Faktúry za kúrenie sa začali počítať inak. Vysoké nedoplatky ohrozia šetrných Slovákov

  • Vyúčtovanie tepla za minulý rok sa riadi novou vyhláškou
  • Rozpočítavanie bude výhodnejšie pre konkrétne domácnosti, niektorí si však priplatia
Ruka, ktorá pridáva teplotu na radiátory.
Ilustračné foto, Freepik/@freepik
  • Vyúčtovanie tepla za minulý rok sa riadi novou vyhláškou
  • Rozpočítavanie bude výhodnejšie pre konkrétne domácnosti, niektorí si však priplatia

Od tejto vykurovacej sezóny platí v bytových domoch nový spôsob výpočtu ceny za teplo. Nová vyhláška, ktorá už nadobudla platnosť, má zaistiť spravodlivejšie pravidlá. Zatiaľ čo niektorí majitelia bytov ušetria, iným sa na najbližšom vyúčtovaní pripraví nemilé prekvapenie.

Jeden z problémov pri bývaní v bytovom dome spočíva v dohodách o rozdeľovaní účtov za teplo medzi vlastníkmi. Často sa stretávame s vysokou spotrebou v bytoch, ktoré neúmyselne vykurujú svojich susedov. Títo susedia môžu byť extrémne úsporní alebo dokonca nekúriť vôbec.

Ako informuje portál Denník N, práve na riešenie tohto problému zaviedli nový spôsob výpočtu ceny za teplo. Jeho cieľom je spravodlivo rozdeliť náklady na teplo a teplú vodu medzi majiteľov bytov.

Kto zaplatí viac a kto menej?

Už čoskoro zistíme, ako nový spôsob výpočtu cien za teplo ovplyvní faktúry. Majitelia bytov v domoch s centrálnymi alebo vlastnými kotolňami či s individuálnym vykurovaním by mali dostávať vyúčtovacie faktúry za bývanie do konca mája.

Mnohé domácnosti môžu byť prekvapené vysokými sumami za teplo, ak sa im počas leta nezvýšili zálohové platby.

Niektoré byty zaplatia za teplo viac, najmä tie s nízkou spotrebou, neobývané, poloprázdne alebo nadstavby. Domácnosti s vyššou spotrebou, najmä krajné a rohové byty, naopak získajú z výpočtu výhody.

Zmeny vo výpočte

Medzi hlavné zmeny v spôsobe výpočtu ceny tepla patrí niekoľko noviniek. Predovšetkým, základná zložka ceny, ktorá sa počíta podľa plochy bytu, musí tvoriť minimálne 30 percent.

Okrem toho nové pravidlo stanovuje, že rozdiel v nákladoch na vykurovanie medzi bytmi v rovnakom dome nesmie prekročiť 2,5-násobok.

Majitelia bytov s vlastným kúrením teraz platia základnú zložku vykurovania podľa rozlohy svojho bytu. Navyše, bol zavedený koeficient 0,2 pre podlahovú plochu, ktorý sa využíva v bytoch s individuálnym vykurovaním, najmä v nadstavbách alebo podkrovných bytoch.

Koniec éry lacného plynu

Ako sme ťa informovali, za dva roky dosiahla suma plošnej energetickej pomoci takmer tri miliardy eur. Táto pomoc chránila pred prudkým vzostupom cien energií na svetových trhoch.

Vo svojej správe Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) upozornil, že najviac peňazí, približne 1,24 miliardy eur, išlo na kompenzácie cien plynu v domácnostiach. Podľa NKÚ sú pravidlá pomoci nastavené neefektívne a nehospodárne.

„Nejde pritom o konečný účet za kompenzačnú pomoc, keďže krízová regulácia v energetike pokračuje aj tento rok a jej ukončenie legislatíva vôbec neupravuje. Kompenzácie pomohli, ale už je čas zamyslieť sa nad ich pokračovaním,“ upozornil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo.

Veľký balík pomoci za drahé energie vo výške 2,7 miliardy eur ešte nie je konečná suma, ktorú zaplatia všetci daňoví poplatníci. Súčasná vláda bude pokračovať v plošnej pomoci aj tento rok. Koľko nakoniec energopomoc bude stáť, sa ešte uvidí. Už sa objavujú názory, že od budúceho roka sa pomoc zameria len na konkrétne prípady.

To znamená, že drahé dotovanie plynu pre väčšinu domácností skončí. Na pomoc s cenami elektriny by malo prispieť schválené memorandum so Slovenskými elektrárňami, ktoré by mohlo udržať cenu elektriny nižšie. Zrušenie drahých energetických dotácií je súčasťou plánu na úsporu. Ten by mohol budúci rok ušetriť približne 1,4 miliardy eur, čo je asi jedno percento hrubého domáceho produktu.

Už vieme, že v roku 2025 nás čakajú vyššie ceny energií a nie všetky domácnosti dostanú pomoc s faktúrami za energie. Ešte sa musí určiť, ktoré typy domácností budú mať nárok na túto pomoc.

Zdroje: Denník N, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá