Kontroverzný experiment: Našli vedci elixír mladosti? Na myšiach fungoval, človek by sa mohol dožiť aj 120 rokov

  • Izraelskí vedci predlžujú život myší o 23%
  • Táto metóda môže fungovať aj na ľuďoch
myši experiment
Unsplash/National Cancer InstituteUnsplash/Ricky Kharawala
  • Izraelskí vedci predlžujú život myší o 23%
  • Táto metóda môže fungovať aj na ľuďoch

Izraelskí vedci urobili kontroverzný experiment na myšiach. Väčším prísunom proteínu SIRT6, ktorý pri starnutí ubúda, predĺžili dĺžku života u 250 myší o 23 %. Podľa vedcov táto metóda môže fungovať aj na ľuďoch, uvádza izraelský portál The Times of Israel.

V recenzovanom výskume, ktorý bol uverejnený v časopise Nature Communications, odhalili predĺženú dĺžku života a tiež uviedli, že myši bohaté na tieto bielkoviny boli mladšie a menej náchylné na rakovinu.

„Zmena v strednej dĺžke života je významná, ak si uvedomíte, že ekvivalentný skok v priemernej dĺžke života človeka by spôsobil, že by sme žili v priemere takmer do 120 rokov,“ uviedol profesor Haim Cohen z univerzity Bar-Ilan. 

Lieky na „mladosť“?

Hladina proteínu SIRT6 u myší môžu vedci zvýšiť ich genetickou modifikáciou. Zatiaľ čo na zvýšenie aktivity proteínu u ľudí by boli potrebné lieky. Cohenovo laboratórium pracuje na identifikácii takýchto liekov, ktoré by umožnili bezpečné zvýšenie proteínu SIRT6 u ľudí. Je všeobecne známe, že hladiny SIRT6 s vekom klesajú. Ukazuje sa však, že stimulácia produkcie proteínu by mohla byť prospešná.

V roku 2012 sa Cohen stal prvým výskumníkom, ktorý skutočne zvýšil hladinu u zvierat a zvýšil priemernú dĺžku života, a tým spôsobil, že myšie samce žili o 15% dlhšie. Ale tento experiment nemal žiadny vplyv na samice myší.

Objavili sme liek na večnú mladosť? Výskum dokázal, že vďaka spermidínu dokážeme oddialiť starnutie

V najnovšom výskume a v spolupráci s medzinárodnými vedcami vrátane profesora Rafaela de Cabo z Amerických národných inštitútov zdravia bol zaznamenaný skok v priemernej dĺžke života myší aj u samíc. Je to väčšie u myší, ktoré v súčasnosti žijú o 30% dlhšie ako samce z kontrolnej skupiny. Samice myší žijú o 15% dlhšie ako ich náprotivky v kontrolnej skupine.

Pri posudzovaní mladistvosti vedci zistili, že príznakom starnutia u myší je strata schopnosti generovať energiu po krátkom pôste, za ktorý môže odvod energie z tukov a kyseliny mliečnej. Naopak, staršie myši s vysokým SIRT6 mohli ľahko generovať energiu z týchto zdrojov. Okrem toho mali menej cholesterolu, bol menší výskyt rakoviny a dokázali rýchlejšie bežať.

Chcel by si, aby bolo možné u ľudí zastaviť starnutie?

„Tento objav ukazuje, že proteín SIRT6 riadi mieru zdravého starnutia. To vedie k tomu, že zvýšenie jeho aktivity by mohlo starnutie potenciálne spomaliť,“ uviedol Cohen. Poznamenal však, že v súčasnosti neexistujú nástroje, ktorými by sme tento experiment aplikovali na človeka.

„Vyvíjame malé molekuly, ktoré môžu zvyšovať hladinu SIRT6 alebo zvyšovať aktivitu existujúcich množstiev proteínu. Môžu sa v budúcnosti použiť na riešenie problému starnutia,“ dodáva s tým, že výsledky sa môžu ukázať ako úspešné o dva až tri roky. 

Zdroje: timesofisrael.com, nature.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá