Koniec skládok na Slovensku: Zmizne 90 % smetísk, nahradia ich tieto moderné zariadenia
- Do roku 2035 má byť väčšina skládok v EÚ minulosťou
- V Skalici sa preto plánuje moderné spaľovacie zariadenie, ktoré vyvoláva odpor verejnosti

- Do roku 2035 má byť väčšina skládok v EÚ minulosťou
- V Skalici sa preto plánuje moderné spaľovacie zariadenie, ktoré vyvoláva odpor verejnosti
Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším počtom skládok v Európe – evidujeme viac než 60 legálnych a desiatky ďalších nelegálnych smetísk. V nasledujúcej dekáde by sa však situácia mala zásadne zmeniť, informujú noviny.sk.
Krajina sa zaviazala, že do roku 2035 zníži skládkovanie komunálneho odpadu na maximálne desať percent. Skládkovanie je totiž nielen environmentálne neudržateľné, ale aj finančne náročné.
Na Slovensku sa teda postupne pomaly končí éra skládok tak, ako ich poznáme. Dôvodom sú nové európske aj národné regulácie, ktoré výrazne obmedzia skládkovanie už v najbližších rokoch.
V krajine sa preto pripravujú projekty moderných zariadení, ktoré by mali odpad premieňať na energiu. Jedno takéto Zariadenie na energetické využitie odpadu (ZEVO) sa plánuje vybudovať v Skalici. Projekt však vzbudzuje vlnu nesúhlasu nielen u miestnych obyvateľov, ale aj v okolitých obciach.
Klasické skládky skončia do desiatich rokov
Skládka v obci Mokrý Háj funguje už viac ako tri desaťročia a v minulosti vyvolávala odpor. „Spočiatku boli občania proti, ale niekde sa skládkovať musí,“ uviedol v minulosti starosta obce David Schiller. Dnes je situácia iná – budúcnosť tradičného skládkovania sa končí. Do roku 2035 by malo byť podľa európskej legislatívy zakázané skládkovanie viac než 10 % komunálneho odpadu.
„Jediná možnosť je vybudovať niekde spaľovňu, pre našich obyvateľov by bolo najlepšie, keby nebola veľmi ďaleko,“ doplnil Schiller. Odborníci zároveň upozorňujú, že Slovensko nemôže zostať pozadu. „Štáty Európy sa na to pripravujú. U nás budú potrebné minimálne tri až štyri takéto zariadenia,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti GGES A. S. Ivan Peschl.
ZEVO má premeniť odpad na energiu
Zariadenie ZEVO má slúžiť na premenenie odpadu na elektrinu a teplo. „Premieňa odpad na elektrickú energiu a teplo, ktoré potom môžeme distribuovať obyvateľom napríklad v Skalici,“ uviedol Peschl. Podľa environmentálnych odborníkov je mýtus, že by ZEVO zvyšovalo emisie alebo spôsobovalo zápach. „Emisie budú výrazne nižšie ako iné zdroje, ktorými sa energia vyrába,“ vysvetlil environmentálny expert Juraj Musil.
Takéto spaľovne fungujú bežne aj v zahraničí. V Rakúsku ich majú 11, v Česku ich existuje niekoľko a ďalších šesť je vo výstavbe. V Európe sa nachádza viac ako 500 podobných zariadení, vrátane takých, ktoré sú umiestnené priamo v centrách miest ako Viedeň alebo Kodaň.
Momentálne prebieha hodnotenie environmentálneho vplyvu pripravovaného projektu. „Na portáli je dostupné všetko, každý si to môže pozrieť,“ uviedol prednosta mestského úradu v Skalici Anton Bobrík.
Prínosy modernizácie
Modernizácia zariadenia ZEVO prinesie výrazné zlepšenie energetickej efektívnosti, ktorá by mala dosiahnuť až 85 %. Vďaka tomu dôjde k vysokoefektívnej kombinovanej výrobe elektriny a tepla s dôrazom na čo najlepšie využitie energie obsiahnutej v odpade, informuje portál Olo.sk.
Očakáva sa, že približne 30 % celkových potrieb tepla v systéme centrálneho zásobovania bude pokrytých práve z tohto zdroja. Takéto riešenie by mohlo plnohodnotne nahradiť zemný plyn a výrazne znížiť produkciu oxidu uhličitého aj ďalších škodlivých látok v porovnaní s aktuálnym spôsobom výroby tepla.
Verejnosť je rozdelená, rozhodovať sa bude koncom mája
Napriek argumentom o ekologickej a energetickej výhodnosti projektu, mnohí obyvatelia Skalice aj susedných obcí sú proti jeho výstavbe. „Obec vníma veľkú nevôľu verejnosti aj mňa samotného. Dôvod je jednoduchý – blízkosť našej obci k zariadeniu,“ povedal starosta Sudoměříc František Mikéska.
Obyvatelia Skalice poukazujú najmä na umiestnenie ZEVA. „My sme iniciovali otvorený list primátorke, aby sa toto miesto vyňalo z možnosti, že sa tam bude skládkovať alebo spaľovať odpad,“ uviedol obyvateľ Patrik Ďurnek. Projekt má podľa Peschla priniesť aj ekonomické výhody: „Garantujeme, že obyvatelia Skalice budú mať lacnejšie poplatky za odpad, potom aj za teplo.“
Definitívne rozhodnutie zatiaľ nepadlo. Viac svetla by malo priniesť plánované zasadnutie mestského zastupiteľstva v Skalici, ktoré sa uskutoční 28. mája.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: noviny.sk, Olo