Poslanci majú rokovať o zásadnej novele zákona, návrh KDH neprešiel

  • V utorok pokračuje 12. schôdza NR SR
  • Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente
Schôdza NR SR
Startitup/Jaroslav Rybár
  • V utorok pokračuje 12. schôdza NR SR
  • Startitup situáciu sleduje priamo v parlamente

Poslanci sa v utorok 2. mája vrátili do parlamentných lavíc. Počas dňa by mali rozhodnúť o niekoľkých prerokovaných bodoch programu, pretože v piatok (3. 5.) nedošlo k hlasovaniu. Startitup situáciu sleduje naživo v NR SR.

Podľa schválenej zmeny programu by mali v utorok popoludní rokovať o novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá sa momentálne nachádza v druhom čítaní, a ktorej sa parlament venuje v skrátenom legislatívnom konaní. Po prerokovaní tohto bodu by sa mali venovať ďalším dvom návrhom z dielne ministerstva zdravotníctva, píše TASR.

Okrem toho by mali zákonodarcovia na aktuálnom zasadnutí prerokovať v druhom čítaní aj novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá sa zaoberá problematikou medveďov. Parlament sa návrhu venuje v zrýchlenom režime.

Rokovanie poslanci začali návrhom poslankyne Veroniky Remišovej (OĽANO, Za ľudí, KÚ), ktorá by chcela uznesením odsúdiť „škandalózne správanie predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý mimoriadne nevhodným a agresívnym spôsobom ponížil štátnych úradníkov a zdegradoval úroveň verejnej debaty“.

Verejnosť nezíska možnosť overiť si registráciu zdravotníka cez ÚDZS

Široká verejnosť nebude mať možnosť overiť si registráciu zdravotníckeho pracovníka prostredníctvom portálu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Parlament v utorok odmietol návrh novely zákona o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou z dielne poslancov Národnej rady (NR) SR z KDH Petra Stachuru a Františka Majerského.

„Cieľom návrhu zákona je možnosť, aby si občan mohol overiť prostredníctvom portálu ÚDZS informáciu, či zdravotnícky pracovník má platnú registráciu a teda, či ho ošetruje osoba s príslušnou kvalifikáciou na výkon danej činnosti,“ načrtli v návrhu poslanci.

Ako poukázali, ÚDZS má vybudované technické riešenie a požadované informácie sprístupňuje, avšak len poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Poslanci odmietli aj ďalšiu novelu poslancov KDH, ktorou chceli jednoznačne zadefinovať lehoty, do ktorých musí ministerstvo zdravotníctva zverejňovať na svojom webe kľúčové dokumenty vo vzťahu ku kategorizáciám nemocníc. Upraviť chceli zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Návrh KDH na nekrátenie príspevku pri opatrovaní neposunuli do 2. čítania

Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania návrh opozičného KDH, aby sa ľuďom, ktorí opatrujú svojich blízkych s ťažkým zdravotným postihnutím a zároveň majú príjem zo zamestnania, nekrátil príspevok na opatrovanie. Nesúhlasili tak s návrhom novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Na podporu má aktuálne nárok opatrovateľ, ktorého príjem je nižší ako dvojnásobok sumy životného minima, od júla to bude 2,5-násobok. KDH navrhovalo, aby bolo možné poberať peňažný príspevok na opatrovanie aj popri príjme zo zamestnania bez ohľadu na výšku tohto príjmu. Vykonávanie zamestnania však podľa navrhovateľov nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Najbližší príbuzní na seba preberajú bremeno, ktoré by mal znášať štát, pretože práve najslabším má štát ako prvým podať pomocnú ruku. Akékoľvek krátenie príspevku na opatrovanie preto považujem za neodôvodené. Nekrátenie peňažného príspevku by tak výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím a zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť,“ uviedla jedna z predkladateliek návrhu, poslankyňa Martina Holečková.

Sociálne poradenstvo nebude poskytované aj rodinným príslušníkom

Základné sociálne poradenstvo nebude poskytované zo strany obcí aj rodinný príslušníkom osôb so zdravotným znevýhodnením. „Je dôležité, aby ľudia so zdravotným znevýhodnením mali prístup k informáciám ohľadom práce, vzdelávania, kompenzácií, zdravotníctva a iným aspektom života, pretože napomáhajú k lepšiemu začleneniu do spoločnosti,“ uviedli predkladateľky.

Navrhovali, aby obce mohli poskytovať informácie v rámci základného sociálneho poradenstva aj rodinným príslušníkom týchto osôb. Malo ísť konkrétne o manžela, manželku, rodiča a nezaopatrené dieťa. Malo sa tak stať v prípade, ak by prijímateľom sociálnej služby bola osoba so zdravotným postihnutím, osoba s ťažkým zdravotným postihnutím alebo osoba s nepriaznivým zdravotným stavom.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá