V New Yorku pribudne jedinečná megastavba. Developeri sa vyhrali s unikátnym dizajnom

  • New York sa už desaťročia pýši svojou ikonickou mestskou panorámou
  • Už onedlho medzi megastavby pribudne nový prírastok
  • Jeho dizajn ťa ohromí
New York, mrakodrap
Projekt v meste New York Reprofoto: FB/The B1M
  • New York sa už desaťročia pýši svojou ikonickou mestskou panorámou
  • Už onedlho medzi megastavby pribudne nový prírastok
  • Jeho dizajn ťa ohromí

Mesto New York sa chystá rozšíriť svoju ikonickú panorámu, informuje CNN. Obrysy veľkomesta, známe svojimi charakteristickými budovami ako Chrysler Building, One World Trade Center a Empire State Building, sa chystajú privítať nový prírastok. 

Starosta Eric Adams nedávno predstavil plány na moderný 62-poschodový kancelársky mrakodrap na 350 Park Avenue.

Projekt za niekoľko miliárd dolárov

Tento viacmiliardový projekt poskytne viac ako 6 000 pracovných miest a takmer 1,8 milióna štvorcových stôp komerčných kancelárskych priestorov. Je to spoločný podnik spoločností Vornado Realty Trust, Kennetha Griffina z Citadel a spoločnosti Rudin Management Company.

Dizajn vytvorený spoločnosťou Foster + Partners obsahuje verejný priestor pri základni budovy, ktorý ponúka zelené plochy, sedenia a umenie vo verejnom priestore.

Každá časť tejto budovy pokrytej sklom bude mať záhradné terasy, ktoré budú primárne slúžiť ako kancelárie pre Citadel a Citadel Securities. Projekt má za cieľ oživiť strednú časť Manhattanu a podporiť mesto ako kľúčové globálne obchodné centrum. Takisto má v pláne podporiť ekonomické oživenie po pandémii Covid-19.

Nová štruktúra, ktorá sa nachádza v blízkosti pamiatok ako Rockefellerovo centrum a Grand Central Station, nahradí existujúcu 30-poschodovú budovu. Táto iniciatíva podľa zástupkyne starostu pre operácie Meery Joshi označuje významnú fázu obnovy strednej časti mesta, zvyšujúc jej status ako živého centra pre bývanie, prácu a rekreáciu.

New York, mrakodrap
zdroj: Reprofoto: FB/The B1M

Načasovanie je však kritické, keďže trh s komerčnými nehnuteľnosťami v súčasnosti čelí výzvam v prilákaní pracovníkov späť do kancelárskych prostredí, čo ovplyvňuje trendy práce na diaľku a ekonomické neistoty vrátane vysokých úrokových sadzieb. Mesto plánuje začať verejný preskúmací proces pre mrakodrap začiatkom budúceho roka, pričom dokončenie sa očakáva do roku 2032.

Rekonštrukcia ikonických miest v hlavnom meste

Ani hlavné mesto Slovenska nezaostáva. V Bratislave aktuálne prebieha rozsiahla rekonštrukcia Obchodného domu (OD) Dunaj na Námestí SNP v Bratislave, niekdajšieho Obchodného domu Brouk a Babka. Rovnako tak rekonštrukcia jeho dvojičky – Domu odievania –, ktorý bol s OD Dunaj prepojený od severozápadu od roku 1985.

„Rekonštrukčné práce pokračujú v súlade s harmonogramom plánovaných prác. Predpokladaný dátum ukončenia rekonštrukcie je druhý až tretí kvartál 2025,“ skonštatoval developer pre TASR.

V nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatke (NKP) Brouk a Babka odstránil developer nenosné a pamiatkovo nechránené konštrukcie v interiéroch. Rovnako neautentickú odvetranú fasádu a okenné výplne objektu zo strany Námestia SNP, ktoré boli zhotovené počas rekonštrukcie v poslednej dekáde 20. storočia.

Ukončili tiež čiastočnú dekonštrukciu pôvodnej oceľovej nosnej konštrukcie a búracie práce železobetónových konštrukcií v Dome odievania.

V rámci prác sa má realizovať napríklad výstavba nových nosných konštrukcií. Ich ukončenie je odhadované na júl, prípadne august. Do konca roka majú byť ukončené práce na fasádach oboch budov a stavebné práce sa budú vykonávať v interiéroch budov.

Práve osadenie fasád na oboch objektoch patrí podľa developera medzi najdôležitejšie a najviditeľnejšie práce. Keďže ide o charakteristické prvky budov, deklaruje, že k nim pristúpi maximálne citlivo. Nová fasáda bude podľa neho zhotovená v zmysle požiadaviek pamiatkarov v obdobnom materiálovom a farebnom prevedení ako pôvodná fasáda z roku 1937.

Po rekonštrukcii majú vzniknúť maloobchodné, reštauračné, klubové, kancelárske a apartmánové priestory. Jednou z noviniek bude prepojenie budov átriom, ktoré zároveň prepojí Námestie SNP s Nedbalovou ulicou.

Obchodný dom Dunaj, ktorého autorom je architekt Christian Ludwig, patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku. So stavbou sa začalo 1. apríla a skončilo sa 15. augusta 1936. Otvorili ho 1. septembra 1936, teda len päť mesiacov po začatí výstavby.

Dom odievania postavili v rokoch 1975 až 1985 podľa návrhu Petra Minaroviča a Jána Bahnu. Otvorený bol 4. apríla 1985. Budovu „dostali“ Bratislavčania ako darček k 40. výročiu oslobodenia Bratislavy. Obchodný dom Dunaj a Dom odievania vlastní spoločnosť CTP Invest SK od roku 2015.

Zdroje: CNN, TASR, FB/The B1M

Najnovšie videá

Trendové videá