Korčok uviedol, že členské štáty NATO sú pripravené na otvorený dialóg s Ruskom

  • Členské krajiny Severoatlantickej aliancie NATO sú pripravené na otvorený dialóg s Ruskom
  • Podmienkou je podľa slovenského ministra zahraničných vecí bezodkladná deeskalácia vojenských aktivít pri hraniciach s Ukrajinou
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/AP Photo/Olivier Matthys,TASR/ Pavel Neubauer
  • Členské krajiny Severoatlantickej aliancie NATO sú pripravené na otvorený dialóg s Ruskom
  • Podmienkou je podľa slovenského ministra zahraničných vecí bezodkladná deeskalácia vojenských aktivít pri hraniciach s Ukrajinou

Členské krajiny Severoatlantickej aliancie NATO sú pripravené na otvorený dialóg s Ruskom, ktorý však musí sprevádzať bezodkladná deeskalácia vojenských aktivít pri hraniciach s Ukrajinou.

Založené na otvorenom dialógu

Uviedol to minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) na rokovaní šéfov rezortov diplomacií členských krajín NATO, na ktorom sa venovali situácii na Ukrajine a ďalším otázkam európskej bezpečnosti.

Ako ozrejmil komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, témou rokovania boli aj prípravy zasadnutia Rady NATO-Rusko, ktoré sa uskutoční 12. januára 2022 v Bruseli.

Dlhodobo sa zasadzujem o to, aby Slovensko a aj Aliancia mali s Ruskou federáciou vzťahy založené na otvorenom dialógu a vzájomnom rešpekte. Preto vítam, že sa nám z iniciatívy NATO podarilo po viac ako dvoch rokoch dohodnúť na usporiadaní spoločného rokovania s Ruskom. Na tieto rokovania ideme ako spojenci, ktorí majú spoločný záujem na zlepšení bezpečnostnej situácie na východnej hranici Aliancie a ktorí sa zároveň vedia spoločne postaviť za hodnoty a princípy založené na rešpektovaní medzinárodného práva a našich záväzkov,“ konštatoval Korčok.

zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Rešpektovanie medzinárodného práva

Na zasadnutí Rady NATO-Rusko sa bude diskutovať aj o návrhu Ruskej federácie na vypracovanie dohody s NATO o bezpečnostných zárukách.

Pri takýchto príležitostiach sa ukazuje, ako veľmi dôležité je pre nás členstvo v NATO a vzájomná koordinácia s našimi spojencami. Som presvedčený, že otvorený dialóg je dnes najlepšou cestou na vyjasnenie si vzájomných pozícií a hľadanie riešení, ktoré prispejú k deeskalácii napätia,“ pripomenul šéf slovenskej diplomacie.

Zároveň zdôraznil, že v týchto rozhovoroch budú vychádzať z princípov, ktoré tvoria základ slovenskej a európskej bezpečnosti vrátane rešpektovania medzinárodného práva a záväzkov, ktoré na seba ako členovia medzinárodného spoločenstva prijali.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie