robil selfie, ďalší ich chválil ako patriotov. Asi každému je jasné, že keby šlo o protesty Black Lives Matter, bol by prístup policajtov úplne odlišný, čo len dokazuje hlboko zakorenený rasizmus v americkej spoločnosti.

„Alfa muži“

Ďalší útočníci boli bývalí príslušníci bezpečnostných zložiek. Napríklad bývalý príslušník Air Force Larry Rendall Brock, ktorý sa v Kapitole pohyboval s elektrikárskymi páskami, podľa CBS News mal naozaj v úmysle zajať rukojemníkov z radov politikov, alebo ich dokonca popraviť. Washington Post zas priniesol príbeh dvoch bratov z malého mesta, ktorí sú synmi miestneho šerifa. Jeden z nich sa priamo zúčastnil útoku na Kapitol a napísal na Facebook, že väčšina príslušníkov armády by sa k vzbure pridala. Druhý, ktorý pracuje ako policajt, mu odpísal, že by sa pridali aj policajti, lebo sú „alfa muži“. 

A práve alfa muži, belosi, najčastejšie volili Trumpa. Ten podľa exit pollov CNN vyhral u bielych mužov v pomere 61 % ku 38 %, u bielych žien vyhral tiež, ale s menším pomerom 55 % ku 44 %. Aj medzi útočníkmi sa pohybovalo niekoľko žien, takmer výhradne bielych.

zdroj: SITA/AP, Julio Cortez

Ohromujúca realita 

Čím viac sa o útokoch na Kapitol dozvedáme, tým viac sa nám zdajú ako vymyslené z nejakého akčného alebo špionážneho filmu. Bohužiaľ, je to realita, ktorú nazvala moderátorka NBC News Alison Morrisová ako „ohromujúcu“. Nik si nie je ničím istý a nik nikomu nedôveruje, kvôli vnútornej hrozbe preverí FBI všetkých 25-tisíc členov Národnej gardy v D. C., ktorí sa zúčastnia inaugurácie.

Podľa prieskumu ABC News až 19 % Trumpových podporovateľov, medzi ktorými sú aj členovia ozbrojených síl, súhlasí s útokom na Kapitol, ktorý sa rovná aktu domáceho terorizmu. Útok podporilo zhodne aj 15 % konzervatívcov a republikánov. Práve hrozby domáceho terorizmu sa zanedbali, uviedla pre NBC News Elizabeth Neumannová, bývala zástupkyňa vedúceho kancelárie na Ministerstve pre vnútornú bezpečnosť USA za Trumpa.

Už po voľbách bolo jasné, že v Spojených štátoch sú obrovské priepasti medzi ich obyvateľmi, a už vtedy sa hovorilo, že to bude mať Biden veľmi ťažké. Posledné dni ukázali, že zjednotiť USA bude priam herkulovská úloha. Biden si však verí a v rozhovoroch uvádza, že to dokáže, ale to pred štyrmi rokmi vravel aj Trump.

Zdroje: Forbes, Independent, CBS News, Washington Post, CNN, NBC News, ABC News, Washington Post, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá