Komu sa podarilo úspešne udržať v zámorí? Toto je 5 slovenských startupov s americkým snom

  • Aj slovenské startupy sa snažia dobiť americký trh. Prinášame niektoé z nich, ktoré sa svojou šikovnosťou dokázali v USA udržať
  • Od hokeja až po odpadový manažment a zdravotníctvo
BeFunky-collage
Unsplash
  • Aj slovenské startupy sa snažia dobiť americký trh. Prinášame niektoé z nich, ktoré sa svojou šikovnosťou dokázali v USA udržať
  • Od hokeja až po odpadový manažment a zdravotníctvo

Trh Spojených štátov je pravdepodobne stále jeden z najžiadanejších na svete. Slovenské startupy majú svoje ambície predávať v USA a niektorým sa značne darí.

Prinášame pár z nich, ktoré to na americkom trhu skúsili a stále sa na ňom držia. Niektoré si už možno počul, iné sú slovenskej verejnosti známe menej. Niektoré pôsobia v oblasti zdravotníctva, iné pre developerov alebo v priemysle s odpadmi.

1. Rezztek Hockey

Slovenská spoločnosť Rezztek vyvinula pokročilú pásku na čepele hokejok, ktoré majú zlepšiť, zrýchliť a zefektívniť streľbu hokejistov. Rezztek má počiatočný úspech v americkej NHL a niektoré tímy s páskami už hrajú alebo ich testujú.

Tvárou značky sa stal Zdeno Chára. Spoločnosť v súčasnosti hľadá investorov aj cez investičnú platformu Crowdberry. Slovenská akadémia vied testovala špeciálne pásky od Rezztek a bol dokázaný 3-percentný nárast strely a 6-percentný nárast presnosti strely hráča.

Ešte v roku 2019 získala v USA spoločnosť prestížne ocenenie na súťaži MassChallenge. Spomedzi 1300 účastníkov, ktorí boli zaradený v prestížnom akcelerátore MassChallenge Awards, skončil medzi prvou päťkou najlepších vo svojej kategórii.

„Ako jedinej slovenskej spoločnosti v histórii akcelerátoru Mass Challenge sa nám podarilo získať jednu z cien”, hovorí Andrej Dula zo spoločnosti Rezztek. Startup získal 50-tisíc dolárov na ďalší rozvoj a možnosť byť súčasťou akcelerátora.

Tyler Bertuzzi ready for the All Star game with #rezztek

Gepostet von Rezztek by Specter Hockey am Freitag, 24. Januar 2020

2. CvikerAR

CvikerAR je slovenský startup, ktorý sa prevažne v Spojených štátoch špecializuje na vytváranie 3D realitných modelov v rozšírenej realite. Koncom roka 2019 získal od investičného fondu Slovak Investment Holding investíciu z 12 miliónového eur. Fond je pod správou CB Investment Management.

Pomocou rozšírenej reality vedia Slováci z Popradu veľmi rýchlo a presne navrhnúť vizualizácie pre stavebné spoločnosti, architektov alebo developerov, ktorí aj pomáhali pri vytváraní tejto platformy. Svojimi 3D modelmi zaujali americký trh a dodnes svoje aktivity naďalej rozširujú.

3. Sli.do

Bolo to pred takmer piatimi rokmi, čo Sli.do vstúpili pomocou tretieho investora do USA. Tým investorom bol zakladateš ESETU Anton Zajac, ktorému sa myšlienka Sli.do zapáčila a pomohol firme dostať sa na americký trh.

Sli.do vzniklo na startup weekende v roku 2012, kedy chcel slovenský startup pomôcť slovenským školám. Neskôr zistili, že potreba prepojiť publika so spíkrami je vysoká aj pri konferenciách.

Dnes firma zamestnáva približne 100 ľudí a svoje kancelárie v USA má v San Francisco a v New Yorku. Spoločnosť zakladal Slovák Peter Komorník. Sli.do každoročne navyšuje svoje tržby a za rok 2018 hospodárili s viac ako 5,1 miliónmi eur.

Come say hi to us at Bett Show 👋 Stand NE70 will be our home for four days between 22 and 25 January and we'd be happy…

Gepostet von Slido am Dienstag, 14. Januar 2020

4. Sensoneo

Slovenský startup Sensoneo vytvára efektívne senzory pre smetné koše. Tieto senzory následne oznamujú odpadovým smetným firmám či je kontajner plný alebo nie.

Tým pádom šetria výjazdy pre kontrolovanie stavu naplnenia kontajnerov a idú len tam, kde senzory označujú plný kontajner. Dnes má Sensoneo namontované svoje senzory vo viac ako 22 krajinách a firma prerazila ja v Spojených štátoch a Kanade.

Spoločnosť oznámila vo svojej správe, že testovala svoje monitorovacie senzory pre odpad na rôznych lokalitách v USA, aby zabezpečila ich 100%nú pripravenosť akonáhle sa sieť celoplošne spustí.

To bolo ešte v roku 2018. Dnes už v USA naplno fungujú a svoje tržby stále navyšujú. Za rok 2018 to bolo takmer 400-tisíc, čo je obrovský nárast v porovnaní s rokom 2017, kedy hospodárili s 92-tisíc eur.

5. SurgLogs

Surglogs je startup zakladateľa Petra Zajaca, ktorý je synom úspešného zakladateľa ESET-u Antona Zajaca. Zajac mladší sa v USA spojil s Američanom, ktorý mu pomohol rozbehnúť biznis v oblasti digitalizácie amerického zdravotníctva.

Spoločne zistili, že každodenná administrácia smerom do vnútra nemocníc funguje na základe pera a papiera.

Následne si Zajac vytvoril svoj tím IT-špecialistov na Slovensku, ktorí tvoria celý systém digitaliácie a zo Slovenska sa snažia v USA nahradiť papier a pero elektronickým systémom.

SurgLogs na svojich stránkach hovorí o celkovej zmene amerického zdravotníctva prostredníctvom náhrady papiera a pera.

It is a big day for us all at SurgLogs: we have raised $5 million from Credo Ventures and 8VC. Closing this funding…

Gepostet von SurgLogs am Montag, 6. Januar 2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK