Konflikt na Blízkom východe môže skončiť 4 spôsobmi, hovorí generál. Totálna eskalácia nie je vylúčená

  • Izrael môže na útok Iránu zareagovať 4 spôsobmi
  • Vylúčená nie je ani krutá odveta
  • Existuje aj možnosť nereagovať
netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, TASR/AP/Abir Sultan
  • Izrael môže na útok Iránu zareagovať 4 spôsobmi
  • Vylúčená nie je ani krutá odveta
  • Existuje aj možnosť nereagovať

Iránske Revolučné gardy v sobotu večer v televíznom vysielaní potvrdili spustenie odvetného útoku na Izrael, na ktorý vypálili desiatky bezpilotných lietadiel aj rakiet. Podľa Izraela ide o „závažnú a nebezpečnú“ eskaláciu. TASR o tom informuje podľa správ agentúr DPA a AFP.

Izraelská armáda už predtým informovala, že Irán vypálil zo svojho územia desiatky dronov, ktoré podľa nemenovaných zdrojov priletia okolo 02.00 h miestneho času (01.00 h SELČ).

Revolučné gardy vo vyhlásení uviedli, že operácia, ktorú nazvali „Čestný sľub“, sa uskutočnila so súhlasom iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť pod dohľadom generálneho štábu ozbrojených síl.

Štyri možnosti

V súčasnosti je už útok ukončený a iránska strana uviedla, že jej útok dosiahol všetky svoje ciele. Otázna je však reakcia Izraeal a jeho spojencov. Podľa vojnového stratéga a vyslúžilého austrálskeho generála Micka Ryana existujú 4 možné scenáre, ktoré približuje vo svojom blogu.

Prvou možnosťou je zdržanlivosť Izraela voči priamej odpovedi na útoky Iránu. Takýto prístup by mohol potenciálne deeskalovať napätie, avšak zároveň by mohol vytvoriť nový precedens, že Irán môže útočiť na Izrael do určitej miery bez vážnejších odvetných opatrení.

Tento krok by mohol byť prijatý s úľavou mnohými vládami na Blízkom východe, hoci by si museli položiť otázku, či by Irán, ktorý si trúfa útočiť priamo na Izrael, nezaútočil aj na nich.

Druhou možnosťou je proporcionálna reakcia Izraela, ktorá by zahŕňala útoky na vojenské ciele v Iráne. Izrael má skúsenosti s plánovaním útokov na Irán a je pravdepodobné, že by mohol takúto akciu uskutočniť rýchlo. K vojenským útokom by sa pravdepodobne pridali aj kybernetické útoky, informačné operácie a ďalšie sabotáže iránskeho režimu.

Tretia možnosť je variáciou druhej a predstavuje sériu útokov proti iránskym cieľom v celom regióne, avšak mimo územia Iránu. Štvrtá a najnemilosrdnejšia možnosť by znamenala masívny odvetný úder proti útočiacej strane, ktorý by mal za cieľ odstrašiť Irán od podobných krokov v budúcnosti. Izrael by mohol napríklad spustiť priamy útok na iránsky jadrový program a na široké spektrum vojenských a politických cieľov v Iráne, čo by však výrazne eskalovalo konflikt medzi oboma krajinami.

Odporúčania pre Slovákov

Situáciu v regióne Blízkeho východu po nočnom útoku intenzívne sleduje aj slovenský rezort diplomacie. Je v kontakte so zastupiteľskými úradmi, ktoré ju monitorujú priamo na mieste. Pre TASR to uviedol komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„Vzhľadom na dynamický vývoj situácie v regióne vyzývame všetkých občanov SR, ktorí sa na tomto území v súčasnosti nachádzajú, aby pre vlastnú bezpečnosť dodržiavali všetky cestovné odporúčania,“ odporúča ministerstvo zahraničných vecí s tým, že v prípade núdze môžu slovenskí občania kontaktovať príslušné veľvyslanectvá SR.

Pre bezpečnosť slovenských diplomatov však rezort zahraničných vecí nebude svoje postupy komunikovať verejne.

Zdroje: TASR, Futura Doctrina

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá