Suskov rezort pripravil známe projekty o takmer 800-tisíc eur. Organizácie reagujú ostrou kritikou

  • Ministerstvo spravodlivosti zrušilo dotačnú výzvu v programe Ľudské práva 2024
  • Mnohé mimovládne organizácie a občianske združenia krok ostro kritizujú
Boris Susko
Minister spravodlivosti SR Boris Susko, TASR/Jakub Kotian
  • Ministerstvo spravodlivosti zrušilo dotačnú výzvu v programe Ľudské práva 2024
  • Mnohé mimovládne organizácie a občianske združenia krok ostro kritizujú

Ministerstvo spravodlivosti SR zrušilo aktuálnu dotačnú výzvu na podávanie žiadostí o poskytnutie dotácie v programe Ľudské práva 2024 s alokáciou 769 500 €, prostriedky plánuje použiť na pomoc obetiam násilia.

Na papieri tento krok neznie až tak zle, v realite však môže podľa dotknutých organizácií ísť o hotovú katastrofu. Vážne obavy v súvislosti s nedávnym rozhodnutím vyjadrili aj členky mimovládnych organizácií pôsobiace vo Výbore pre rodovú rovnosť.

„Stalo sa tak náhle a bez diskusie s poradnými orgánmi vlády v oblasti ľudských práv, ľudskoprávnymi mimovládnymi organizáciami či nezávislými inštitúciami na ochranu ľudských práv a ostatnej odbornej a občianskej obce,“ upozorňujú v tlačovej správe.

Výbor pre rodovú rovnosť zdôrazňuje, že tento krok je obzvlášť znepokojujúci v čase, keď je potrebné viac ako kedykoľvek predtým podporovať demokratickú kultúru, toleranciu, nenásilie a ochranu všetkých zraniteľných skupín pred narastajúcimi nenávistnými prejavmi.

Argument Ministerstva spravodlivosti o presunutí finančných prostriedkov na ochranu obetí násilia považuje výbor za neadekvátny, keďže projekty zamerané na predchádzanie diskriminácii a ochranu ľudských práv sú neoddeliteľnou súčasťou prevencie násilia a iných foriem diskriminácie.

Tieto organizácie, ktoré prostredníctvom dotácií realizovali mnoho kvalitných projektov, často podľa TS suplovali nedostatky štátu v oblasti ochrany ľudských práv. Zrušenie dotácií tak podľa nich vytvára riziko oslabenia ochrany zraniteľných skupín a podkopáva dôležitosť komplexnej ochrany ľudských práv a potreby silnej občianskej spoločnosti.

Známe projekty

Zoznam organizácií, ktorých sa môže tento krok negatívne dotknúť, pritom obsahuje mená, ktoré sú v rámci slovenskej verejnosti známe a dlhodobo rešpektované. Na konkrétne prípady upozornil Denník N.

liga za duševné zdravie ocenenia
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Ohrozená môže byť napríklad Linka dôvery Nezábudka, ktorú zastrešuje Liga za duševné zdravie, Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím či OZ Odyseus, ktoré pomáha ženám pracujúcim v s*xbiznise či ľuďom, ktorí užívajú drogy.

V rámci dotačnej výzvy boli v minulosti podporené napríklad aj organizácie ako Slovenský zväz telesne postihnutých, Centrum Slniečko, EDAH, Univerzita Komenského v Bratislave či Domka – Združenie saleziánskej mládeže.

Vznikla aj petícia

Organizácia Post Bellum v spolupráci s predstaviteľmi takmer 80 občianskych organizácií tiež rozbehla petíciu, ktorú za necelý deň podpísalo vyše 1 700 občanov. V súčasnosti je pod ňou podpísaných takmer 5 000 ľudí.

Signatári petície upozorňujú, že s nástupom novej vlády vnímajú odklon od zásadných tém ochrany ľudských práv, slobody a demokracie. Vyzývajú vládu, aby prestala dehonestovať a útočiť na občiansku spoločnosť, čo vedie k ešte väčšej polarizácii rozdelenej spoločnosti.

„Vďaka podpore projektov sme na Slovensku realizovali množstvo aktivít, ktoré poukazovali na dôležitosť byť súčasťou demokratického sveta s dodržiavaním ľudských práv, slobôd a netolerovaním akýchkoľvek prejavov nenávisti. Aktivitami sa Slovensko pravidelne prezentovalo pred medzinárodnými organizáciami ako EÚ, Rada Európy a OSN,“ píše sa v petícii.

Rezort sa však ohradil voči mediálnym útokom a vyjadreniam, ktoré vraj „podkopávajú spoluprácu rezortu s tretím sektorom“. Pripomenul, že ministerstvo tento rok poskytlo žiadateľom – akreditovaným subjektom a intervenčným centrám – viac ako dva milióny eur na poskytovanie odbornej pomoci obetiam trestných činov a špecializovanej pomoci obetiam trestného činu domáceho násilia.

Krok rezortu spravodlivosti schválil na sociálnej sieti aj podpredseda NR SR Ľuboš Blaha (Smer-SD). Uviedol, že ministerstvo zrušilo dotačnú výzvu „pre slniečkarske mimovládky a tie teraz hystericky vrieskajú“.

Vyjadril sa tiež, že dotknuté mimovládne organizácie „v skutočnosti šíria nenávistné ideológie, rasistický hejt proti Slovákom a fanaticky útočia na slobodu slova“. „A najmä – pakujú si vačky. Dopakovali ste, slniečka, dopakovali,“ odkázal Blaha.

Zdroje: Denník N , TASR, TS/Výbor pre rodovú rovnosť,, Moja Petícia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá