Koniec zlacňovaniu nehnuteľností. Cenové dno dosiahli pred pár mesiacmi, ako vyzerá budúcnosť?

  • Zlom nastal podľa odborníka v poslednom štvrťroku 2023
  • Ide o pochopiteľný vývoj vzhľadom na dopyt po nehnuteľnostiach
MixCollage-28-Feb-2024-01-04-PM-1730
Ilustračný obrázok, TASR/Milan Kapusta
  • Zlom nastal podľa odborníka v poslednom štvrťroku 2023
  • Ide o pochopiteľný vývoj vzhľadom na dopyt po nehnuteľnostiach

Februárové štatistiky Národnej banky Slovenska poukazujú na to, že reality dosiahli svoje cenové dno ešte v septembri 2023. Od tohto mesiaca ceny rástli, aj keď tempo tohto rastu bolo minimálne. 

„V roku 2023 boli nehnuteľnosti o šesť percent lacnejšie ako v roku 2022. V praxi vidíme, že lacnejšie sa predávali najmä staršie byty, ktoré sa od novostavieb cenovo vzdialili oveľa výraznejšie, než sme boli zvyknutí,“ uviedla vtedy riaditeľka spoločnosti FinGO Róberta Mecková Mecková. Rozdiel medzi cenami novostavieb a starších bytov sa totiž vplyvom situácie na hypotekárnom trhu podľa nej za posledný rok zvýšil.

Minulosť však nechajme minulosťou a poďme sa pozrieť na budúcnosť cien nehnuteľností. Oslovili sme realitného experta Mateja Teleka, ktorý ochotne odpovedal na naše otázky.

Vzhľadom na to, že nehnuteľnosti dosiahli cenové dno ešte v septembri a následne začali opäť stúpať, zaujímalo nás, či teda v dohľadnej dobe nehrozí, že sa ceny opäť znížia. Telek vysvetľuje, že vývoj cien nehnuteľností ovplyvňuje množstvo faktorov, ako napríklad ekonomická situácia v regiónoch, zamestnanosť, populačná krivka obyvateľstva krajiny, nálada spotrebiteľov na trhu, ochota investovať a v neposlednom rade aj politická situácia doma a v zahraničí či vojna na Ukrajine.

„Za uplynulých pár rokov však mala na vývoj cien nehnuteľností najvýraznejší vplyv zmena hypotekárnej politiky bánk. Po takmer dekáde zdražovania nehnuteľností naprieč celým Slovenskom (tzv. trh predávajúceho) a nedávnych úrokových sadzbách hypotekárnych úverov často pod 1 % sa situácia v druhom polroku 2022 otočila a nehnuteľnosti začali zlacňovať,“ hovorí ďalej odborník.

Kolotoč 2023

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá