Konečne sa môžeš vžiť do kože novinára. Táto interaktívna hra ti ukáže, aká je skutočná žurnalistika počas pandémie

  • Mimovládna organizácia GLOBSEC vytvorila interaktívnu hru
  • Podstatou hry je poukázať na to, ako novinári bojujú s dezinformáciami v čase pandémie
GLOBSEC a hra Pandémia
GLOBSEC a hra na novinára , Unplash/Andrew Neel, Unplash/Florian Olivo
  • Mimovládna organizácia GLOBSEC vytvorila interaktívnu hru
  • Podstatou hry je poukázať na to, ako novinári bojujú s dezinformáciami v čase pandémie

Organizácia GLOBSEC vytvorila zaujímavú hru na internete, ktorej podstatou je vyskúšať si prácu novinára v čase pandémie. Táto hra sa nachádza na webovom prehliadači a nesie názov Pandémia

Dezinformácie ako základ hry

Podľa tlačovej správy od mimovládnej organizácie GLOBSEC je základom tejto hry a v reálnom prostredí ľuďom ukázať, ako by mal novinár postupovať v prípade, keď za úlohu dostane napísať článok. Jeho hlavnou prioritou je zistiť, či sú informácie, ktoré boli podané redakcii, pravdivé. 

„Našou ambíciou bolo hravou formou poukázať na ťažkú prácu kvalitných novinárov, ktorí nám dennodenne pomáhajú bojovať s obrovským množstvom nepravdivých či „kvázi novinárskych informácií,“ upresnila Dominika Hajdu, ktorá v GLOBSEC-u zastáva pozíciu analytičky. 

dezinformácie a novinári
zdroj: Unplash/cowomen

Autori sa snažia poukázať na to, že vo svete žurnalistiky existuje množstvo dezinformačných prvkov a novinári ich majú za úlohu dešifrovať a eliminovať. Podstatné je to v čase pandémie, keďže nepravdivé informácie ohrozujú životy ľudí. Hra takisto poukazuje na to, že novinári majú v dnešnej dobe problém s časom. Musia totiž zverejňovať množstvo informácií aktuálnych informácií. 

„Dezinformačné a nekvalitné zdroje píšu články jednoduchšie – bez overovania faktov, bez oslovenia odborníkov a podobne. Hráči sa v zjednodušenej simulácii musia popasovať s týmito výzvami a zároveň sa môžu lepšie naučiť rozlišovať zlé zdroje od tých kvalitných,“ doplnila Dominika Hajdu. 

Hra na novinára
zdroj: Screenshot/news-gamer.com

Hráč si môže v hre dokonca vybrať aj titulok, či profilovú fotku článku. Systém nakoniec vyhodnotí, či daný fiktívny novinár na otázky odpovedal správne, alebo nie. 

Zdroje: GLOBSEC/tlačová správa, news-gamer.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech