Končí sa éra jednej z najvplyvnejších žien na svete. Suveníry s jej podobizňou idú na dračku

  • Kancelárka Angela Merkelová bola dlho súčasťou nemeckej spoločnosti
  • Jej éra sa blíži ku koncu. Niektorí Nemci sa s obľúbenou kancelárkou lúčia len veľmi ťažko
  • Cukrárska firma im preto chce lúčenie osladiť marcipánovými cukrovinkami s podobizňou Merkelovej
  • Populárne sú aj vonné drevené figúrky kancelárky, ktoré sa vypredali za niekoľko dní
Angela Merkel
SITA/AP/Seiffener Volkskunst, Stefan Sauer
  • Kancelárka Angela Merkelová bola dlho súčasťou nemeckej spoločnosti
  • Jej éra sa blíži ku koncu. Niektorí Nemci sa s obľúbenou kancelárkou lúčia len veľmi ťažko
  • Cukrárska firma im preto chce lúčenie osladiť marcipánovými cukrovinkami s podobizňou Merkelovej
  • Populárne sú aj vonné drevené figúrky kancelárky, ktoré sa vypredali za niekoľko dní

Angela Merkelová patrí medzi najvplyvnejšie ženy na celom svete. Dlhé roky bola neoddeliteľnou súčasťou nemeckej spoločnosti, keď 16 rokov úradovala ako nemecká kancelárka. Teraz sa jej éra blíži ku koncu s nedeľnými parlamentnými voľbami, v ktorých už nekandidovala.

Niektorí Nemci sa s obľúbenou kancelárkou lúčia len veľmi ťažko. Cukrárska firma Odenwälder Marzipankonditorei GmbH z Weilbachu im preto chce lúčenie osladiť marcipánovými cukrovinkami s podobizňou Merkelovej, uvádza Reuters.

„Je to suvenír pre fanúšikov, alebo odporcov Angely Merkelovej, ktorá dokončila svoje služby spoločnosti. A tak dúfame, že ju jedni alebo druhí postavia niekde doma,“ povedal Thomas Zuber, manažér z Odenwaelder Marzipan v spolkovej krajine Bavorsko na juhozápade Nemecka pre Reuters.

Merkelovej čas si môžu predĺžiť o dva roky s cukrovinkou 

Zuber uvádza, že marcipánová Merkelová bude mať záruku dva roky. „Vyrobili sme ich tak, aby vydržali dva roky, aby si ľudia mohli Merkelovej čas predĺžiť o ďalšie dva roky,“ dodal Zuber.

Rodinný podnik sa venuje výrobe približne 40 rokov a časť svojej výroby zautomatizoval, no časť cukrárskej práce stále ostáva na schopnostiach ľudí.

„Pani Merkelová je pre nás špeciálna edícia. Vyrobíme asi 500 kusov,“ vysvetlil Zuber. Najskôr cukrári vyrobili formu na kancelárku, ktorá sa plní marcipánom. Samotná výroba má 8 fáz prípravy a trvá dva dni.

Cukrovinka sa dá kúpiť aj na webe cukrárstva za 4,95 eur, prípadne 9,90 eur.

Drevená figúrka s typickým gestom 

Ďalší suvenír pre fanúšikov vyrobila firma Seiffener Volkskunst, ktorá dala život drevenej figúrke kancelárky. Figúrka sa v skutočnosti môže používať ako vonná tyčinka, ktorá dymí. Dym kancelárke vychádza z vlasov.

Záujemcom sú k dispozícii figúrky Merkelovej v farebných prevedeniach jej tradičného saka. Fanúšikovia si tak môžu vybrať medzi sakom modrým, fialovým a červeným.

Kancelárka má navyše svoj typický znak, gesto rúk, kvôli ktorému sa stala v minulosti terčom konšpiračných teórií, že patrí k iluminátom túžiacim po ovládnutí sveta.

Gesto, ktoré dnes už neodmysliteľne patrí ku kancelárke sa prvýkrát objavilo v roku 2002, keď Merkelová nebola ešte kancelárkou, ale už viedla stranu CDU.  Fotograf, ktorý ju fotografoval uviedol, že politička nevedela, čo s rukami, a tak vzniklo toto gesto, uvádza FirstPost.

Prvú várku vypredali za niekoľko dní 

Drevené figúrky sa hneď pri uvedení do predaja strhol taký záujem, že prvých 300 kusov sa vypredalo za niekoľko dní, uvádza MDR.

Štrnásť centimetrovú figúrku je možné zakúpiť za 69,00 eur. V súčasnosti je ale vypredaná, preto sa dá len predobjednať. Očakávaný dátum dodania je 21. 02. 2022.

Generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá stojí za drevenou figúrkou Andreas Bilz tvrdí, že časť výťažku bude venovaný na podporu obetí povodní v západnom Nemecku. Bliz pre MDR uviedol, že firma ostala prekvapená nevídaným záujmom o figúrku Merkelovej.

„V prvom rade sme postavu navrhli tak vážne, ako sa len dá. Čo sa týka výrazu tváre a držania tela,“ hovorí Bilz. Zdôrazňuje, že v žiadnom prípad nejde o karikatúru, ale spoločnosť ňou chcela oceniť Merkelovú.

Zdroje: Reuters, FirstPost, MDR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech