Koniec transrodovým osobám v ženskej kategórii. Britský triatlon pristúpil k novému riešeniu

  • Transrodové ženy nebudú spadať do ženskej kategórie
  • Nová politika britského triatlonu platí v Británii aj medzinárodne
Triatlon
Unsplash/Victorie Joncheray, Susan Flynn
  • Transrodové ženy nebudú spadať do ženskej kategórie
  • Nová politika britského triatlonu platí v Británii aj medzinárodne

Triatlon je prvým športom v Spojenom kráľovstve, pri ktorom transrodovým športovcom zakázali pretekať v ženskej kategórii na elitnej aj základnej úrovni. Rozhodnutie odôvodnili tým, že prvoradá je spravodlivosť súťaže, píše The Guardian.

Športovci, ktorí sa narodili ako muži, majú oproti tým, ktorí sa narodili ako ženy, pri plávaní, bicyklovaní a behu výhody. „Dospeli sme k záveru, že sa fyziologické výhody zachovávajú aj po potlačení testosterónu,“ uviedol šéf britského triatlonu Andy Salmon.

Dve kategórie

Podľa novej politiky budú musieť britskí transrodoví športovci, ktorí sú starší ako 12 rokov, súťažiť v „otvorenej kategórii“, ktorá je pre „všetkých jednotlivcov, vrátane mužov, transrodových a nebinárnych osôb, ktoré mali pri narodení mužské pohlavie“.

Ženská kategória sa bude vzťahovať len na „osoby, ktoré boli pri narodení ženského pohlavia“.

„V našich zásadách sa uvádza, že triatlon je šport pre všetkých a že transfóbne správanie nebude tolerované. Triatlon je však šport, ktorý je ovplyvnený pohlavím,“ uvádza sa v dokumente.

Pre športovcov starších ako 12 rokov tak budú existovať po novom dve kategórie, ženská a otvorená, informuje ESPN.

Pri tvorbe novej politiky zvažovali aj pridanie tretej kategórie, čo by znamenalo, že by bola ženská, mužská a otvorená. Napokon však dospeli k záveru, že by v otvorenej kategórii súťažilo len málo športovcov.

zdroj: Unsplash/susan flynn

Doma aj vo svete

Nová politika vstúpi do platnosti 1. januára 2023 a bude sa vzťahovať na všetky domáce preteky, ktoré sú merané časom či rebríčkami alebo sa končia udeľovaním cien. Uplatňovať sa bude aj na medzinárodnej úrovni.

British Triathlon potvrdil, že Veľkú Britániu, Anglicko, Škótsko aj Wales budú môcť v ženských súťažiach reprezentovať iba tí športovci, ktorí sa narodili ako ženy.

„Tam, kde sa súťaží, je prvoradá férovosť. Tá by sa mala týkať všetkých úrovní športu,“ povedal šéf britského triatlonu.

S rešpektom

V kľúčovom dokumente uvádzajú, že k rozhodnutiu prišli po prieskume medzi svojimi členmi, ktorých je vyše 3-tisíc. 80 % z nich sa vyslovilo za chránenú ženskú kategóriu. Diskutovali tiež s elitnými, amatérskymi a transrodovými športovcami, pričom brali do úvahy najnovšie vedecké poznatky.

„Mám úplnú empatiu a pochopenie pre transrodových športovcov, ktorí chcú byť začlenení. Toto rozhodnutie však musíme prijať, ochránime tak spravodlivosť a súťaž, o tom je táto politika,“ uviedol pre BBC Andy Salmon.

„Stanovili sme však aj to, ako sa títo športovci na našom športe zúčastňovať môžu, a to aj na súťažnej činnosti. Väčšina triatlonových aktivít prebieha na klubovej alebo individuálnej úrovni. Keď spolu ľudia trénujú, môžu tak robiť aj bez toho, aby deklarovali svoje pohlavie.“

triatlon, športovci
zdroj: Unsplash/markus-spiske

Predstavitelia British Triathlon tiež uviedli, že využili právne poradenstvo a sú presvedčení, že ich nová politika je v súlade so zákonom o rovnosti z roku 2010. Ľudí vyzvali, aby o zmenách diskutovali s rešpektom.

Zdôraznili, že netolerujú transfóbne správanie, obťažovanie, šikanovanie ani nenávistné prejavy akéhokoľvek druhu.

Zdroje: The Guardian, ESPN, British Triathlon, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá