Kontrola obchodov počas Black Friday dopadla katastrofálne. Mnohé z nich zákazníkov bez hanby klamali a zavádzali

  • Kontrola e-shopov počas Black Friday dopadla katastrofálne. Len 2 z 15 nezavádzali a neklamali
  • Niektoré svoje produkty dokonca v zľavách predávali drahšie než bežne
  • Kto obstál a kto, naopak, dopadol najhoršie?
  • Alza za víkend predala tovar v hodnote takmer 30 miliónov eur bez DPH
Black Friday zľavy
Unsplash/ Tamanna Rumee a Omid Armin
  • Kontrola e-shopov počas Black Friday dopadla katastrofálne. Len 2 z 15 nezavádzali a neklamali
  • Niektoré svoje produkty dokonca v zľavách predávali drahšie než bežne
  • Kto obstál a kto, naopak, dopadol najhoršie?
  • Alza za víkend predala tovar v hodnote takmer 30 miliónov eur bez DPH

Český Hlídač shopů si aj tento rok počas veľkých akcií Black Friday bližšie posvietil na obchody a zistil, že ponúkané zľavy reálne až také veľké nie sú, v niektorých prípadoch sa dokonca nedá o zľavách hovoriť vôbec.

Výsledky prieskumu zverejnil na svojej sociálnej sieti spoluzakladateľ Hlídača Jakub Balada.

Z eshopov, ktoré o zľavách klamali najviac a ktoré pôsobia aj na Slovensku, jednoznačne kraľuje Notino, ktorý ponúkal 20 % zľavu, no predtým zdražil tie isté produkty o 23 %. No aj lekáreň Benu či Okay elektro, ktoré na to išli podobne,“ komentuje výsledky prieskumu marketingový špecialista Martin Bulák.

Z 15 skontrolovaných e-shopov u našich susedov – ide o e-shopy, z ktorých väčšina pôsobí aj u nás na Slovensku (Alza, Mall, Datart, Okay, Notino, AAA Auto…) – sa len o 2 dá povedať, že neklamali a nezavádzali. Ide o český e-shop CZC a Alzu.

zdroj: Alza

Veľmi dobre známy e-shop so zeleným mimozemšťanom zlacnil počas Black Friday tisíce produktov, pri ktorých priemerne ponúkal zľavu 28 %.

Priemerná reálna zľava, ktorú prieskum odhalil, bola 27 %, čo je naozaj minimálna a najmä v porovnaní s ostatnými skutočne zanedbateľná odchýlka. U iných sa totiž rozdiel medzi uvádzanou a reálnou zľavou pohyboval až v desiatkach percent.

Podobne ceny nafúkol aj Okay, kde bola reálna zľava miesto uvádzaných 30 % len 1 %,“ všimol si vďaka Hlídaču shopů náš web Fontech.

Alza dlhodobo presadzuje skutočné zľavy a ich férovú komunikáciu zákazníkom. Už tretí rok preto nepoužívame v komunikácii zľavy až 80 %. Veríme, že obchod je možné robiť férovo a čestne,“ hovorí pre Startitup podpredseda predstavenstva Alzy Petr Bena.

„Do tohtoročného Black Friday, najväčšej zľavovej akcie roka, bolo nominovaných 10 000 produktov, pri ktorých sme garantovali najnižšie ceny za posledný rok. Pri zaradených produktoch sme uvádzali výšku zľavy v porovnaní s najnižšou cenou, za ktorú sa produkt predával v posledných 30 dňoch,“ dopĺňa. 

Startitup sa podarilo osloviť aj e-shopy, ktoré v prieskume dopadli priam katastrofálne až najhoršie. Na naše otázky odpovedali všetky, ktoré Bulák vypichol – Notino, Okay a Benu.

aupark korona nákupné centrá lockdown
zdroj: Startitup/LuciaJesenská

„Musím sa z toho poučiť.“ Na Slovensku to ale vraj bolo inak

Ceny produktov na Notino sa menia priebežne po celý rok, hýbu sa hore aj dole. Máme v portfóliu viac ako 80 000 unikátnych produktov a nevieme, aké obdobie a produkty pokrývajú vaše dáta, ale cenu máme vždy jednu z najvýhodnejších. Nazývať zmenu ceny podvodom je krajne zavádzajúce,“ reagovala pre Startitup na predložené výsledky hovorkyňa a PR manažérka Notino Andrea Kabická.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Spoluzakladateľ Hlídača shopu Jakub Balada, Fb/ Martin Bulák, Fontech

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie