Vrásky sú výsledkom chýb, ktoré robia milióny ľudí. Nebojuj s nimi, stačí jednoduchá zmena

  • Vrásky vznikajú aj pri spánku
  • Mnohí robia chyby, za ktoré potom platia vráskami na tvári
  • Lekári prezradili, čo treba zmeniť
Vrásky na tvári, ľudia, chyby
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Vrásky vznikajú aj pri spánku
  • Mnohí robia chyby, za ktoré potom platia vráskami na tvári
  • Lekári prezradili, čo treba zmeniť

Spánkové vrásky sú reálnym problémom, s ktorým sa stretávajú ľudia po celom svete. Stáva sa, že sa ráno zobudíš a v zrkadle si všimneš vrásky po celej tvári. Sú síce iba dočasné, no keďže ľudská pokožka časom stráca elasticitu, môžu nakoniec na tvári zotrvať.

Portál Science Alert v tejto súvislosti upozorňuje, že ľudskú tvár ovplyvňuje napríklad spánok na boku. Vrásky sa nám objavujú z mnohých dôvodov. Patrí medzi ne prirodzené starnutie, ale aj poškodenie pleti slnkom, fajčenie, slabá hydratácia či výrazy tváre – úškrn, mračenie, žmúrenie. A aj polohy pri spánku.

Vedci v štúdii publikovanej na portáli americkej Národnej medicínskej knižnice uvádzajú, že pri spánku na boku a bruchu sa pokožka stláča a „drví“ omnoho viac, než keď spíš na chrbte. Spánok na bruchu pokožku naťahuje a stláča. Ak však nedokážeš spať iba na chrbte, pomôže aj častá zmena polohy.

Nie sú úplne dočasné

V mladosti teda spánkové vrásky krátko po prebudení sa zmiznú. Časom sa však stane, že ak sa človeku opakovane vytvárajú, tak sa nakoniec na tvári usadia. Ľudská pokožka totiž so zvyšujúcim sa vekom stráca pružnosť aj rozťažnosť.

Špecialisti na kožu často vedia rozpoznať, ako ľudia spávajú. Tí, ktorí uprednostňujú spánok na jednej strane tela, majú tendenciu mať na nej plochejšiu tvár a viditeľnejšie spánkové línie.

Ako s tým bojovať?

Kolagén a elastín sú dve primárne zložky vnútornej vrstvy kože zvanej dermis. Formujú štruktúru pokožky a udržiavajú jej elasticitu. Zníženiu tvorby vrások môže pomôcť doplnenie kolagénu, čím sa zvýši elasticita pokožky.

V ľudskom tele sa vyskytuje aj molekula zvaná kyselina hyalurónová. Tá udržuje kolagén a elastín v našej pokožke v správnej konfigurácii. Zároveň aj stimuluje tvorbu kolagénu a dodáva pleti hydratáciu. To všetko môže spomaliť tvorbu vrások. Ide tiež o jednu z najbežnejších aktívnych zložiek v pleťových krémoch, géloch a mliekach – zvlhčovačoch, ktoré môžu pokožku hydratovať rôznymi spôsobmi.

Tie obsahujú takzvané okluzívne látky vytvárajúce na pokožke tenkú vrstvu oleja. Zabraňuje sa tak odparovaniu a strate strate vlhkosti. Tieto látky vlhkosť priťahujú a zadržiavajú v pokožke, no môžu sa líšiť v schopnosti viazať sa s vodou, čo ovplyvňuje stupeň hydratácie pokožky.

Čo hodvábne obliečky?

Niektoré štúdie poukazujú aj na využívanie hodvábne obliečky na vankúše. Tie môžu tvorbu vrások ovplyvniť tým, že ľudská pokožka sa na nich kĺže a pohybuje. Zmierňujú teda oproti klasickým obliečkam trenie a tlak na jedno miesto. Vedci preto skutočne odporúčajú používanie hodvábnych obliečok.

Štúdie okrem toho ukázali, že vankúše určené na zníženie namáhania tela počas spánku môžu taktiež pomôcť pri deformácii pokožky.

Inak sa odporúča spánok na chrbte a zmena životného štýlu či návykov, ako je fajčenie. Odporúča sa tiež piť veľa vody, zdravo sa stravovať a pravidelné používať opaľovacie krémy.

Zdroje: Science Alert, National Library of Medicine, Oxford Academic

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá