Korčok vracal peňažné dary na prezidentskú kampaň: Startitup zisťoval prečo

  • Prezidentský kandidát Ivan Korčok vyzbieral na kampaň vyše 153-tisíc eur
  • Niektoré peňažné dary sa však tím Ivana Korčoka rozhodol vrátiť
Na snímke Ivan Korčok
TASR/Martin Baumann
  • Prezidentský kandidát Ivan Korčok vyzbieral na kampaň vyše 153-tisíc eur
  • Niektoré peňažné dary sa však tím Ivana Korčoka rozhodol vrátiť

Diplomat a exšéf rezortu diplomacie Ivan Korčok len pred pár mesiacmi ohlásil oficiálnu kandidatúru v budúcoročných prezidentských voľbách.

Známa tvár slovenskej diplomacie tak rozbehla už zber podpisov potrebných na kandidatúru. Korčok založil aj transparentný účet, na ktorý môžu jeho sympatizanti posielať finančné dary.

Vracanie darov

Na samotnom účte Korčok už vyzbieral vyše 150-tisíc eur a na kampaň mu už prispelo aj viacero známych mien. Startitup si ale všimol, že na účte okrem pribúdajúcich darov platby aj ubúdajú. A to z toho dôvodu, že tím Ivana Korčoka sa niektoré platby rozhodol vrátiť. Startitup zisťoval prečo.

Paragraf zákona

Ak si klikneš na transparentný účet Ivana Korčoka k prezidentskej kampani, padnú ti možno do oka tie darované sumy, ktoré sa Korčokov tím rozhodol vrátiť odosielateľovi. Zatiaľ ide o vyše desať finančných príspevkov v rôznych hodnotách, a to od desiatok až do stoviek eur.

Pri vrátených platbách tím exšéfa ministerstva zahraničia „prilepil“ poznámku: „Vrátenie daru podľa paragrafu 5 zákona 181/2014 z.z. Ďakujeme za podporu.“

Konkrétny paragraf zákona tak konkretizuje, ktoré platby nemôže kandidát na prezidenta prijať. Sú to napríklad finančné dary od štátu, Slovenského pozemkového fondu, obce alebo vyššieho územného celku, občianskeho združenia, nadácie, neziskovej organizácie poskytujúcej všeobecne prospešné služby, neinvestičného fondu, záujmového združenia právnických osôb, združení obcí a organizácií s medzinárodným prvkom. Zákon tak uvádza ešte ďalšie príklady, kedy kandidát nemôže dar akceptovať.

Kontaktovali sme kampaňový tím Ivana Korčoka s otázkou, čo bolo konkrétnym dôvodom navrátenia platieb. „Transparentné vedenie kampane je pre nás mimoriadne dôležité. Pokiaľ ide o transparentný účet, zákon o volebnej kampani stanovuje, od koho je možné finančný dar prijať,“ odpovedal k téme člen Korčokovho tímu Martin Kováčik.

Ten zároveň priblížil, čo stálo za vrátením platieb. „Pokiaľ nebolo možné identifikovať darcu v súlade so zákonnými požiadavkami z nám dostupných údajov, a to napr., či má darca trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, pristúpili sme k vráteniu daru,“ prezradil Kováčik pre Startitup.

Dar od Kisku, ale aj Magálovej

Medzi darcami sa objavilo na transparentnom účte viacero známych mien. V tomto článku sme písali aj o dare v hodnote 3 000 eur od exprezidenta Andreja Kisku.

„Všetci predpokladáme, že Pellegrini bude kandidovať a je nesmierne dôležité, aby sme do prezidentského paláca opäť navolili osobu, ktorá bude reprezentovať hodnoty slušného a demokratického Slovenska, ktoré sa nikdy nespolčí s mafiou.“

„Preto je pán Korčok pre mňa takýmto symbolom, ktorý je hodnotovo, skúsenosťami, ale aj srdcom ukotvený, tak ako si ja predstavujem prezidenta našej krajiny, preto ho aj podporím,“ podotkol Kiska.

V lete Korčok rozbehol aj zbieranie podpisov, ktoré odštartoval v Bratislave pred Starou tržnicou. Na Korčoka vtedy čakali v rade desiatky ľudí, ktorí sa chceli s možným budúcim prezidentom odfotiť alebo prehodiť pár slov. Akcie sa v tom čase zúčastnila aj herecká ikona Kamila Magálová. 

Zaujímavosťou je, že Magálová stihla Korčoka podporiť už aj peňažnou čiastkou. Na Korčokov transparentný účet, ktorý si zriadil v súvislosti s kandidatúrou, poslala Magálová prvého septembra 500 eur. Známa tvár šoubiznisu pre Startitup dnes potvrdila, že Korčoka zafinancovala naozaj ona.

Na otázku, či bude vo finančnej podpore kandidáta pokračovať, odpovedala, že sa uvidí, a prvú zaslanú sumu okomentovala v tom čase takto: „Je to dobrý štart.“

Zdroj: TÚ Ivana Korčoka

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá