Komunálny podnik rozosmial ľudí týmto cool videom. Zamestnanci v ňom tvrdia, že na sneh v Bratislave sú pripravení

  • Mesto Bratislava malo v roku 2018, ale aj 2019 problémy so zvládaním zimných mesiacov
  • Toho sa už báť nemusíš, odkazuje ti vo vtipnom videu spolu s komunálnym podnikom
  • Mesto Bratislava malo v roku 2018, ale aj 2019 problémy so zvládaním zimných mesiacov
  • Toho sa už báť nemusíš, odkazuje ti vo vtipnom videu spolu s komunálnym podnikom

Zima klope na dvere a prvý sneh na seba nenechal dlho čakať. Kým včera ostali ulice a chodníky pokryté tenkou vrstvou snehu neodhrnuté, na ďalšiu nádielku je Bratislava pripravená.

„Minulú zimu nás potrápili najmä chodníky. Hoci sme posilnili technické a personálne kapacity, podarilo sa ich odhrnúť do 24 hodín na 56 %. Aj vďaka zapojeniu komunálneho podniku do zimnej údržby chceme potiahnuť percento úspešnosti tento rok na 93 % chodníkov v našej správe do 24 hodín,“ hovorí mesto.

Nová technika a aj ľudia

Mesto Bratislava nám oznámila novinku vtipnou cestou, a to videom na sociálnej sieti. „Novinkou je nasadenie mestského komunálneho podniku na údržbu chodníkov v správe magistrátu v Ružinove, Novom Meste a Vajnoroch. V komunálnom podniku je pripravených 40 pracovníkov, 7 multikár a 4 multifunkčné vozidlá Citymaster s vymeniteľnými nadstavcami na odhŕňanie snehu a posyp chodníkov. Tiež 10 ks zametacích strojov, 5 dodávok na rozvoz pracovníkov.“

Na zlepšovaní zimnej údržby pracujeme od zimy do zimy

❄️ Na posilňovaní zimnej údržby pracujeme od zimy do zimy počas celého roka. Preto popri zlepšeniach z minulého roku pribudli aj ďalšie novinky.✅ Novinkou je nasadenie mestského komunálneho podniku na údržbu chodníkov v správe magistrátu, v Ružinove, Novom Meste a Vajnoroch. V komunálnom podniku je pripravených 40 pracovníkov, 7 multikár a 4 multifunkčné vozidlá Citymaster s vymeniteľnými nástavcami na odhŕňanie snehu a posyp chodníkov, 10 ks zametacích strojov, 5 dodávok na rozvoz pracovníkov. ✅ Okrem komunálneho podniku, bude k dispozícii po celú zimu zo strany externého dodávateľa 44 veľkých sypačov s pluhom na údržbu mestských ciest, 15 menších sypačov s pluhom, 22 dodávok na rozvoz ručných pracovníkov s vodičmi, 66 ručných pracovníkov a 2 havarijné čaty.✅ Minulú zimu nás potrápili najmä chodníky a hoci sme posilnili technické a personálne kapacity, podarilo sa ich odhrnúť do 24 hodín na 56 %. Aj vďaka zapojeniu komunálneho podniku do zimnej údržby chodníkov chceme potiahnuť percento úspešnosti tento rok na 93 % chodníkov v našej správe do 24 hodín.✅ Prioritu majú najvyťaženejšie a najrizikovejšie úseky – kopcovité terény, mostné konštrukcie, nemocnice, školy, hlavné ťahy liniek MHD a iné vysoko frekventované oblasti. Napríklad udržanie zjazdnosti kopcovitých ciest si počas sneženia vyžaduje oveľa väčšiu frekvenciu prejazdov techniky. Preto bude na kritické kopcovité úseky (napr. Kramáre, Pražská, Dlhé diely, Koliba) okrem sypačov určených pre jednotlivé rajóny pridelený aj pohotovostný sypač, ktorý daný kopcovitý úsek bude po zadaní výjazdu odhŕňať nepretržite a systematicky až do odvolania.✅ Aby sme predišli komplikáciám, vozidlá MHD budú vybavené kvalitnými pneumatikami so zimnou klasifikáciou, tzv. alpský symbol s minimálnou hĺbkou dezénu 5mm. K dispozícii bude aj jedna extra havarijná čata s inertným materiálom, ktorý umožní vozidlám MHD dostať sa aj do ťažko dostupných terénov. Robíme všetko preto, aby sme krízovým situáciám predišli, avšak aj tak musíme byť pripravení na rôzne komplikované zimné scenáre – napríklad pre prípad zapadnutého autobusu je k dispozícii vyslobodzovacie vozidlo DPB s hydraulickou rukou.✅ Pri tom všetkom nemôžeme zabúdať ani na prírodu. Preto na komunikácie v blízkosti zelene budeme namiesto soli používať zeolit. Zeolit je hornina, ktorá je efektívnou náhradou soli a nie je pritom deštruktívna – nepoškodzuje cesty, vozidlá, neškodí zvieratám, ani zeleni v okolí chodníkov. Práve naopak, po zime zvyškový zeolit pozametáme do trávnika, kde bude slúžiť ako hnojivo. Zelené riešenie. 📍 Viac informácií k tohtoročnej zimnej údržbe v Bratislave nájdete na www.odhrnieme.to 👇 Vo videu zas uvidíte komunálny podnik pripravený na akciu.

Posted by Bratislava – hlavné mesto SR on Wednesday, December 2, 2020

Okrem vyššie spomenutého bude mať mesto k dispozícii ďalších 44 veľkých sypačov s pluhom na údržbu mestských ciest, 15 menších sypačov s pluhom, 22 dodávok na rozvoz ručných pracovníkov s vodičmi, 66 ručných pracovníkov a 2 havarijné čaty.

Tento rok to plánujú zvládnuť

Prioritu v údržbe budú mať rizikové a ťažko schodné časti nachádzajúce sa v kopcoch, no tiež frekventované úseky, ale aj hlavné ťahy liniek MHD, školy a nemocnice.

„Udržanie zjazdnosti kopcovitých ciest si počas sneženia vyžaduje oveľa väčšiu frekvenciu prejazdov techniky. Preto bude na kritické kopcovité úseky (ako Kramáre, Pražská, Dlhé diely, Koliba) okrem sypačov určených pre jednotlivé rajóny pridelený aj pohotovostný sypač. Ten daný kopcovitý úsek bude po zadaní výjazdu odhŕňať nepretržite a systematicky až do odvolania.“

sneh žena cesta
zdroj: TASR/Michal Svítok

Autobusy a prostriedky MHD dostanú nové pneumatiky, ktoré budú zodpovedať zimnému terénu. Ich minimálna hĺbka dezénu bude 5 mm.

„K dispozícii bude aj jedna extra havarijná čata s inertným materiálom, ktorý umožní vozidlám MHD dostať sa aj do ťažko dostupných terénov. Robíme všetko preto, aby sme krízovým situáciám predišli, avšak aj tak musíme byť pripravení na rôzne komplikované zimné scenáre.“

Pre prípady zapadnutých autobusov je mesto vyzbrojené vozidlom od DPB s hydraulickou rukou. Okrem týchto noviniek však povolaní chcú myslieť aj na prírodu, a to výmenou soli za horninu zeolit, ktorá bude slúžiť na posýpanie ciest.

Zdroj: Facebook/Mesto Bratislava

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech