Koniec starnutia? Americká armáda testuje tabletku, ktorá je ako zo sci-fi

  • Lepšia fyzička aj pomalšie starnutie buniek - americká armáda vyvíja unikátnu tabletku
  • Nie je to sci-fi, skúšajú zastaviť starnutie
liek, tabletka
Unsplash/Michael Longmire
  • Lepšia fyzička aj pomalšie starnutie buniek - americká armáda vyvíja unikátnu tabletku
  • Nie je to sci-fi, skúšajú zastaviť starnutie

To, čo sa zdalo ako sci-fi, môže byť čoskoro realitou. Americká armáda najnovšie testuje tabletku, vďaka ktorej by mal človek omladnúť. Podľa cnn.iprima.cz, ktorí citujú Breaking Defense, by mala zázračná pilulka spomaliť starnutie, ale aj zlepšiť fyzickú výkonnosť.

Zázračnú tabletku vyvíja priamo americká armáda, má byť súčasťou plánu Pentagonu zlepšiť ľudskú výkonnosť. Liek by mal v prvom rade spomaliť starnutie nervovej sústavy a omladiť bunky. Tim Hawkins, hovorca SOCOM (špeciálne jednotky) tvrdí, že tieto snahy nie sú o vytváraní vlastností, ktoré by ľudia nemali prirodzene. „Ide o zvýšenie pripravenosti našich síl na misie zlepšením výkonnostných charakteristík, ktoré s vekom zvyčajne klesajú,“ tvrdí Hawkins.

Aj pre civilistov

„V zásade spolupracujeme s poprednými priemyselnými partnermi a inštitúciami klinického výskumu na vývoji nutraceutika vo forme pilulky, ktorá je vhodná na rôzne použitie civilistami aj vojenskými členmi. Jej výsledné výhody môžu zahŕňať zlepšenú ľudskú výkonnosť – napríklad zvýšená vytrvalosť a rýchlejšie zotavenie po zranení,“ tvrdí Hawkins.

Nutraceutikum je produkt pochádzajúci z potravy, ktorý má okrem výživných látok a minerálov, ktoré poskytuje, aj zdravotné alebo liečivé účinky.

Podľa Daily Mail by sa mali klinické testy spustiť už budúci rok. Lisa Sandersová, riaditeľka vedy a technológií pre sily špeciálnych operácií hovorí, že ak by boli testy úspešné, šlo by o obrovský prelom.

Mal by štát viac investovať do vedy?

Takýto objav by mal veľký prínos nielen pre armádu, ale aj pre civilné obyvateľstvo. Bežní ľudia by mohli oceniť napríklad zlepšenie výkonnosti alebo lepšiu regeneráciu po zraneniach. V tejto chvíli sa skončili štúdie o bezpečnosti a o dávkovaní, nasledovať by mali ďalšie testy, ktoré by mali trvať do roku 2022.

Zdroje: cnn.iprima.cz, Breaking Defense, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie