Koniec rúškam aj obmedzeniam, tento štát sa otvára na 100 %. Ešte je priskoro, varujú odborníci

  • Americký štát Texas avizoval úplné uvoľnenie opatrení, aj napriek varovaniam, že je ešte priskoro
  • V Texase sa s účinnosťou od stredy ruší povinnosť nosenia rúšok aj obmedzenia kapacít reštaurácií
  • Riaditeľka amerického CDC Rochelle Walensky v pondelok varovala pred priskorým uvoľňovaním pravidiel
  • Texas má len zlomok obyvateľstva plne zaočkovaného, nechýbala kritika politikov
Restaurácie
Unsplash/K8/Pablo Merchán Montes
  • Americký štát Texas avizoval úplné uvoľnenie opatrení, aj napriek varovaniam, že je ešte priskoro
  • V Texase sa s účinnosťou od stredy ruší povinnosť nosenia rúšok aj obmedzenia kapacít reštaurácií
  • Riaditeľka amerického CDC Rochelle Walensky v pondelok varovala pred priskorým uvoľňovaním pravidiel
  • Texas má len zlomok obyvateľstva plne zaočkovaného, nechýbala kritika politikov

Americký štát Texas avizoval uvoľnenie opatrení, aj napriek varovaniam, že je ešte priskoro.  

V Texase sa s účinnosťou od stredy ruší povinnosť nosenia rúšok zavedená vlani v júli, ako aj obmedzenia kapacít reštaurácií a podniky majú povolené otvoriť na „sto percent“. „Takmer pol roka bola väčšina biznisov otvorená na 75 alebo 50 percent a počas tohto obdobia bolo až príliš mnoho obyvateľov Texasu ukrátených o pracovné príležitosti,“ uviedol cituje agentúra AFP tamojšieho republikánskeho guvernéra Grega Abbotta.

„Teraz je čas, otvoriť Texas na 100 percent,“ vyhlásil s tým, že všetky biznisy, ktoré chcú otvoriť, tak majú spraviť. Obdobie obmedzení hospodárstva už vzhľadom na pokročilú očkovaciu kampaň, možnosti testovania a dostupnú liečbu podľa jeho slov pominulo.

Matovičov nákup zaujal zahraničné médiá. Sputnik V nazvali Putinovou vakcínou a všimli si aj „bratislavskú kaviareň“

Otvárajú a zmierňujú obmedzenia aj ďalšie štáty 

Guvernér druhého najľudnatejšieho štátu USA s populáciou zhruba 29 miliónov zaviedol povinné rúška pred ôsmimi mesiacmi. Ak by sa v niektorom z okresov Texasu znova zvýšil tlak na nemocnice, môže dôjsť k opätovnému zavedeniu opatrení.

Ku Texasu sa pridali aj ďalšie štáty vrátane Michiganu, Mississippi či Louisiany, ktoré v utorok napriek varovaniam zdravotníckych predstaviteľov odvolali viaceré opatrenia prijaté v rámci boja proti pandémii koronavírusu. Informovala o tom agentúra AP.

Zmierňovanie obmedzení pre bary či reštaurácie ohlásili i ďalšie štáty USA. Starostka San Francisca London Breedová uviedla, že Kalifornia dala zelenú vnútornému sedeniu v reštauráciách i otváraniu kín a telocviční.

Riaditeľka CDC varuje, že otváranie je priskoré 

Odborníci s rýchlym uvoľňovaním nesúhlasia, podľa nich naň ešte nenastal čas. Riaditeľka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walensky v pondelok varovala pred priskorým uvoľňovaním pravidiel. Za posledný týždeň sa denný počet prípadov a úmrtí v priemere zvýšil asi o 2% v porovnaní s predchádzajúcim týždňom, uviedla riaditeľka CDC Rochelle Walensky na tlačovej konferencii v Bielom dome. Počet sa tak zvýšil zhruba na 67 000 nových prípadov infekcie denne a 2 000 úmrtí denne. Informuje ABC News.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh. Na sníme riaditeľka CDC Rochelle Walensky

„S týmito novými štatistikami sa naozaj obávam správ, kde čoraz viac štátov odvoláva prísne opatrenia v oblasti verejného zdravia, ktoré sme odporučili na ochranu ľudí pred COVID-19,“ uviedla Walensky. „Rozumiem pokušeniu to urobiť, 70 000 prípadov za deň sa zdá byť dobrým v porovnaní s tým, kde sme boli len pred niekoľkými mesiacmi, ale nedá sa nám rezignovať na opatrenia pri 70 000 prípadoch za deň, 2 000 úmrtiach denne.“ Riaditeľka dodala, že situáciu môžu skomplikovať nové varianty koronavírusu, a v kombinácii s otváraním môžu prísť o všetky úspechy, ktoré USA doposiaľ v boji proti koronavírusu dosiahlo.

Zatiaľ obe dávky dostal len zlomok Texasanov 

Kritikou na adresu Texasu a guvernéra Abbotta nešetrili ani vrcholoví politici v Kongrese, hlavne z Demokratickej strany. „93,2% Texasanov nie je zaočkovaných oboma dávkami. Štát práve pretrpel jednu katastrofu, ktorá bola zhoršená sebectvom + popretím vedy a teraz sa vytvárajú podmienky pre vznik ďalšej. Zrušenie povinnosti nosiť rúška teraz ohrozuje mnoho ľudí, najmä pracovníkov prvej línie a zraniteľné skupiny,“ napísala členka Snemovne Alexandria Ocasio-Cortez (D-New York).

  V Texase bolo podľa Abbotta, podaných dosiaľ 5,7 milióna dávok vakcín. Prisľúbil tiež, že každý týždeň sa ich počet zvýši o ďalší milión. Od začiatku pandémie tam potvrdili 2,5 milióna nakazených a 43 000 súvisiacich úmrtí. Viac obetí koronavírusu zaznamenali spomedzi štátov USA len v Kalifornii a v New Yorku.

Zdroje: TASR, ABC News, MSNBC

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK