Izraelská armáda kontroluje priechod poslednej militantnej bašty v Pásme Gazy

  • Mesto Rafah je poslednou baštou extrémistického hnutia v Gaze, tvrdí Izrael
  • Armáda kontroluje hraničný priechod
Izrael vo vojne, Rafah
Izrael vo vojne TASR/AP, Tsafrir Abayov
  • Mesto Rafah je poslednou baštou extrémistického hnutia v Gaze, tvrdí Izrael
  • Armáda kontroluje hraničný priechod

Po včerajšom leteckom útoku na ciele extrémistického hnutia Hamas meste Rafah v pásme Gazy Izrael hlási, že sa jeho armáde podarilo prevziať kontrolu na palestínskej strane priechodu. Ako píše agentúra TASR, ide o oblasť na hraniciach Egypta a  Pásma Gazy.

V súčasnosti vojaci Izraelských obranných síl (IDF) priechod prehľadávajú. Väčšinu ľudí sa podľa nich podarilo evakuovať a z bezpečnostných dôvodov došlo k uzavretiu neďalekého hraničného priechodu Kerem Šalom medzi Izraelom a Pásmom Gazy.

Uzavretie priechodu pri Rafahu potvrdil aj hovorca úradu Pásma Gazy. Z tohto dôvodu do oblasti nateraz neprúdia zásielky humanitárnej pomoci, potvrdili aj tri zdroje humanitárnych organizácií.

Izrael tvrdí, že Rafah je poslednou významnou baštou Hamasu v Gaze. Podľa premiéra Benjamina Netanjahua je ofenzíva proti mestu pre štát životne dôležitá v snahe zabezpečiť, aby hnutie už nedokázalo obnoviť svoje vojenské kapacity, píše AP.

Denník The Times of Israel informuje, že izraelské jednotky ešte v noci na utorok ovládli cestu, ktorá spája priechod Rafah s mestom Saláh ad-Dín.

Izraelská armáda tvrdí, že jej letectvo v noci na utorok zasiahlo v Rafahu viac ako 50 lokalít spájaných s Hamasom.
Izraelská armáda podľa TOI uviedla, že počas nočnej operácie v oblasti Rafahu zabila asi 20 ozbrojencov a odhalila tri tunelové šachty. Počas izraelskej ofenzívy tiež zasiahli a zničili auto naložené výbušninami smerujúce k tanku izraelskej armády.

Po tom, čo izraelská armáda v pondelok začala evakuačnú operáciu v Rafahu, Hamas informoval Egypt a Katar, že schválil ich návrh na dohodu o prímerí s Izraelom. Úrad premiéra Benjamina Netanjahua reagoval, že tento návrh ďaleko zaostáva za požiadavkami Izraela, ktorý však vyšle delegáciu do Egypta, aby na rokovaniach o prímerí dohodla zastavenie bojov „za podmienok prijateľných pre Izrael“.

Zdroje: TASR, The Times of Israel, AP

Najnovšie videá

Trendové videá