Dolinková chce skrátiť ordinačné hodiny detských pohotovostí /SNKZ #54

play icon

Ako každé pracovné ráno, tak aj dnes, 7. mája, ti prinášajú naši moderátori Albert a Diana Správy, na ktorých záleží.

Započúvaj sa do aktuálneho diania v našom unikátnom Startitup NEWS podcaste.

Správy, na ktorých záleží

Konflikt v Izraeli sa stupňuje, pričom izraelská armáda nariadila evakuáciu 100 000 obyvateľov z východného Rafahu v Pásme Gazy, aby sa predišlo civilným stratám. Evakuačné pokyny boli doručené cez letáky, správy a hovory, no bezpečnosť útočísk nie je zaručená.

Kozmetický výrobca Haleon rozširuje svoje aktivity na Slovensku, čím reaguje na strategické rozhodnutie presunúť výrobu z Veľkej Británie do existujúcej továrne, ktorá predtým patrila slovenskej značke de Miclén. Továreň v Leviciach sa teraz stane hlavným výrobným centrom  pre produkty osobnej hygieny.

V Bratislave, v mestskej časti Lamač, bude zavedený nový typ križovatky, ktorý zahŕňa inštaláciu 11 ostrovčekov a úpravy dopravného značenia. Občianske združenie Cyklokoalícia, ktoré stojí za projektom, tvrdí, že cieľom je zvýšiť bezpečnosť pre chodcov a cyklistov, avšak mnohí vodiči vyjadrujú obavy z možného spomalenia premávky.

Zdravotná poisťovňa Dôvera spustila nový benefit pre svojich poistencov. Ponúka zľavy na dovolenky u cestovných kancelárií Koala Tours a TIP Travel, ktoré sú dostupné pre všetkých bez ohľadu na vek či zdravotný stav. Tieto zľavy je možné kombinovať aj s inými akciami, vrátane Last Minute ponúk.

Sociálna poisťovňa informovala, že takmer 50-tisíc penzistov, ktorí odišli do predčasného dôchodku pred 1. januárom 2023 a majú odpracovaných aspoň 40 rokov, dostane doplatky dôchodku. O novej výške dôchodkov budú informovaní písomne do konca mája 2024.

Štát draží nehnuteľnosti

Finančná správa SR nedávno zverejnila zaujímavé dražobné vyhlášky, ktoré sa týkajú dvoch domov v Banskobystrickom kraji. Záujemcovia môžu získať ďalšie podrobnosti na webovej stránke ministerstva financií.

NATO stanovilo dve červené čiary, ktoré určujú podmienky pre zapojenie sa do konfliktu na Ukrajine. Emmanuel Macron pripustil nasadenie francúzskych vojakov na Ukrajinu pri žiadosti Kyjeva o pomoc.

Enjoy Bistro na Michalskej ulici v Bratislave uvádza nové jarné menu, ktoré kombinuje poctivé suroviny s kreativitou. Podnik sa teší obľube vďaka svojej dobrej lokalite, skvelej káve a krásnemu detskému kútiku.

Ministerstvo hospodárstva rokuje so Slovenskými elektrárňami o znížení cien elektriny. Ministerka hospodárstva Denisa Saková hľadá riešenia na udržanie cenovej stability a uvoľnenie distribučných poplatkov pre tých, ktorí čelia energetickej chudobe.

Na Slovensku platíme za benzín viac ako v okolitých krajinách. Vláda SR zatiaľ aktívne nezasiaha do situácie s vysokými cenami, a hoci boli v minulosti podobné problémy kritizované, rezorty financií a hospodárstva nevyjadrili jasné stanovisko.

Podľa pozmeňujúceho návrhu zákona predstaveného ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou sa od 1. júla môžu ordinačné hodiny ambulantných pohotovostí pre deti skrátiť . Návrh tiež stanovuje, že pediatri budú k dispozícii každý pracovný deň v ambulanciách, pričom minimálne jeden deň v týždni by mali ordinovať do 18:00 hodiny.