Bratislavská farárka podporuje LGBTI, teraz ju chcú vyštvať. Postavilo sa za ňu 1 800 veriacich

  • Generálny biskup Ivan Eľko ECAV pred voľbami sľuboval zjednotenie cirkvi, veriaci ho obviňujú, že robí opak
  • ECAV vydala stanovisko k témam súvisiacim so sexuálnou etikou, v ňom vyzývajú Polckovú, aby odišla
  • Medzi veriacimi vznikla iniciatíva na podporu farárky, ktorú podpísalo vyše 1 800 ľudí
Polckova LGBT
TASR/AP,Radovan Stoklasa,Vadim Ghirda
  • Generálny biskup Ivan Eľko ECAV pred voľbami sľuboval zjednotenie cirkvi, veriaci ho obviňujú, že robí opak
  • ECAV vydala stanovisko k témam súvisiacim so sexuálnou etikou, v ňom vyzývajú Polckovú, aby odišla
  • Medzi veriacimi vznikla iniciatíva na podporu farárky, ktorú podpísalo vyše 1 800 ľudí

Pred voľbami predsedníctva Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) vtedy nádejný kandidát Ivan Eľko sľuboval zjednotenie evanjelickej cirkvi. Cirkev bola rozdelená na dva tábory, vtedajšiemu generálnemu biskupovi Milošovi Klatíkoví vyčítali netransparentné vedenie cirkvi a chýbajúcu diskusiu v kultúrnych otázkach v rámci cirkvi. Keď vo voľbách, ktoré sa konali pred dvomi rokmi, vyhral Eľko, mnohí si vydýchli a očakávali zmenu. Tej sa ale nedočkali.

Biskupi sa vyfarbili: Dúhový pochod je perverznosť

Pred nedávnom zverejnilo vedenie ECAV na svojej webovej stránke Pastorálne stanovisko k témam súvisiacim so sexuálnou etikou, v ktorom pripúšťajú, že aj medzi evanjelickými veriacimi sa nachádzajú homosexuáli a ich diskriminácia alebo šikana je neprípustná a nemá sa jej zúčastňovať žiaden veriaci.

Po pár pozitívnych vetách sa ukázala pravá tvár biskupov, keď Dúhový pochod prirovnali k perverznému prejavu sexuality, praktizujúcu homosexualitu za hriech a riešením je podľa nich dobrovoľný doživotný celibát homosexuálov, ktorý má byť podporovaný modlitbami a cirkevným spoločenstvom. 

Na záver sa vo svojom stanovisku obuli do farárky v bratislavskom Starom Meste Anny Polckovej, ktorá je známa svojou kritikou pomerov v cirkvi a ako podporovateľka LGBTI komunity. Výroky Polckovej podľa nich hraničia s rúhaním a tiež im prekáža, že verejne vyjadruje svoju podporu LGBTI komunite. Ak v tom chce pokračovať, má zvážiť svoje pôsobenie v duchovnej službe.

Pod stanoviskom sú podpísaní traja biskupi. Generálny biskup ECAV Ivan Eľko, Ján Hroboň, biskup Západného dištriktu ECAV a Peter Mihoč, biskup Východného dištriktu ECAV.

zdroj: TASR/Martin Baumann

Biskupov šokoval výrok o Ježišovi gayovi

Farárka Polcková je dlhoročnou zástankyňou LGBTI komunity. Najväčšiu senzáciu vyvolal jej nedávny výrok o tom, že Ježiš by „mohol by prísť ako gay, ako rómska žena. Alebo by mohol prísť ako dieťa, ktoré je nechcené,“ povedala farárka v rozhovore pre portál Aktuality.

Práve tento výrok prekáža najviac biskupom, ktorí ho považujú na hrane s bohoruhačstvom. Biskupom prekážal prakticky celý rozhovor, a aj pasáž, kde Polcková súhlasí s rozhodnutím švédskej farárky, ktorá sa vydala za inú ženu.

Po zverejnení stanoviska sa okamžite rozprúdila vášnivá debata a vznikla iniciatíva za podporu farárky, ktorú za deň od zverejnenia podpísalo vyše 1 800 ľudí. Iniciatíva požaduje diskusiu v cirkvi.

Evanjelická cirkev je totižto založená na tradícii rozhodovania zdola nahor, od cirkevných zborov do vyšších orgánov. To je zásadný rozdiel oproti Katolíckej cirkvi, kde sa rozhoduje zhora nadol. Evanjelická cirkev tak bola v priebehu storočí demokratickejšia a otvorenejšia zmenám.

Kritici súčasného aj minulého vedenia ECAV tvrdia, že sa rozhodnutia prijímajú bez potrebnej vnútornej diskusie a biskupi ECAV sa začínajú podobať na katolíckych. Za pravdu im dáva fakt, že za stanoviskom stoja len traja biskupi.

„Kým mnohé zahraničné cirkvi v uplynulých desaťročiach podstúpili poctivú a otvorenú diskusiu o týchto neľahkých témach, takýto jednostranný a autoritatívny krok biskupov podľa nás skôr zabíja akékoľvek úsilie o dialóg hneď v zárodku. Pevne veríme, že to v tomto prípade tak nebude, a že týmto unáhleným a zjednodušujúcim krokom sa biskupi nevyhnú dôležitému procesu,“ píše sa  v iniciatíve.

zdroj: TASR/ Radovan Stoklasa

Prostedník biskupom: Zradili ste dedičstvo evanjelikov

Ešte počas minulého vedenia ECAV došlo k podobným incidentom s Ondrejom Prostredníkom a Jakubom Pavlúsom, ktorí tiež mali odlišní názor na LGBTI komunitu ako vedenie ECAV.

Prostredník pôsobil ako teológ na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK, no musel fakultu opustiť, lebo mu biskupi odňali kanonickú misiu po tom, čo sa zúčastnil Dúhového pochodu. Rovnaký osud postihol Pavlúsa, ktorý pôsobil ako kaplán, jemu nepredĺžili zmluvu.

Prostredník, ktorý je teraz členom Progresívneho Slovenska, sa zastal svojej kolegyne a kritizoval biskupov.

„Úplne ste zradili dedičstvo evanjelikov na Slovensku. Vo svojej izolácii od zvyšku svetového luteranizmu ste sa stali autoritárskymi slabochmi, ktorí poškuľujú po moci katolíckych hierarchov. V záujme zachovania smradľavých stojatých vôd cirkvi z nej vyháňate šťuky a chránite kaprov rozvaľujúcich sa v bahne jalových tradícií.“

„Štvete ľudí s víziou tak, ako našich predkov do exilu štvali inkvizítori v 17. storočí. Uzurpujete si právo robiť z evanjelickej cirkvi dogmatický monolit, pričom ona vznikla práve z protestu proti takým, ako ste vy. Môžete sa tváriť ako strážcovia biblickej pravdy, koľko chcete. Nepomôže vám to. Vašim stanoviskom ste úplne na dreň odhalili vašu slabošskú stratégiu prežitia na katolíckom Slovensku, v ktorej sa zaliečate katolíckym biskupom,“ napísal Prostredník vo svojom blogu.

V Európe sú Evanjelické cirkvi liberálnejšie

Mnohí evanjelici v Európe sú liberálnejší a mnohé evanjelické cirkvi podporujú registrované partnerstvá alebo manželstvá homosexuálov. Duchovní v týchto cirkvách samotných homosexuálov sobášia. Výnimku tvoria iba luteráni v USA, ktorí sú tradične voliči republikánov a patria k najkonzervatívnejším obyvateľov Spojených štátov.

Českobratrská cirkev evanjelická, do ktorej prešiel Pavlús po vyhadzove z ECAV, vo svojom stanovisku uvádza, že nikto by nemal byť diskriminovaný na základe subjektívneho poznania.

Zdroje: Aktuality, ECAV

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK