Kontroverznú malajzijskú aplikáciu stiahli z Google Play. Sľubovala liečbu homosexuality

  • Aplikácia malajzijskej vlády bola stiahnutá z Google Play
  • Porušovala pravidlá komunity
  • Výskumníčka z Amnesty International skritizovala akúkoľvek formu konverznej terapie
  • Svoje skúsenosti s terapiou opísal americký mladík
malajzia aplikacie google play
Pixabay/LoboStudioHamburg, Wikimedia/Government of Indonesia
  • Aplikácia malajzijskej vlády bola stiahnutá z Google Play
  • Porušovala pravidlá komunity
  • Výskumníčka z Amnesty International skritizovala akúkoľvek formu konverznej terapie
  • Svoje skúsenosti s terapiou opísal americký mladík

Platforma Google Play stiahla z ponuky malajzijskú aplikáciu, ktorá mala užívateľom pomôcť „vyliečiť sa“ zo svojej homosexuality. Odvolali sa na porušovanie pravidiel komunity.

Návrat k „čistote“

Aplikácia bola vytvorená priamo malajzijskou vládou, informuje The Guardian. Tvorcovia v popise tvrdili, že má ľudí z LGBT komunity vrátiť sa na „správnu cestu“ a umožniť „návrat k prírode“. Dokonca obsahovala aj e-knihu, ktorá mala opisovať príbeh muža, ktorý sa vzdal svojej homosexuality počas ramadánu.

Appka bola pritom v obehu od roku 2016, no pozornosť na seba pritiahla až nedávno, po oficiálnom tweete od Malajzijského oddelenia islamského vývoja.

Po výbuchu popularity sa však aplikácia na serveroch Google Play dlho neudržala, po mnohých nahláseniach ju technický gigant z ponuky stiahol.

V oficiálnom vyhlásení pre The Guardian napísal: „Vždy keď nám niekto aplikáciu nahlási, preskúmame, či v skutočnosti porušuje naše pravidlá komunity. Ak nájdeme priestupok, zvolíme vhodný postup, aby sme udržali dôveryhodnú a bezpečnú skúsenosť pre všetkých.

Porušený bol konkrétne bod, v ktorom sa hovorí o „pokusoch oklamať užívateľov či umožniť neúprimné správanie“. Nie je však žiadnym prekvapením, že kontroverzná aplikácia prišla práve z Malajzie. Krajina je známa svojou snahou utláčať LGBT komunitu.

Konverzná terapia

Na tému sa vyjadrila výskumníčka organizácie Amnesty International pre Malajziu, píše ďalej Guardian. Konverznú terapiu, teda terapiu na „liečenie“ ľudí z homosexuality, ostro skritizovala.

Konverzná terapia je hlboko diskriminujúca a zraňujúca praktika, ktorá môže viesť k dlhodobým následkom. V mnohých krajinách už bola zakázaná.“ Malajzii odporúča upustiť od používania škodlivej aplikácie a namiesto toho zaručiť LGBT komunite rešpekt a ochranu.

Portál Mothership informuje o tom, že celá záležitosť bola len malou súčasťou rozsiahleho vládneho programu. V septembri roku 2021 malajzijský premiér Ismail Sabri Yaakob prezradil, že do „rehabilitačných táborov“ bolo poslaných viac ako 1 700 obyvateľov.

V týchto táboroch sa „pacienti“ učia o náboženstve, zdraví a HIV. Tábory sú výsledkom spolupráce viacerých islamistických strán a ministerstva zdravia.

Mothership ďalej cituje vyššie spomínaného premiéra: „Naša vláda berie LGBT problematiku veľmi seriózne, keďže Malajzia je krajina, hlásiaca sa k Islamu.“

Homosexualita je v krajine považovaná za zločin, momentálne môže byť potrestaná až tromi rokmi väzenia a pokutou vo výške približne 1 500 eur.

lgbt malajzia vlada
zdroj: Wikimedia/Ministry of Villages, Development of Disadvantaged Regions, and Transmigration (Indonesia), Pixabay/Sharon McCutcheon

Našťastie sa zdá, že tábory v Malajzii sú relatívne umiernené. To však nie je vo svete pravidlom. Konverzná terapia môže byť brutálna a tí, ktorí ju prežijú, často odchádzajú mentálne aj fyzicky zjazvení. Konkrétnym prípadom je Sam Brinton, ktorý pre portál Cracked opísal svoje skúsenosti.

Traumatizujúce skúsenosti

V tom čase iba 11-ročnému Samovi povedali, že „všetci ostatní gayovia boli popravení“ a že „vláda ho hľadá, pretože homosexuáli do Ameriky priniesli AIDS“.

Pri slovných útokoch sa však jeho, takpovediac, väznitelia nezastavili. „Zviazali mi ruky a pokladali mi na ne ľad, pričom mi ukazovali fotky mužov. Neskôr tieto sedenia obsahovali aj elektrošoky, ihly či rozpálené medené struny,“ spomína si Sam.

lgbt protest new york
zdroj: Wikimedia/Barry Solow

Mučiace nástroje odložili, až keď mi začali ukazovať fotky heterosexuálnych párov držiacich sa za ruky.“ Sam pre Cracked povedal, že cieľom týchto praktík bola snaha donútiť ho spájať si dotyk muža s bolesťou.

Numan Afifi, zakladateľ organizácie Pelagni Campaign, ktorá bojuje za LGBT práva v Malajzii, upozorňuje, že ich pravdepodobne čaká ešte zložitejšia situácia, píše The Guardian.

Voľby sú za rohom a ja som si celkom istý, že démonizácia našej komunity bude intenzívnejšia ako kedykoľvek predtým. Najmä medzi tými, ktorí sa snažia získať hlasy konzervatívcov.

Zdroje: The Guardian, Mothership, Cracked

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá