Kontroly pri vstupe na Slovensko majú začať o pár dní, pribudlo 35 nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 35
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4377
pandemia, koronavirus
MVSR, TASR_AP,Keyston-min
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami, sa za včerajší deň zvýšil o 35
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 4377

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 967 496 za predchádzajúci deň pribudlo 5 068 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 400 324 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 21 310 ľudí. Informuje MZSR.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 35 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 23 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 4 377 RT-PCR vyšetrení a 26 163 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Banskobystrickom kraji (7) a Trenčianskom kraji (7), nasledujú Bratislavský (6), Žilinský (6), Prešovský (5), Trnavský (2), Košický (1) a Nitriansky (1).

Je medzi nimi 17 mužov a 18 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 186 881 a žien 204 539. V nemocniciach je hospitalizovaných 231 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 154 ľudí. Na JIS je 17 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 13 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 502 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 450.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 931 288 pričom takto bolo pozitívne testovaných 391 420 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 36 797 343, z čoho bolo pozitívne testovaných 386 592 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 708 118. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.

Kontroly na hraniciach

Kontroly na hraniciach by sa mali spustiť budúci týždeň. V diskusnej relácii televízie Joj Analýzy Na hrane to povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ako pripomenul, do formulára eHranica sa budú musieť hlásiť všetci, ktorí budú prichádzať na Slovensko. Štát tak bude mať prehľad o pohybe osôb prichádzajúcich na Slovensko v prípade potrebného trasovania kontaktov.

Pre zaočkovaných bude jedinou povinnosťou prihlásenie do tohto formulára, následne budú môcť prekročiť hranice. Nezaočkovaných čaká objednanie sa na PCR test, ktorým sa budú musieť preukázať pri vstupe na Slovensko.

„Pracuje sa na QR kóde, funkčný by mal byť budúci týždeň a budúci týždeň by sa mala spustiť aj takáto kontrola,“ uviedol minister. Lengvarský predpokladá, že hranice budú kontrolované tak, že sa bez splnenia týchto podmienok nebude vedieť na Slovensko dostať nikto.

dovolenka, koronavírus, letisko
zdroj: TASR/AP Photo/Miroslav Lelas

Testovacie miesta na hraniciach zatiaľ podľa šéfa rezortu zdravotníctva nie sú potrebné. Keď sa však epidemická situácia zhorší, na hraniciach by ľudí testovali tzv. LAMP alebo poolovacími testami, čo je jednoduchšia PCR metóda testovania. Doba výkonu tohto testu je približne 30 minút. Dôvodom, prečo štát na hraniciach nevyužije antigénové testy, je, že sa odobraté vzorky nedajú sekvenovať.

WHO sa nepáči uvoľňovanie opatrení

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyjadrila znepokojenie nad tým, že počas majstrovstiev Európy vo futbale niektoré z hostiteľských krajín uvoľňujú protipandemické opatrenia, informovala agentúra AFP.

„WHO je znepokojená z uvoľňovania opatrení v niektorých z hostiteľských krajín majstrovstiev,“ povedal Robb Butler, výkonný riaditeľ regionálneho riaditeľstva WHO pre Európu. V niektorých z hostiteľských miest sa podľa neho „zvyšujú počty prípadov ochorenia COVID-19 v oblastiach, kde sa budú hrať zápasy“.

„Musíme sa poučiť zo skúsenosti a rýchlo konať v reakcii na signály poukazujúce na nárast počtu prípadov,“ povedal. Medzi opatrenia, ktoré je potrebné prijať, podľa neho patrí zvýšenie objemu testovania a sekvenovania, posilnenie vyhľadávania kontaktov nakazených osôb a očkovanie.

Niektoré zo štadiónov, na ktorých sa hrajú zápasy turnaja, podľa Butlera zvyšujú povolené počty divákov na tribúnach. WHO nespresnila, o ktoré konkrétne mestá ide.

Británia však v utorok oznámila, že na štadión Wembley povolia počas semifinále a finále účasť viac ako 60.000 ľudí. Štadión bude môcť byť naplnený na 75 percent svojej kapacity, píše na svojej webovej stránke stanica BBC.

V dánskom hlavnom meste Kodaň v spojitosti so zápasmi EURO 2020 zaznamenali 29 prípadov koronavírusu, pripomína AFP. V Dánsku nedávno takisto zvýšili počet osôb, ktoré môžu byť prítomné v hľadisko počas zápasov.

Zdroje: NCZI, MZSR, SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá