Koncept nezničiteľnej pneumatiky od NASA. Budúcnosť prinesie poriadnu revolúciu

  • Automobily budúcnosti možno budú využívať práve pneumatiky, ktoré budú inšpirované najnovším konceptom.
  • Pneumatika využíva kombináciu kovovej konštrukcie so zliatinovými pružinami.
imgonline-com-ua-twotoone-dichecz1u47mwk
nasa.gov / vimeo.com
  • Automobily budúcnosti možno budú využívať práve pneumatiky, ktoré budú inšpirované najnovším konceptom.
  • Pneumatika využíva kombináciu kovovej konštrukcie so zliatinovými pružinami.

Americká agentúra zaoberajúca sa výskumom v oblasti letectva a vesmíru, NASA, predstavila svoj koncept pre pneumatiku budúcnosti. Koncept vychádzal z vozidla Lunar Rover, teda z prieskumného vozidla, ktoré bolo využívané počas vesmírneho programu Apollo. Táto bugina, ktorá po sebe zanechala stopy počas misie na Mesiaci, využívala špeciálne pneumatiky vyrobené z ocele. Problém však nastal po ich dlhšom používaní a vesmírne pneumatiky tak stratili svoj pôvodný tvar.

Najnovší koncept je vytvorený kombináciou kovovej konštrukcie a niklovo-titánových zliatinových pružín. Takéto spojenie umožňuje zmenu a úpravu rozloženia atómov v použitých materiáloch. Zmenou polohy atómov sa docieli, že materiál sa pod silným tlakom dokáže vrátiť do svojho pôvodného stavu. Táto schopnosť materiálu sa nazýva pamäťová zliatina.

Avšak NASA sa vyjadrila, že súčasný koncept pneumatiky bude pravdepodobne využívaný iba na mimoplanetárne účely. Nie je však vylúčené, že technológia výroby novej zliatiny bude v budúcnosti stáť za vznikom pneumatík odolných voči pre prepichnutiu.

Medzi výrobcami pneumatík je konceptov hneď niekoľko. Medzi najaktuálnejšie možno zaradiť koncept od Michelinu. Ten pracuje na špeciálnom type svojich pneumatík vyrobených prostredníctvom 3D tlače.

Pri takomto postupe by sa zničená pneumatika nevyhadzovala, ale podtlačou by sa naniesla ďalšia vrstva dezénu na pneumatiku. Životnosť samotnej pneumatiky by sa tak niekoľkonásobne predĺžila.

zdroj: futurism.com / bgr.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech