kominár, čistenie komína, Verve
kominár, čistenie komína, Verve
Igor Manďák/ Verve

Mladý kominár Igor: Ak je človek šikovný, čistením komínov si môže na Slovensku zarobiť niekoľko tisíc

  • Má 32 rokov, za sebou úspešnú firmu a prácu, ktorá je pre mnohých nesplneným snom
  • Igor sa živí aj ako kominár a hovorí, že tohto remesla by sa nevzdal
  • Má 32 rokov, za sebou úspešnú firmu a prácu, ktorá je pre mnohých nesplneným snom
  • Igor sa živí aj ako kominár a hovorí, že tohto remesla by sa nevzdal

Igor Manďák je 32-ročný Bratislavčan, ktorý študoval na strednej škole umeleckého priemyslu, a to v odbore reštaurátor-konzervátor so zameraním na drevo. Následne sa rozhodol ísť na vysokú školu ekonómie a manažmentu.

Už v mladosti, približne po dokončení strednej školy, si s kamarátom Jánom Šalátom založili ich prvú upratovaciu firmu, ktorá dnes poskytuje aj kominárske služby. Vtedy mladí a neskúsení podnikatelia mali celkom jasnú víziu. Chceli, aby ich tento nový projekt naplno živil aj popri štúdiu na univerzite.

Igora Manďáka nakoniec zlákala aj manuálna práca kominára. Toto remeslo sa mi páčilo už od detstva, kde som už ako škôlkar na karnevale išiel za kominára. Jedného dňa pri pozeraní reportáže v televíznych novinách o kominároch na Slovensku, vznikla myšlienka o pridružení kominárskych služieb k portfóliu upratovacích a záhradných služieb, ktoré sme už v tom období vykonávali.“

Igor tvrdí, že ide o naozaj pekné remeslo s pridanou hodnotou. Zároveň mu veľmi vyhovuje, že perfektne doplnilo portfólio ponuky ich facility firmy. Čo sa týka platového ohodnotenia, Igor objasňuje, že aj kominári majú svoje silné a slabé sezóny. Hlavné kominárske obdobie štartuje približne od septembra a drží sa až do decembra.

„V tomto období sa nám telefón nezastaví a priemerná doba čakania na výkon služby kontroly a čistenia komína sú približne dva týždne. V tomto čase možno povedať, že šikovný kominár môže zarobiť rádovo niekoľko tisíc eur.“

kominár, čistenie komína, Verve
zdroj: Igor Manďák/ Verve
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá