Konšpiračné weby zarábajú tisíce eur šírením hoaxov, niektoré sa skrývajú za občianske združenia

  • Nedávno udelil súd šéfredaktorovi Zem a vek Tiborovi Rostasovi pokutu 4-tisíc eur
  • Na Slovensku však pôsobia aj iné konšpiračné médiá, ktoré dokážu zarobiť viac ako 10-tisíc eur ročne
  • Ktoré sú najziskovejšie?
Tibor Rostas (TASR)
Tibor Rostas (TASR)
  • Nedávno udelil súd šéfredaktorovi Zem a vek Tiborovi Rostasovi pokutu 4-tisíc eur
  • Na Slovensku však pôsobia aj iné konšpiračné médiá, ktoré dokážu zarobiť viac ako 10-tisíc eur ročne
  • Ktoré sú najziskovejšie?

Zem a Vek

Konšpiračný časopis Zem a Vek je známy svojimi, prinajmenšom, kontroverznými článkami a názormi. Ako uvádza na svojej stránke SME, šéfredaktor najznámejšieho konšpiračného média na Slovensku dostal od súdu pokutu 4-tisíc eur za hanobenie národa, rasy a presvedčenia. Pred súd ho dostal článok s názvom Klin Židov medzi Slovanmi. 

Aj napriek svojej „alternatívnosti“ Zem a Vek číta a verí mu množstvo ľudí na celom Slovensku. To sa odráža aj na výnosoch jeho vydavateľstva. Podľa informácií Finstatu si dokázalo vydavateľstvo SOFIAN, ktoré časopis publikuje, v minulom roku zarobiť viac ako 5 500 eur, jeho tržby dosiahli 430 906 eur a celkové výnosy sa vyšplhali na 432 375 eur.

„Ekonomické výsledky vydavateľstva Sofian je ťažké komentovať, pretože ani nevieme, aký podiel na výnosoch firmy má predaj mesačníka Zem a Vek. Samotný mesačník sa na rozdiel od serióznej tlače nenachádza v auditovaných databázach, akými sú AIMmoninor či ABC, takže existujú len údaje o náklade a remitende, ktoré zverejňuje sám Rostas. Rovnako nevieme, nakoľko boli úspešné Rostasove opakované pokusy získať podporu z Ruska – už kvôli tomu navštívil ruské veľvyslanectvo, Moskvu, a podľa jeho vlastných slov aj ‚slovanské zjazdy‘ v Prahe a Belehrade. Nesporné však je, že jeho životná úroveň je vysoko nad štandardom slovenských novinárov – osobne teda nepoznám žiadneho aktívneho novinára, ktorý by si mohol dovoliť prevádzkovať terénny automobil a vlastniť v domácnosti 18 kusov strelných zbraní a koňa,“ vyjadril sa spoluzakadateľ webu Konšpirátori.sk Juraj Smatana pre Startitup.

zdroj: Tibor Rostas (TASR)

Hlavné správy

Zem a Vek však pritom nie je jediné výnosné „alternatívne“ médium, ktoré pôsobí na slovenskom trhu. Vydavateľstvo Heuréka Evolution, stojace za portálom Hlavné správy, vykázalo v minulom roku zisk 12 782 eur a bolo teda ešte ziskovejšie ako Sofian. Jeho celkové výnosy sa pohybujú na viac ako 154-tisíc eurách. Vlastníkom vydavateľstve je Róbert Sopko z Košíc.

Podľa psychológa môže za úspech takýchto médií čiastočne aj ľudská lenivosť.  „V súčasnej dobe registrujeme fenomén, kedy si mnoho jednotlivcov dáva pozor na to, akú potravu konzumuje, ale nedáva si pozor na to, aké informácie príjíma. Tie však výrazne ovplyvňujú naše myšlienkové operácie, preto je veľmi dôležité si informácie uvedené na sociálnych sieťach a internetových stránkach overovať a nie im iba uveriť. Veľa ľudí je však v tomto smere lenivých a neoverujú si dôveryhodnosť ani pravdivosť toho, čo čítajú. Vychádza to zo stereotypného nastavenie nášho mozgu, ktorý uprednostňuje rutinu a jednoduchosť,“ vyjadril sa neuropsychológ Robert Krause pre Startitup.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Info vojna

Okrem médií ako Zem a vek či Hlavné správy je medzi konšpirátormi obľúbený aj portál Info vojna. Ten sám seba nazval občianskym združením. Svoje zisky totiž podľa Finstatu nadobúda iba z darov od sponzorov. Vďaka 2 % z dane sa portálu v roku 2018 podarilo vyzbierať sumu 13 382 eur. Ďalšie finančné prostriedky získava aj na svojom webe, kde čitateľov vyzýva, aby prispeli. Vyzbieraných má momentálne 2917 eur zo 4000 potrebných na december 2019.

Slobodný vysielač

Medzi konšpiračné weby podľa Konšpirátorov.sk patrí aj Slobodný vysielač. Ten uvádza, že za ním stojí Združenie ľudí za lepšiu budúcnosť, na Finstate vedené ako združenie politickej strany, cirkvi. Má ísť o neziskovú organizáciu, ktorá je poberateľom 2 % z daní. V roku 2017 hospodárila s príspevkami v hodnote viac ako 12-tisíc eur, v minulom roku to už bolo iba 67 eur, čo je zaujímavý prepad.

Vo všeobecnosti teda platí, že na Slovensku sa konšpiračným médiám darí a aj napriek takým projektom ako napríklad Konšpirátori.sk a tlaku verejnosti na to, aby si ľudia overovali pravdivosť informácií, sú pre svojich majiteľov výnosným biznisom. Celý zoznam konšpiračných stránok nájdeš na na webe Konšpirátorov, kde môžeš podozrivé stránky aj sám nahlásiť.

Zdroje: SME, Finstat, Konšpirátori.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech