Kontroverzný youtuber Daňo sa pripomenul podnetom na Zuzanu Čaputovú, tá môže prísť o 12 platov

  • Na pôde parlamentu sa bude riešiť podnet na prezidentku Zuzanu Čaputovú
  • Podnet podal Martin Daňo, ktorý je známy ako tvorca urážlivých videí a bývalý prezidentský kandidát
Dizajn bez názvu(2)
TASR/Michal Svítok/Martin Baumann
  • Na pôde parlamentu sa bude riešiť podnet na prezidentku Zuzanu Čaputovú
  • Podnet podal Martin Daňo, ktorý je známy ako tvorca urážlivých videí a bývalý prezidentský kandidát

Prezidentka Zuzana Čaputová má problém. Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií bude rozhodovať, či prezidentka porušila zákaz reklamy, informoval portál tvnoviny.sk. Konať začali na základe podnetu, ktorý podal Martin Daňo. Ten v posledných prezidentských voľbách kandidoval na post hlavy štátu, známy je však aj kvôli svojim videám na YouTube.

Čaputová mala podľa neho zákaz porušiť dokonca dvakrát. Prvé porušenie malo nastať pri návšteve Petry Vlhovej, ktorá hlave štátu darovala dres. Na ňom sú logá firiem, ktoré Vlhovú sponzorujú.

Posted by Zuzana Čaputová on Tuesday, March 30, 2021

Druhé porušenie malo nastať, keď prezidentka menovala firmy, ktoré jej úradu darovali pulzné oxymetre. Predseda výboru Boris Susko zo Smeru-SD povedal, že ak sa jej dokáže porušenie zákona, dostane pokutu vo výške dvanástich mesačných platov.

„Išlo o začatie konania na základe podaného podnetu, išlo o konanie vo vzťahu k prezidentke Čaputovej za porušenie zákazu reklamy,“ uviedol Susko s tým, že výbor bude žiadať vyjadrenie od hlavy štátu. Prezidentka tak bude musieť vysvetľovať svoje príspevky.

Podľa neho zákon hovorí jasne a treba si počkať, ako rozhodne výbor. „Martin Daňo podal podnet na prezidentku a keďže podnet spĺňal náležitosti vyžadované ústavným zákonom, výbor konštatoval, že konanie voči prezidentke sa začalo podaním podnetu,“ doplnil člen výboru a poslanec Ondrej Dostál zo SaS.

Niečo ako Impeachment – trestne stíhanie prezidentky… až do toho titiz môže vyústiť môj podnet na Caputovu. Čudné je,…

Posted by Martin Dano – Martin Daňo on Wednesday, May 12, 2021

Martin Daňo je známy vďaka svojim kontroverzným výstupom. Vo svojich videách, ktoré publikoval na YouTube ale aj na sociálnych sieťach, často verejne urážal novinárov ale aj iné verejne známe osoby, informovali tvnoviny.sk.

Ešte v roku 2019 skončil Martin Daňo za mrežami, čelil totiž obvineniu vyšetrovateľa NAKA. Ten obvinil Daňa aj Rudolfa Vaského z opakujúceho sa pokračovacieho prečinu výtržníctva spáchaného formou spolupáchateľstva a závažnejším spôsobom konania na viacerých osobách. Voči Martinovi Daňovi bolo vznesené aj obvinenie ako voči samostatnému páchateľovi.

Užívajú si slobodu

Neskôr ich súd prepustil, dostali však zákaz publikovať svoje výstupy. Krajský súd dvojici uložil „zákaz uverejňovať prostredníctvom webu, televízie, prípadne akéhokoľvek iného komunikačného prostriedku, príspevky vo forme obrazových, zvukových a obrazovo-zvukových diel, ktoré sú výsledkom vlastnej tvorby obvinených, ako aj zdržať sa osobných prejavov adresovaných verejnosti“.

Mala by podľa teba prezidentka zaplatiť pokutu?

Vaský sa o pár mesiacov neskôr do väzby vrátil, informovali Hospodárske noviny. Okrem iného mal problém aj s dlhmi, za ktoré taktiež čelil trestnému stíhaniu. Celkovo si mali Daňove firmy „neoprávnene“ vyžiadať od štátu takmer 188-tisíc eur cez DPH, pričom takto ich zástupca konal „napriek tomu, že mal vedomosť, že v skutočnosti menované spoločnosti nevykonávajú žiadnu ekonomickú činnosť“, respektíve nie v takom rozsahu, informoval TREND.

Daňo sa proti obvineniam bránil, považoval ich za účelové. Okrem spomínaných obvinení riešil už aj spory s novinármi, ktorých často konfrontoval na súdnych pojednávaniach alebo na tlačových besedách.

Zdroje: TREND, Hospodárske noviny, tvnoviny.sk, tvnoviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech