Koniec plytvania potravín! V Bratislave dnes otvárajú prvú komunitnú chladničku

  • Žijeme v dobe, ktorej vládne hojnosť, a čoraz menej si tak vážime potravy. Pravidelne vyhadzujeme enormné množstvo jedla, ktoré nestíhame spotrebovať. V Bratislave sa rozhodli s tým zatočiť.
collageggvgvä
Free Food, community.scoop.co.nz
  • Žijeme v dobe, ktorej vládne hojnosť, a čoraz menej si tak vážime potravy. Pravidelne vyhadzujeme enormné množstvo jedla, ktoré nestíhame spotrebovať. V Bratislave sa rozhodli s tým zatočiť.

Stačí absolvovať jednu návštevu supermarketu a môžeme ľahko vidieť, ako mnohí Slováci nakupujú. Košíky pretekajú horami potravín a podľa množstva by sa dalo súdiť, že je to pre zásobenie vojenskej základne. Nehovoriac o tom, keď sa blíži sviatok a deň predtým nájdeš v obchodoch vyrabované regály ako pred apokalypsou. Jednoducho povedané – nakupujeme zbytočne veľa potravín, ktoré až príliš často končia v koši kvôli tomu, že ich nestihneme spotrebovať. Často sa však kazia a vyhadzujú aj preto, že kupujeme nekvalitu.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: fruitnet.com

Veľký podiel na dnešnom plytvaní jedlom majú samozrejme aj obchody s potravinami a gastro zariadenia, ktoré sú už zo zákona nútené vyhadzovať hory stále kvalitného a chutného jedla. Tento problém sa snažili riešiť v mnohých krajinách a často tak vznikol naozaj zmysluplný projekt. V jednom austrálskom meste napríklad v podobe komunitného centra, kde sa legálne zhromažďovalo vyradené jedlo z reštaurácií, bistier či pekární a ďalej rozdávalo ľuďom v núdzi.

Takýto užitočný projekt teraz vzniká aj v Bratislave. Práve dnes večer o 18 hodine v novej Cvernovke na Račianskej otvárajú prvú komunitnú chladničku, ktorá chce prispieť k riešeniu plytvania potravinami. Slávnostné otvorenie je spojené s vystúpením skupiny Longital aj spoločnou prípravou jedla z potravín zachránených pred vyhodením. Projekt realizuje OZ Free Food a nie je to prvýkrát, čo sa o otvorenie verejnej chladničky pokúšal. Vlani chladničky v uliciach Bratislavy zatrhli hygienici a negatívom tiež bolo, že dvom chladničkám, ako sa na Slovensku hovorí, „narástli nohy“.

Dnes je tu však projekt opäť, síce v trochu inej podobe, no so stále rovnakým odhodlaním. Napriek názvu Komunitná chladnička treba podotknúť, že nejde o úplne verejnú chladničku, z ktorej si môže prísť ktokoľvek vziať jedlo. Má slúžiť komunite ľudí pohybujúcich sa okolo Cvernovky, no predovšetkým má inšpirovať ďalších, ktorí si môžu tiež takúto chladničku zadovážiť, napríklad do firmy. Víziou autorov je vzájomné zdieľanie nadbytočného jedla medzi členmi komunity a zároveň tak aj posilnenie jej vzťahov. A samozrejme predovšetkým minimalizovanie vyhadzovania jedla.

Až pilotná komunitná chladnička a jej úspešnosť v komunite ukáže, ako sa bude projekt ďalej vyvíjať a aké aktivity ďalej free Food podnikne. My im držíme palce v tejto skvelej iniciatíve a veríme, že podporí diskusiu a riešenie problému plytvania. Samotné združenie sa dlhodobo venuje šíreniu osvety o tejto téme, o ktorej naozaj treba hovoriť. Napokon by sa mal nad konzumáciou potravín zamyslieť každý z nás a začať sám robiť niečo preto, aby toho jedla v koši bolo čím ďalej tým menej. Ideálne zero waste. :)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech