Kontroverzný palmový olej chce EÚ obmedziť. Malajzia chce ísť do obchodnej vojny

  • Palmový olej je celesvetovo najvyužívanejším rastlinný olejom
  • Ekologický dopad jeho produkcie v Malajzii a Indonézii je katastrofálny
Pixabay
  • Palmový olej je celesvetovo najvyužívanejším rastlinný olejom
  • Ekologický dopad jeho produkcie v Malajzii a Indonézii je katastrofálny

Malajzia podá na pôde Svetovej obchodnej organizácie na Európsku úniu sťažnosť. EÚ plánuje do roku 2030 zrušiť používanie palmového oleja v biopalivách. Oznámila to v utorok WTO. Zámer podporuje aj Slovensko, pričom najväčším odporcom je Francúzsko.

Krajina juhovýchodnej Ázie je po Indonézii druhým najväčším výrobcom palmového oleja na svete a plán EÚ ju tvrdo zasiahne.

„Malajzia podá sťažnosť WTO, dúfajme do novembra,“ povedala pre agentúru AFP ministerka Teresa Kokková, zodpovedná za produkciu jedlých rastlinných olejov. Dodala, že generálna prokuratúra už pracuje na sťažnosti a Malajzia dúfala, že v tomto prípade bude spolupracovať s Indonéziou.

Čo im vadí?

Produkciou palmového oleja sa v Indonézii živí až 1,5 milióna drobných poľnohospodárov. Ďalších 500 000 priamo zamestnaných ľudí je v tomto sektore v Malajzii. Ďalší sú prepojení s príbuznými odvetviami. Rozloha plantáží bola v roku 2006 približne 11,000,000 hektárov. V roku 2005 malajská asociácia palmového oleja, zodpovedná za približne polovicu svetových plodín, odhaduje, že spravuje približne pol miliardy viacročných palmových stromov.

zdroj: Unsplash

Používanie v potravinách a kozmetike klesá

V Európe jeho použitie v potravinách a kozmetike postupne klesá, čiastočne kvôli tlaku zo strany environmentálnych skupín na veľké spoločnosti, ale v biopalivách sa stále zvyšuje.

Premiér Mahathir Mohamad v marci kritizoval rozhodnutie EÚ obmedziť palmový olej aj v biopalivách a povedal, že riskuje otvorenie obchodnej vojny s Malajziou. Varoval tiež pred odvetou vo forme nákupu nových stíhacích lietadiel z Číny, namiesto od európskych výrobcov stíhačiek Rafale alebo Eurofighter Typhoon.

Minulý týždeň indonézsky prezident Joko Widodo sľúbil, že bude bojovať proti plánom EÚ a vyhlásil, že „palmový olej je pre Indonéziu strategickou komoditou“. Správu zverejnila TASR.

Zdroje: TASR, Euractiv, Koalícia proti palmovému oleju, Asociácia palmového oleja

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech