Najčastejšou koncoročnou odmenou pre zamestnancov na Slovensku je 500-eurový bonus

  • Prilepšiť si o pár stoviek eur na konci roka vie určite mnohých zamestnacov príjemne potešiť
  • Vyzerá to tak, že finančného bonusu sa tento rok dočká mnoho zamestnaných Slovákov
  • Najčastejšie pôjde ľudí vo veľkých firmách
cila
unsplash.com- Martin Katler
  • Prilepšiť si o pár stoviek eur na konci roka vie určite mnohých zamestnacov príjemne potešiť
  • Vyzerá to tak, že finančného bonusu sa tento rok dočká mnoho zamestnaných Slovákov
  • Najčastejšie pôjde ľudí vo veľkých firmách

Na koncoročné odmeny sa tento rok môžu tešiť zamestnanci v 40 % firiem na Slovensku. V porovnaní s minulým rokom však ide o pokles, nakoľko koncom roka 2018 vyplácala odmeny viac ako polovica zamestnávateľov. Vyplýva to z exkluzívneho prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB, ktorý bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 617 firiem.

Najväčší podiel firiem, ktoré sa chystajú vyplácať koncoročné odmeny, nenájdeš v Bratislavskom kraji. V tomto smere dominujú firmy v Trnavskom (54%) a Trenčianskom (49%) kraji. Naopak, najmenej firiem chystajúcich koncoročné odmeny sa nachádza v Prešovskom kraji (27%). Zaujímavý je aj fakt, že v priemere každá tretia firma na Slovensku v roku 2019 neplánuje vyplácať zamestnancom žiadne koncoročné odmeny.

Ďalšie, zhruba 3% spoločností odmeny vyplatia, no nie v závere tohto roka, ale v tom nasledujúcom. Odmeny pritom vyplácajú firmy najčastejšie v peňažnej forme, a to až  v 96 %. Poukážky a vecné dary volí len minimum oslovených podnikateľov.

Najčastejšie 500 eur, no niektorí vyplatia tisíc eur a viac

Najčastejšou priemernou výškou ročnej odmeny je 500 eur (24%). V priemere tisíc eur sa chystá vyplatiť 21% firiem. Z pohľadu regiónov avizujú vyššie odmeny ako vlani najmä firmy v Košickom a Žilinskom kraji. Naopak, najviac firiem avizujúcich nižšie odmeny je v Bratislavskom kraji (19%).

Zvýhodnený 13. a 14. firmy nepreferujú

Legislatíva umožňuje vyplácať zamestnancom aj 14. plat, ktorý je spolu s 13. platom možné oslobodiť od platenia daní a odvodov do výšky 500 eur. V priemere 7 z 10 firiem túto možnosť nevyužije.

Štvrtina firiem tvrdí, že na to nemá, 16 % poskytuje iné odmeny a rovnako pre 16 % firiem nie je možné splniť podmienky, ktoré definuje zákon. Najviac firiem, ktoré plánujú možnosť využiť, je v radoch väčších firiem a s obratom nad 200-tisíc eur.

zdroj: unsplash.com

Ak firmy odmeny nevyplácajú, najčastejším dôvodom je ich finančná situácia a to až v 32-percentách. Ďalších 15 % firiem poskytuje iné formy odmeňovania.

Keď dostaneš niečo iné, ako naozaj chceš

Z roka na rok sa počet pracovných ponúk, ktoré obsahujú zamestnanecké benefity, zvyšuje, vyplýva to z prieskumu Profesia.sk. V minulom roku obsahovalo benefity približne 82 % ponúk. Zmenilo sa však aj rozmýšľanie firiem, ktoré dávajú do popredia benefity s určitou finančnou hodnotou pre zamestnancov.

zdroj: unsplash.com

Sú však ponúkané benefity to, čo uchádzači či zamestnanci naozaj chcú? S nástupom novej generácie mileniálov sa postupne zmenili aj pracovné návyky. Nadčasy a dlhé dni v práci vystriedala potreba vyváženého striedania pracovných povinností a voľného času.

Práve pre túto skupinu sú benefity, ktoré umožňujú mať pracovný čas vo vlastných rukách priam bytostne dôležité. Flexibilný pracovný čas, dovolenka navyše, práca z domu či vzdelávanie sú pre túto skupinu významným faktorom už pri samotnom rozhodovaní, či na pracovnú ponuku zareagujú. Častokrát ide o lákvejší benefity ako finančný bonus.

Zdroje: Datank, ČSOB

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech