Koniec jednej éry: Jeff Bezos končí na čele Amazonu, už vybral aj svojho nástupcu

  • V treťom kvartáli opustí Jeff Bezos riaditeľskú stoličku v Amazone
  • Nahradí ho súčasný šéf Amazon Web Services Andy Jassy
TARS/AP/Reed Saxon
  • V treťom kvartáli opustí Jeff Bezos riaditeľskú stoličku v Amazone
  • Nahradí ho súčasný šéf Amazon Web Services Andy Jassy

Jeff Bezos už nebude CEO Amazonu. Zamestnancom to oznámil prostredníctvom e-mailu. Informáciu priniesol technologický portál The Verge. Vo svojej funkcii skončí v treťom štvrťroku 2021. Aktuálne druhý najbohatší človek na svete si už vybral aj nástupcu. Do kresla amerického kolosu si sadne Andy Jassy, súčasný riaditeľ Amazon Web Services (AWS).

Byť šéfom Amazonu je obrovská zodpovednosť, pohltí vás to. Keď máte takúto zodpovednosť, je ťažké venovať pozornosť niečomu inému,“ napísal Bezos v ozname. 

Je bohatší ako saudskoarabský kráľ, vychovala ho matka tínedžerka a otec migrant. Jeho majetok je dnes viac ako 190 miliárd dolárov

Jeff Bezos založil Amazon v roku 1994 a od začiatku ho aj viedol. Ešte v časoch, keď sa internet pomaly dostával aj k bežným užívateľom, Bezos realizoval svoju víziu a založil si online kníhkupectvo s názvom Cabadra.

V roku 1995, o rok neskôr od vzniku, ho pomenoval podľa rieky Amazon v južnej Amerike, známej svojou zdanlivo nekonečnou dĺžkou a nespočetnými ramenami.  Jeho internetový portál teda stál už pri prvých začiatkoch e-commerce na svete.

Vznik Amazonu v garáži

Dnes je už historka o založení Amazonu legendárna. Bezos skladoval knihy v garáži a spolu s manželkou Mackenzie ich svojpomocne rozvážali. Dnes je Amazon obrovské impérium, ktoré zahŕňa pôvodné kníhkupectvo, ale je zároveň dropshippingovou platformou, kde človek zoženie úplne všetko. Firma prakticky ovládla celý e-commerce priestor v Amerike. Bezosovcom totiž nestačilo predávať len knihy, neskôr pridali CD a DVD, nasledovala zmes rôznorodých produktov.

Jeden zo zákazníkov mu vraj povedal, že by chcel, aby predávali stierače na auto, pretože práve tie teraz potrebuje. A presne toho sa Bezos chytil a začal svoju cestu k titulu najväčší internetový predajca na svete. V duchu hesla „Posadnutosť zákazníkmi, na rozdiel od posadnutosti konkurenciou“ začal budovať svoje impérium.

A nielen to. Pod Amazonom fungujú cloudové služby a datacentrá, ktoré tvoria kostru modernej internetovej infraštruktúry, smart riešenia ako Amazon Echo a dokonca aj obchody s potravinami. Amazonu patrí známa sieť Whole Foods.

Samotný Jeff Bezos sa vďaka tomu stal najbohatším človekom na planéte, až kým ho nedávno nepredbehol Elon Musk. Majetok Jeffa Bezosa sa odhaduje na viac ako 180 miliárd dolárov.

Na koronakríze ešte zbohatol

Rok 2020 väčšinu firiem drvil, pre Amazon to neplatilo. Práve naopak. Ľudia v karanténe a lockdowne sa často spoliehali len na donáškové služby. Samotný Bezos si podľa Oxfamu prilepšil o viac ako 78 miliárd dolárov.

TOP 10 miliardárov počas pandémie zarobilo toľko, že by to zaplatilo vakcíny proti koronavírusu pre všetkých na svete

A čo všetko Jeff Bezos robí so svojimi peniazmi? Časť svojich miliónov sa rozhodol venovať. V roku 2012 napríklad venoval 2,5 milióna dolárov na obranu homosexuálnych párov vo Washingtone, otvára škôlky pre deti z chudobných rodín a založil spoločnosť Fond Bezos Earth, prostredníctvom ktorej chce venovať 10 miliárd na boj s klimatickou krízou. Ako uviedol na svojom Instagrame: „Zem je jediná vec, ktorú máme všetci spoločnú.“

To však mnoho ľudí považuje pri takom majetku ako vlastní Bezos iba za rozdávanie omrviniek po výdatnej hostine. Ani miliardy investované do životného prostredia vraj nedokážu vynahradiť škody, ktoré na našej planéte so svojou spoločnosťou napáchal. 

Vlna kritiky sa na Bezosa tiež valí kvôli pracovným podmienkam, ktoré zažívajú pracovníci Amazonu. Tie už boli niekoľkokrát opísané  ako nehumánne, určené skôr pre robotov ako pre ľudí.

Zdroj: TheVerge

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá