Komerčné nehnuteľnosti sú na Slovensku investičný hit. Liali sa do nich stovky miliónov eur

  • Evidentný je podľa vyjadrení firmy nárast záujmu o nehnuteľnosti v oblasti retailu
  • Neistota investorov podľa analytikov opadla
nákupné centrum aupark retail obchod
Hitom investorov boli najmä obchodné priestory. Ilustračná snímka., TASR/František Iván
  • Evidentný je podľa vyjadrení firmy nárast záujmu o nehnuteľnosti v oblasti retailu
  • Neistota investorov podľa analytikov opadla

Celkové investície do komerčných nehnuteľností na Slovensku v roku 2021 presiahli 750 mil. eur, čím prekonali objem investícií za predkrízový rok 2019. Uvádza to realitno-poradenská spoločnosť Cushman & Wakefield.

Obrovský rast

Evidentný je podľa vyjadrení firmy nárast záujmu o nehnuteľnosti v oblasti retailu, ktorým sa počas začiatku pandémie investori skôr vyhýbali, a to najmä kvôli zvýšenej opatrnosti investorov z dôvodu neistoty ohľadom dopadu pandémie na ich budúci vývoj.

Celkovo sa v retaili preinvestovalo 330 mil. eur, čo je najviac zo všetkých sektorov. Pre porovnanie, za roky 2019 a 2020 dosiahol objem investícií do retailu približne 150 mil. eur.

Sektor priemyselných nehnuteľností pokračoval v expanzii. Celková výška investícií do priemyselných nehnuteľností bola 289 mil. eur, čo je najviac v histórii slovenského realitného trhu. Celkový objem investícií do kancelárskeho sektora dosiahol v roku 2021 napriek menšiemu počtu projektov dostupných na predaj 105 mil. eur. Investície do hotelov a zmiešaných projektov dosiahli 51 mil. eur.

Logo

Rok 2021 potvrdil atraktivitu slovenského trhu s komerčnými nehnuteľnosťami ako pre domácich, tak aj zahraničných investorov. Rast kapitálovej sily domácich a regionálnych investorov, najmä realitných fondov riadených lokálnymi správcovskými spoločnosťami, dáva trhu potrebnú likviditu,“ uviedol výkonný riaditeľ Cushman & Wakefield Slovensko Marián Fridrich.

Zároveň je podľa neho zjavné, že neistota spôsobená COVID-om v roku 2020 bola plne prijatá ako súčasť rizika, a to bez dopadu na výnosovú mieru.

V roku 2021 poradenská firma nezaznamenala pokles hodnôt nehnuteľností v žiadnom zo spomínaných segmentov.

Práve naopak, hodnota industriálnych nehnuteľností pokračovala v solídnom raste, nasledovaná rastom hodnôt kancelárskych nehnuteľností z dôvodu nedostatku alternatívnych príležitostí a pretrvávajúcemu prebytku voľného kapitálu v rukách realitných fondov. Rast výnosových mier v roku 2022 vidíme ako nepravdepodobný v dôsledku pretrvávajúcej nízkej ceny kapitálu,“ dodal vedúci oddelenia oceňovania a poradenských služieb v Cushman & Wakefield Slovensko Tomáš Némethy.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie