Koniec nenávideného poplatku: Výbor EP ho chce zrušiť, sú to skvelé správy pre cestovateľov

  • Príručná batožina už cestovateľov zrejme nebude trápiť
  • Reč je najmä o povinných letiskových poplatkoch, ktoré sú s ňou spojené
  • V hre je ich zrušenie
na snímke je žena s batožinou
freepik
  • Príručná batožina už cestovateľov zrejme nebude trápiť
  • Reč je najmä o povinných letiskových poplatkoch, ktoré sú s ňou spojené
  • V hre je ich zrušenie

Príručná batožina nám často dokáže poriadne „zabrnkať“ na nervový systém. Najmä povinné letiskové poplatky, ktoré je potrebné uhradiť, aby ťa vôbec pustili na palubu lietadla. S rôznymi štandardmi príručnej batožiny v rámci leteckých spoločností môže byť veľkým problémom sa týmto platbám úplne vyhnúť.

Pre zarytých cestovateľov však máme dobrú správu. Poplatky za príručnú batožinu by mohli byť čoskoro minulosťou. Európska únia sa totiž snaží zjednodušiť ceny leteniek v rámci leteckej dopravy. 

Portál Euronews Travel informoval, že Výbor Európskeho parlamentu pre petície jednomyseľne prijal uznesenie, ktoré vyzýva letecké spoločnosti, aby zaručili, že cestujúci budú môcť prepravovať príručnú batožinu zadarmo.

Výbor rovnako vyzýva aj samotné krajiny, aby presadili rozhodnutie Európskeho súdneho dvora o príručnej batožine ešte z roku 2014. Oficiálne hlasovanie o prijatí rezolúcie sa uskutoční v Európskom parlamente v mesiaci október.

Európska únia chce týmto krokom vyriešiť dva hlavné problémy. Letecké spoločnosti majú nejednotnú politiku príručnej batožiny, ktorá spôsobuje zmätok cestujúcich. Plus nejasná reklama, ktorá by mohla znamenať skryté poplatky za batožinu pri kúpe letenky.

V roku 2014 Európsky súdny dvor uznal, že príručná batožina, ktorá spĺňa „primerané“ požiadavky na veľkosť a hmotnosť, je nevyhnutnou súčasťou leteckej dopravy. Súd v skutočnosti rozhodol, že cestujúci by nemali platiť navyše. Toto rozhodnutie však nikdy nikto nevykonal.

Príručná batožina po novom

Normy hmotnosti a veľkosti sa však môžu medzi rôznymi leteckými spoločnosťami veľmi líšiť. Toto je obzvlášť problematické pre cestujúcich s prestupnými letmi rôznych leteckých spoločností, ktoré majú iné štandardy. Tým sa zvyšuje šanca, že zaplatia zbytočné dodatočné poplatky pri nástupnej bráne.

Travel Tomorrow uvádza, že rozhodnutie o zrušení poplatkov za príručnú batožinu prijali jednoznačnými 25 hlasmi za. Letecké spoločnosti Ryanair, Vueling, Easyjet a Volotea podľa sťažností orgánu pre práva spotrebiteľov Facua predstavovali predmet mnohých sťažností na spoplatnenie príručnej batožiny od cestujúcich.

Dôležitým bodom najbližšieho hlasovania bude taktiež aj otázka hmotnosti a rozmerov batožiny. Európska únia v ideálnom scenári vytvorí štandardné normy pre všetky letecké spoločnosti. Týmto krokom by sa ukončili pravidlá každej z nich týkajúce sa toho, čo považujú za povolenú príručnú batožinu.

Letecké spoločnosti však v prípade pozitívneho výsledku zmenia svoju prax, pokiaľ ide o informácie poskytované cestujúcim (napríklad cena alebo čas letu).

Začiatkom tohto roka začalo španielske Ministerstvo pre spotrebiteľské záležitosti vyšetrovanie viacerých nízkonákladových leteckých spoločností v súvislosti s poplatkami za príručnú batožinu. 

Uviedlo, že oddelenie týchto poplatkov od cien lístkov znamená, že dopravcovia môžu ponúkať konkurenčné ceny, ktoré neodrážajú celkové náklady, ktoré cestujúci zaplatili. Spotrebitelia by preto mohli byť zavádzaní v zmysle lepšej ponuky, než je v skutočnosti.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa naozie_1_ (@naozie_1_)

„Nízkonákladové letecké spoločnosti obchodujú s cenou leteniek tak, že do konca nákupu skryjú príplatok za prepravu príručnej batožiny,“ povedal pre Euronews Travel španielsky europoslanec Jordi Cañas.

„Európa sa už k tejto téme vyjadrila, ale členské štáty naďalej umožňujú leteckým spoločnostiam hrať sa s cenami a klamať cestujúcich. Toto musí prestať,“ dodal na záver.

Zdroje: Euronews Travel, Travel Tomorrow , YouTube/Simple Flying

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá