Kontrolóri na Slovensku odhalili vianočnú ingredienciu „neprijateľnú pre ľudskú spotrebu“

  • Odber vzorky ukázal, že je neprijateľná pre ľudskú spotrebu
  • Výrobok sa pravdepodobne na trhu už nenachádza, skontrolovať by si mal však svoju špajzu
potraviny
Ilustračný obrázok, Freepik/Rawpixel.com
  • Odber vzorky ukázal, že je neprijateľná pre ľudskú spotrebu
  • Výrobok sa pravdepodobne na trhu už nenachádza, skontrolovať by si mal však svoju špajzu

Regionálna veterinárna a potravinová správa Komárno vykonala odber vzorky v predajni COOP Jednota Nové Zámky – Supermarket. Konkrétne išlo o prevádzku na Obchodnej 4 v obci Pribeta.

Kontrolóri odobrali vzorku výrobku Kukuričné pukance s ovocnou príchuťou. 170-gramové balenie s dátumom minimálnej trvanlivosti do 21.6.2024 bolo označené ako nevyhovujúce. Tento výrobok sa produkuje na Ukrajine a na Slovensko bol dodaný cez Poľsko. Dovozcom pre Slovensko je JFrutos, s.r.o., Šoltésovej 1656/158, 017 01 Považská Bystrica.

Podľa ŠVPS nie je produkt v súlade „s Nariadením Európskeho Parlamentu a Rady (EU) EP a Rady č.1169/2011, Nariadenie EP a Rady (ES) 1333/2008 pre neuvedenie použitých farbív: Žltá SY (E110), Ponceau 4R košenilová červená A (E124), Indigotín (E132) v zložení výrobku, pre prekročenie najvyššieho množstva farbiva Azorubín (E122), celkového množstva E 104, E 110, E 124 a farbív v skupine III a pre neuvedenie doplnkovej informácie o nepriaznivých účinkoch použitého farbiva Žltá SY (E110), Ponceau 4R košenilová červená A (E124) na činnosť a pozornosť detí“.

Celkové množstvo E 104, E 110, E 124 a farbív v skupine III je 369,7 mg/kg, čím presahuje najvyššie prípustné množstvo stanovené pre skupinu III, ktoré je 300 mg/kg.

Na Slovensku bol výrobok stiahnutý z predaja a prevádzkovateľ zabezpečil informovanie odberateľov o nutnosti stiahnutia výrobku.

Mäso so salmonelou či obľúbená nátierka

Štátna veterinárna a potravinová správa informuje aj o ďalšom nevyhovujúcom výrobku. Poukázala naň úradná kontrola potravín v prevádzke obchodného reťazca Kaufland.

Ide o 500-gramové balenie mletého morčacieho mäso z dolného stehna s označením šarže L:2581285. Výrobcom tohto produktu je Gallicoop Pulykafeldolgozo Zrt., Ipartelep 531/1, POB 73, Szarvas H-5540 Maďarsko.

Analýza vzorky potvrdila prítomnosť baktérie Salmonella Stanley. Tento produkt bol na Slovensko dodaný z Maďarska v množstve 4 830 kilogramov. Výrobok sa už na trhu nenachádza, keďže je po dátume spotreby. Aj napriek tomu by si sa mal pozrieť do svojej mrazničky, či v nej toto mäso nemáš.

„RVPS Komárno v prevádzke obchodu Lidl Slovenská republika v.o.s., predajňa 251, ul. A Jedlíka 5327/3, 945 01 Komárno, odobrala úradnú vzorku na označenie údajov na etikete a na imunochemické skúšky,“ uvádza ŠVPS SR.

Nevyhovujúcim produktom je pikantná syrová nátierka s cesnakom, ktorú vyrába česká spoločnosť DELIMAX.

Podľa ŠVPS SR ide o produkt, ktorý je po dátume spotreby a na trhu sa už nenachádza.

Na slovenskom trhu sa nachádza ďalší nevyhovujúci výrobok. 10. novembra o ňom informovala Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR) na svojej oficiálnej webovej stránke.

„V rámci úradnej kontroly potravín vykonala RVPS Púchov v baliarni Vaubex, Trenčianska 227, 018 61 Beluša odber vzorky výrobku,“ uvádza ŠVPS SR.

Zdroje: ŠVPS, ŠVPS, ŠVPS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá