Konkrétny typ vlákniny je pre metabolizmus „superzbraň“. Napraví ti trávenie, pomôže schudnúť a podporí imunitu

  • Psyllium je forma vlákniny, ktorá sa používa v tradičnej aj modernej medicíne
  • Jeho výhody siahajú od zmiernenia tráviacich ťažkostí až po chudnutie
Vláknina
iStock/Freepik
  • Psyllium je forma vlákniny, ktorá sa používa v tradičnej aj modernej medicíne
  • Jeho výhody siahajú od zmiernenia tráviacich ťažkostí až po chudnutie

Až 95 percent populácie nemá vo svojej strave dostatočné množstvo vlákniny. Strava s nedostatkom vlákniny modifikuje zloženie črevnej mikroflóry – znižuje počet baktérií a mení pomer medzi jednotlivými druhmi. Diéty s nízkym obsahom vlákniny tiež zvyšujú schopnosť baktérií zasahovať do epiteliálnych buniek čreva, čo môže časom vyvolať zápalovú reakciu.

Psyllium však predstavuje jeden z najjednoduchších spôsobov, ako tento problém napraviť. Podporované rozsiahlym výskumom, psyllium je cenovo dostupný doplnok, ktorý ponúka širokú škálu zdravotných prínosov, a je vynikajúcim riešením pre zlepšenie funkcie čriev, ale i chudnutie.

Psyllium pôsobí ako prebiotikum

Psyllium, známe tiež ako ispaghula, je druh rozpustnej vlákniny, ktorá sa extrahuje z obalu semien skorocela indického (Plantago ovata). Táto rastlina, ktorá sa najčastejšie pestuje v oblastiach Indie, je už dlhé storočia cenená v tradičnej aj modernej medicíne pre svoje významné liečebné vlastnosti.

Vlastnosti psyllia, ktoré ho radia medzi gelotvorné vlákniny, sú obzvlášť zaujímavé. Ako uvádza Health, psyllium absorbuje vodu a mení sa na gélovitú substanciu, ktorá na rozdiel od iných typov vlákniny zostáva v tráviacom trakte neporušená. Vďaka tejto jedinečnej vlastnosti psyllium poskytuje mnoho zdravotných benefitov.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Health, Healthline, Pubmed

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá